KITREB YDÜ Araba Müzesi’ni İnceledi
Date Added: 16 Mayıs 2016, 12:55
Last Updated Date:30 Kasım 2020, 10:05

KITREB Başkanı ALTINER: YDÜ Araba Müzesi turizm markamızı zenginleştirdi.

İbrahim Altıner Başkanlığındaki Kıbrıs Türk Rehberler Birliği heyeti Yakın Doğu Üniversitesi Araba Müzesi’ni ziyaret etti.

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Kıbrıs Türk Rehberler Birliği’ne bağlı rehberlerin Yakın Doğu Üniversitesi Araba Müzesi’ni ziyaret ederek müze hakkında yetkililerden bilgi aldıkları belirtildi.

Günsel ailesi ülkemize paha biçilmez bir müze kazandırdı

Ziyarette konuşan YDÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Turizm İşletmeleri Genel Müdürü Ahmet SAVAŞAN, Suat Hoca’nın çocukluğunda kilden araba modelleri yapmasıyla başlayan, zaman içinde Kıbrıs’da araba fabrikası kurmak ve kendi modellerini üretmek noktasında şekillenen araba tutkusunun, oğlu ve YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL’in yaklaşık on yıl önce kendisine öğrencilik yıllarında Ankara’da kullandığı otomobili bularak hediye etmesiyle, kültürel ve teknolojik bir boyut kazandığını anlattı. Ahmet SAVAŞAN: “bu serüvenin sonunda ülkemiz paha biçilmez bir araba müzesine ve ayrıca kıymetli bir turistik ürüne de sahip oldu” dedi.

Müze otomobil tutkunlarının Mekke’si konumuna gelecek

Otomobilin tarihinin adeta insanlık tarihine giden bir yolculuk gibi olduğunu belirten SAVAŞAN; aslında tekerleğin icadı ile başlayan ve günümüzde de sürekli geliştirilerek devam eden bu yolculuğun nasıl bir gelişim gösterdiğini anlamanın en iyi yolunun otomobil müzelerini gezmek olduğunu vurguladı. SAVAŞAN, bugün YDÜ Araba Müzesi’nin Dünya’daki “ilkler ve sonlar”ı biraraya getirdiğini anlatarak, Dünya’da ilk üretilen ve ilk üretilenlerin son kalan yegane örneklerinin yer aldığı müzede tarihe iz bırakmış, isimleri efsaneleşmiş birçok arabanın görülebileceğini söyledi. SAVAŞAN son olarak “inanıyorum ki birbirinden değerli yüzden fazla klasik ve spor arabanın sergilendiği YDÜ Araba Müzesi, kısa bir zamanda yerli ve yabancı herkesin hayranlığını kazanacak, otomobil tutkunlarının da Mekke’si konumuna gelecektir” dedi.

ALTINER: Müze turizm markamızı zenginleştirdi

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği Başkanı İbrahim Altıner de ziyarette yaptığı konuşmada YDÜ’nün başta sağlık olmak üzere, hayatımızın bütün alanlarında yarattığı değerlerin KKTC’yi güçlendirdiğini söyleyerek, Dünya’da en iyi araba müzeleri arasında yerini alacak böylesi kıymetli bir müzeyi ülkemize kazandırdıkları için Kurucu Rektör Dr. Suat İ. GÜNSEL ve Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL’e teşekkür etti. YDÜ Araba Müzesi’nin turistler için çok değerli bir ürün sunduğuna işaret eden ALTINER: “YDÜ Araba Müzesi turizm markamızı zenginleştirmiştir. Bizler Kuzey Kıbrıs’a gelen turistlerin bu müzeyi gezmeleri halinde, ülkemizde unutulmaz anılara sahip olacaklarını düşünüyoruz” dedi.

Kıbrıs motifleri plaketi takdim edildi

Ziyarette son olarak Müze Müdürü Hale Birtan ve Ahmet SAVAŞAN’a İbrahim ALTINER tarafından Kıbrıs motifleri plaketi taktim edildiği belirtildi.