“Krizin Tarafları Krizden Besleniyorlarsa Uzlaşı ve Çözüm Zorlaşır”
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2016, 14:13
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 10:25

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Eski Sözcüsü Büyükelçi (e) Namık TAN Yakın Doğu Enstitüsü Güvenlik Akademisi Sertifika Programında Konuştu
Yakın Doğu Üniversitesi, Yakın Doğu Enstitüsü tarafından düzenlenen Güvenlik Akademisi Sertifika Programı kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Eski Sözcüsü ve Emekli Büyükelçi Namık TAN “Milletlerarası Çatışma, Kriz ve Uyuşmazlıkların Çözümü” başlıklı bir seminer verdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre güvenlik kavramının ve uygulamalarının tüm boyutlarıyla irdeleneceği ve toplamda 8 hafta sürecek Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü “Güvenlik Akademisi Sertifika Programı”nda alanlarında uzman akademisyenler, karar alıcılar, politika yapıcılar, diplomatlar katılacaklar. Program her Cumartesi Saat 10:00’da Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Salon-4’de gerçekleştirilecek.

TAN: Çağdaş Arabuluculuk Ve Uzlaştırma Girişimlerinde Tarafların Kültürel Davranış Biçimlerine Daha Çok Duyarlı Olunmalı
Yakın Doğu Enstitüsü Güvenlik Akademisi kapsamında verdiği seminer çerçevesinde milletler arası çatışma ve krizlerin çözümünü ve uzlaşı yöntemlerini irdeleyen Namık TAN, “Çağdaş arabuluculuk ve uzlaştırma kavramının önemli yönü; uzlaşı girişimlerinde kültürel farklılıklara önem vermeye başlanması olmuştur. Klasik yöntemlerin genelde anlaşmazlık veya çatışmanın taraflarına odaklandığını görürüz, yani eğer çatışma durumunun iki tarafı devlet ve hükümetler ise sadece onlar üzerinde durulduğunu görürüz. Kültürel ilişkilere daha çok önem ve öncelik verilen arabuluculuk yaklaşımı yeni çağdaş anlayışta ortaya çıkmıştır. İsrail ile Suriye arasında yaşanan uzlaşmazlık konusundaki arabuluculuğumuzu veya bundaki kolaylaştırıcı rolümüzü örnek gösterebiliriz. Anlaşmazlığın tarafları olan Suriye ve İsrail bizimle aynı coğrafyada, kültürel bakımdan çok ciddi ortak noktalarımızın bulunduğu iki ülke; dolayısıyla orada bizim bu kültürel ortak paydayı teşvik etmemiz başarılı olmamıza da yol açmıştır. Burada önemli olan nokta kültürel farklılıkları anlayarak ve bunlara saygı göstererek daha sağlıklı analizler yapılabilmesi böylece çok daha etkili sonuçlar alınabilecek bir diyalog yönteminin geliştirilmesidir. Diğer bir ifade ile arabulucu herhangi bir çatışma durumunda kültürel davranış biçimlerine hakimse taraflar onu arabulucu olarak kabullenmekte çok daha kolaylık çekmektedirler. Eğer sadece anlaşmazlığın tarafları olan ülkelere odaklansaydık uzlaşı biraz zor olacaktı ama biz bir kültürel ortak zeminde buluşabildik” dedi.

TAN: Krizin Tarafları Krizden Besleniyorlarsa Uzlaşı ve Çözüm Zorlaşır

Krizlerin çözülebilmesi için krize taraf olanların krizden beslenmiyor olmaları gerektiğine vurgu yapan Namık TAN, “Bakınız İsrail Filistin müzakerelerinde ben çözümü yakın görmüyorum. Bu müzakerelerin asla yakın zamanda bitmeyeceğini düşünüyorum çünkü o kadar süre içerisinde bu iki taraf krizden baslenmeye başlamışlar. Çeşitli değişik sebeplerle çatışma hali onların ikisine de yarıyor. Hem Filistin’e yarıyor hem İsrail’e yarıyor. Onun için bu sorunun çözümü mümkün değil. Kıbrıs’ta ise durum o kadar vahim değil, ama aşılması gereken engeller çok yüksek. Bu engelleri aşacak iradeyi hayata geçirmek bugünkü konjüktürde ne kadar gerçekçi onu kestiremiyorum. Doğu Akdeniz’de istikrar Kıbrıs sorununun çözümü olmaksızın gerçek anlamda yerleştirilemez Ama ben Kıbrıs’ta çözümün kolay olmayacağını düşünüyorum.” dedi.

Programın soru cevap bölümünden sonra Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut KOLDAŞ, Namık TAN’a teşekkür belgesi takdim etti.
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre “Güvenlik Akademisi”‘ne ve diğer Yakın Doğu Enstitüsü kısa dönemli eğitim programlarına kayıt için daha detaylı bilgiye www.neu.edu.tr web sayfasından, [email protected] e-posta adresinden, Yakın Doğu Enstitüsü Facebook sayfasından, 223 64 64 (dahili 532) ve 0533 829 97 36 telefonlardan ulaşılabilir.

Haberin Videosu