Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Engelsiz Bilişim Konusunda Atılacak Adımlar ve Hayata Geçirilecek Yeni Projeler Değerlendirildi
Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2017, 11:40
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 13:31
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Engelsiz Bilişim Konusunda Atılacak Adımlar ve Hayata Geçirilecek Yeni Projeler Değerlendirildi

Yakın Doğu Üniversitesi’nde dördüncüsü düzenlenen “Engelsiz Bilişim Günleri” çerçevesinde alınan kararların uygulanması ile ilgili görüşlerin aktarılması ve destek alınması adına daha önce Bayındırlık ve Çalışma Bakanı Kemal Dürüst’e gerçekleştirilen ziyaretin ikincisi gerçekleştirildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde engelsiz bilişimin ve erişimin sağlanması konusunda Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı desteği ve koordinasyonuyla hayata geçirilmeye başlanan çalışmalar kapsamında gerçekleştirilen ziyarette, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal DÜRÜST adına Bakanlık Plan Proje Müdürü Şifa SOĞUKPINAR, Yakın Doğu Üniversitesi, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği ve Kuzey Kıbrıs Turkcell yetkilileri hazır bulundu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, engelsiz bir ülke yaratma yolunda atılacak bilimsel, bilişsel ve pratik adımların değerlendirildiği ziyarette, Yakın Doğu Üniversitesi’ni Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence Başkanı Prof. Dr. Nedime SERAKINCI, Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi Eşbaşkanları Doç. Dr. Fahriye ALTINAY ve Doç. Dr. Zehra ALTINAY ile Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut KOLDAŞ’tan oluşan bir heyetin temsil edildiği belirtildi.

Engelsiz Bilişimin Alt Yapısının Güçlendirilmesi Değerlendirildi, Projeler Sunuldu

Kuzey Kıbrıs Turkcell adına Genel Müdür Yardımcısı Ayhan BARIŞ başkanlığında bir heyetin Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği adına Başkan Yardımcısı Ahmet AKDENİZ’in katıldığı toplantıda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde engelsiz bilişimin altyapısının güçlendirilmesi ve uygulamaya yönelik sistematik adımların atılması konusunda önceki toplantıda alınan kararlar doğrultusunda yapılan çalışmalar değerlendirildi.

Ziyarette, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Plan Proje Müdürlüğü’ne, şimdiye kadar uygulanan projelerin çıktıları ve uygulanacak projeler çerçevesinde bakanlıktan ve devletten beklenen yasal ve tüzüksel değişiklikleri için gerekli öneri ve talepler sunuldu. Ayrıca, gerekli alt yapı çalışmalarının uygulanması için devam eden çalışmaların daha geniş paydaşlara ulaşılarak çözüm üretme odaklı devam ettirmek üzere konular belirlendi.