Kazakistanlı Sanatçılar Kair Orazgaliev İle Zura Assylgazina’nın Kıbrıs Modern Sanat Müzesi İçin Özel Olarak Hazırladığı ve Toplamda 32 Eserden Oluşan İki Ayrı Kişisel Resim Sergisi Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy Tarafından Açılıyor…
Eklenme Tarihi: 18 Ağustos 2019, 14:50
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 09:06

Kazakistanlı Sanatçılar Kair Orazgaliev ile Zura Assylgazina’nın Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için özel olarak hazırladığı ve toplamda 32 eserden oluşan iki ayrı Kişisel Resim Sergisi Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy tarafından açılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, iki ayrı serginin açılışı, 20 Ağustos 2019 Salı günü, saat 09.00’da, Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Sergi Salonu’nda yer alacak.

Kair Orazgaliev sembolizm tarzında hazırladığı eserlerinde felsefe ve dünya yaşamı hakkındaki temaları, sembolizm tarzında çalışan Zura Assilgazina da kurt kılığında doğanın insanla bağlantısını yansıtacağı eserlerini izleyiciye sunacak.

Eserleri Özel Koleksiyonlarda Bulunuyor…
Kair Orazgaliev 1 Ocak 1962'de Batı Kazakistan bölgesi Konekketken köyünde doğdu. 1989'dan beri Kazakistan Cumhuriyeti Sanatçılar Birliği üyesidir. 1988 yılında Ural Pedagoji Enstitüsü sanat ve grafik bölümünden mezun oldu. Birçok uluslararası sergi ve sempozyum katılımcısıdır. 2002-2003'te Uralsk Sergi Salonu’nda kişisel sergisi açıldı. 2006'da Viyana, Sidney, Berlin'de uluslararası sergilere katıldı. Eserleri Kazakistan Cumhuriyeti’nin çeşitli müzelerinde ve modern galerilerinde, Almatı’da, Kazakistan Halk Bankası’nda, Kazakistan Devlet Başkanı ikametinde, Astana’da Kazakistan Devlet Başkanı ikametinde, ve İsveç, İsviçre, Çekoslovakya,y ABD, Almanya’da özel koleksiyonlarda bulunuyor.

Yılın En İyi Sanatçısı Ünvanını Aldı…
Zura Assilgazina 1982 yılında Almatı'da doğdu. 2003 yılında Almatı Devlet Üniversitesi Sanat ve Grafik Fakültesi’nden onur derecesiyle mezun oldu. Pavlodar Devlet Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. 2015'ten beri Kazakistan Cumhuriyeti Sanatçılar Birliği üyesidir. 2009 yılında Bölge Kütüphanesi Pavlodar'da kişisel bir sergi açan sanatçı, 2009 yılında Pavlodar'daki uluslararası "Baldauren-2009" sempozyumundaki katılımcılarla ortak bir sergi düzenlendi. 2018 yılında “2018 Yılın En İyi Sanatçısı” ünvanını alan sanatçı, çok sayıda sergilerin de katılımcısıdır.