Kuzey Kıbrıs’ın Yüksek Eğitimi “Knowledgization” Modeli ile Stratejik Bir Vizyona Kavuşmalı
Date Added: 21 Ekim 2015, 14:32
Last Updated Date:25 Kasım 2020, 09:28

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East Univerity) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 1. Uluslararası Yükseköğretim Çalışmaları Konferansı’nda (IHEC 2015) Yakın Doğu Üniversitesi temsil edildi.
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İnovasyon ve Bilgi Yönetimi Bölümü öğretim görevlisi ve aynı zamanda Bilgi Yönetimi Araştırmaları Merkezi (BİYAMER) Yönetim Kurulu Üyesi Uz. Tuğberk Kaya’nın sunduğu 'The Concept of ‘Knowledgization’ for Creating Strategic Vision in Higher Education: A Case Study of North Cyprus’ başlıklı araştırma, Boğaziçi Üniversitesi’nin ev sahipliğini yaptığı Konferans’ta büyük ilgi uyandırdığı belirtildi.

Gelişen ve küreselleşen dünyamızda bilgi ekonomilerinin çok önemli olduğunu, bilgi ekonomisine geçiş için özellikle bilgi şehirlerinin kurulmasının elzem bir noktada bulunduğunu dile getiren Uz. Tuğberk Kaya, Doç.Dr. Mustafa Sağsan ile tasarladıkları 'Knowledgization' modelinin başta üniversiteler olmak üzere, bölgesel ve ulusal ekonomiye büyük katkı sağlayacağını belirtti. Ülkemizin en önemli alanlarından birisi olan eğitim sisteminin, bilgiyi düzgün kullanarak ve eğitim stratejilerinin inovatif metodlarla belirlenerek stratejik bir avantaja nasıl dönüştürülebileceğinin altını çizen Uz. Kaya, Knowledgization modelinin Kuzey Kıbrıs Yüksek Eğitim ve Öğretim Planlanmasında rehber bir model olarak uygulanması gerektiğini vurguladı.