KKTC’nin İlk ve Tek Araba Müzesi Basına Tanıtıldı
Eklenme Tarihi: 29 Şubat 2016, 19:08
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 09:26

KKTC'nin ilk ve Tek Araba Müzesi Yakın Doğu Üniversitesi Araba Müzesi resepsiyonla KKTC ve TC Basın temsilcilerine tanıtıldı.

YDÜ Araba Müzesinin Açılış konuşmasını YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç.Dr. İrfan S.Günsel Yaptı...

Müze'de YDÜ Kurucu Rektör Dr. Suat i.Günsel'in öğrencilik yıllarında kullandığı ilk arabası da yıllar sonra oğlu İrfan S. Günsel tarafından bulunarak Suat İ.Günsel'e doğum gününde büyük bir sürprizle hediye edilerek müzedeki yerine konuldu.

Resepsiyona KKTC ve TC Medyasının temsilcileri yoğun ilgi gösterdi

Müzede bulunan Toplantı odası da büyük ilgi gördü, Salon tamamen Uçak parçalarından tasarlandı.. Müzede bulunan toplantı masası orjinal bir uçak motorundan tasarlandı...
Yakın Doğu Üniversitesi Müteveli Heyeti Başkanı Doç.Dr İrfan S.Günsel, KKTC'nin ilk ve Tek Araba müzesi olan YDÜ Araba Müzesinin 10 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirterek, Müzesi'nin oluşturulmasında emeğini esirgemeyen, varlığı bile unutulmuş arabalara yeniden hayat vermek için gereken tüm fedakarlığı yapan herkesi ayrı ayrı tebrik ederek konuşmasına başladı.

Doç. Dr. Günsel, şöyle devam etti; Yaklaşık on yıl önce Suat Hoca'nın yıllar önce öğrenciliğinde Ankara’da kullandığı otomobili uzun araştırmalar sonucu bulduk. Haliyle oldukça yıpranmış durumdaydı.

Bu arabayı, ki bugün onu da diğerleri arasında göreceksiniz, restore ettik ve eski sahibine doğum gününde hediye ettik. Suat Hoca'nın zaten çocukluktan gelen bir araba merakı vardı. Kilden araba modelleri yaparmış. Toprakta başlayan çocukluk oyunları, Kıbrıs'da bir araba fabrikası kurmak ve kendi modellerini üretmek gibi bir hayale dönüştü. Kendisine hediye edilen eski arabasıyla birlikte bu hayal yeniden canlandı. Ancak bu kez, bu hayalin kültürel ve teknolojik boyutu ele alındı, bu hayal farklı bir boyuta taşındı.

Bugün teknoloji savaşlarının yaşandığı, binlerce farklı model arabanın üretildiği bir dünyada yeni bir araba modeli üretmek belki de çok dikkat çekmezdi.

Öncelikli olarak araba üretmek yerine olayın kültürel boyutuna önem vermek ve araba tarihinde adı efsaneleşmiş klasik ve spor arabalardan oluşan bir müze oluşturmak, ülkemize kültürel ve turistik çok daha büyük  katkı sağlayabilirdi.

Bu inançla yola çıkıldı.

Önce bir projeksiyon çalışması yapıldı ve araba tarihinde üretilen arabalar tek tek gözden geçirildi.

Sonra, yıllar sürecek ve dünyanın dört bir yanını kapsayacak meşakkatli bir araştırma ve restorasyon dönemi başladı.

Dünyanın dört bir köşesinde araba tarihinin ilklerini ve üretildikleri dönemlerde isimleri efsaneleşmiş arabaları sabırla aradık, bulduk, ülkemize getirdik.

Bu arabaların bazılarının varlığı bile unutulmuştu ve bir köşede atıl vaziyette kaderlerine terkedilmişlerdi. Özenle taşınarak ülkemize getirildiler.

Herbiri özel olarak hazırlanmış atölyemizde sabır ve itinayla restore edildi, tam çalışır duruma getirildi. Bazılarını orjinal haline getirmek için yapılan çalışmalar birkaç yıl sürdü.

100'den Fazla Klasik ve Spor Araba Bulunuyor
Zaman içinde Yakın Doğu Üniversitesi Araba Müzesi yavaş yavaş oluşmaya, zenginleşmeye başladı. Bugün son halini verdiğimiz Yakın Doğu Üniversitesi  Araba Müzesi'nde yüzden fazla klasik ve spor araba bulunmaktadır. Bugün araba müzesinde bulunan arabaların bazıları bu dünyada bulunan "ilkler ve sonlardır".

Dünyada ilk üretilen ve ilk üretilenlerin son kalan yegane örnekleridir. Bu arabaların herbiri, üretildiği dönemlerin ve ülkelerin kendine özgü teknoloji ve tasarım anlayışlarını yansıtmaktadır. Bu bakımdan her bir arabaya bakarken üretildiği dönemin ve ülkenin kendine özgü karakteristiklerini de göreceksiniz.

Belki Suat Hoca'nın adada araba üretim hayalini şu ana kadar tam olarak gerçekleştiremedik.

Ancak dünya tarihine iz bırakmış, isimleri efsaneleşmiş birçok arabayı bir araya getirebildik ve dünya müzeleri arasına yeni bir değer katmak için uğraş verdik.


KKTC Turizmine Büyük Bir Değer Kazandırıldı
Ülkemizin turizm değerlerine yeni bir değer katmak için uğraş verdik. Bugün ortaya çıkan ve ülkemizin ilk ve tek araba müzesi olan Yakın Doğu Üniversitesi  Araba Müzesi, artık ülkemizin bir değeridir. Bugün bu değeri sizlerle paylaşacağız. Sizlere "Hayatınızda en çok kullandığınız ve en önemli araç hangisidir" diye sorsam, herhalde "arabadır" dersiniz.

Bugün, Yakın Doğu Araba Müzesi'nde tarihe iz bırakmış arabaların arasında gezerken, bu arabaların eski sahiplerini merak edeceksiniz. Bu arabaların kimlerin hayat hikayelerine tanıklık ettiğini merak edeceksiniz.  Bu arabaların kimler tarafından tasarlandığını, onlara kimlerin hayat verdiğini merak edeceksiniz.

Geçmişin gizemini merak ederken, geçmişten geleceğe doğru büyüleyici bir yolculuk yapacaksınız. Bu arada, Suat Hoca'nın adada araba üretimi hayalini henüz  tam olarak gerçekleştiremedik ama, bu ifade bu hayali hepten bıraktığımız üzerinde çalışmadığımız anlamına gelmesin.

Yıllar süren Araba Müzesi çalışmalarımız da araba üretimi konusunda bizim ufkumuzu da alabildiğine açtı, bize çok büyük bir pozitif enerji yükledi.

Bu enerjiyle araba üretiminde sıradanlığa değil, sıradışılığı tercih ettik ve ilk adımı attık. Bir taraftan Yakın Doğu Üniversitesi  Araba Müzesi gelişimine devam ederken,  diğer taraftan Yakın Doğu Üniversitesi mühendisleri  ve öğrencileri uzun uğraşlardan sonra ülkemizin tescilli ve kayıtlı ilk arabası olan tek motorlu ve üç tekerlekli RA-25'i yarattı.


KKTC'nin İlk ve Tek Güneş Enerji İle Çalışan Arabası Yeniden Tasarlanıyor
RA-25, güneş enerjisiyle çalışan bir araba olarak tasarlandı, yaratıldı, ve dünyanın diğer ucunda kendi kategorisindeki arabalarla yarıştı, başarılar elde etti.

Şu anda RA-27 üzerinde çalışıyoruz.

RA-27, RA-25'den farklı olarak, dört tekerlekli ve çift motorlu bir model olacak ve artırılmış gücüyle katılacağı uluslararası teknoloji yarışlarında  doğrudan zirveyi zorlayacak.

Anlaşıldığı gibi, Yakın Doğu Üniversitesi Araba Müzesi'ne ve RA-25'e hayat verilmesinden sonra, artık sıra Suat Hoca'nın hayalini de ciddi ciddi ele almaya gelmiştir.

Üniversite olarak sorumluluk üstlendiğimiz ulusal ve uluslararası kamu menfaati gereği, bugün İnovasyon Merkezi'ndeki mühendislerimiz elektrik enerjisiyle çalışacak ve halk tarafından yaygın şekilde kullanılabilecek  özgün bir araba modelinin tasarımı ve gerekli teknolojik altyapısı üzerinde çalışıyorlar.

Yıllar önce toprakta şekillenen hayallerin gerçeğe dönüşmesi, ülkemizin kendi üretimi ve bir teknoloji harikası olacak arabayla halkımızın tanışması, artık sadece zaman meselesidir...

Sizlerin karşısına o araç ile çıkmanın heyecanı bize bitmez bir enerji sağlıyor.  37  yıl önce "adada kıtalı gibi yaşamak" sloganıyla yola çıkmıştık.

Eğitimde o noktayı çoktan aştık. Şimdi sıra teknoloji ve üretimde.

Haberin Videosu