Kazakistan’dan 12 Sanatçının 50 Eserinden Oluşan “Kazakistan Sanatçıları Sergisi” ile Kazakistanlı Ressam Kairbay Zakirov’un 45 Baskı Resimden Oluşan Kişisel Resim Sergisi Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy Tarafından Açıldı
Eklenme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 17:41
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 09:57

Kazakistanlı 12 sanatçının Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için hazırladığı ve 50 eserden oluşan Kazakistan Sanatçıları Sergisi ile Kazakistanlı sanatçı Kairbay Zakirov’un 45 baskı resimden Kişisel Resim Sergisi, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy tarafından açıldı.

Yakın Doğu Üniversite Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, İrfan Günsel Kongre Merkezi sergi Salonunda gerçekleştirilen iki ayrı serginin açılışına, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ.Günsel, UBP Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ahmet Savaşan, Rektör Yardımcıları, dekanlar, öğretim üyeleri, sanatçılar ve misafirler katıldı.

Serginin açılışında, Kazakistanlı sanatçıları adına Yerlan Aytuarov, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Fahrettin Sadıkoğlu ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy birer konuşma yaptı.

Prof.Dr. Fahrettin Sadıkoğlu; “Kazakistan Sanatçıları, Resmin Tüm Unsurlarında Realizm, Etnoart Yani Etnik, Tarihsel Resimleri İşliyorlar”
Bugün Kazakistanlı Sanatçıların Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için oluşturduğu 95 resim eserinden 50 tanesi yağlı boya, 45 ‘i ise baskı resim eserlerinden oluşmaktadır. Kazakistan, sadece Türki cumhuriyetlerin değil tüm islâm ülkelerinin yüzölçümü en büyük olan ülkedir. Kazakistan’ın nüfusu 16 milyondur ve Kazakistan sadece yüzölçümüne göre tüm islâm devletleri arasında ilk sırada değil doğal zenginliklerin çeşitliliği de Kazakistan’da oldukça büyüktür. Kazak Halkının tarihi 14. yüzyıllara dayanır. Ne zaman ki Kızıl Ordu Hanlığı yıkıldı, Kazak Devleti o zaman kuruldu. Kazakistan’ın tarihi, Kazakistan ressamlarının eserlerine de yansımıştır. Cengiz’in en yakın akrabaları, torunları Kazaklardır. Kazakistan böyle tarihi olaylara, böyle devletlere merkez olması bugün ki ressamların eserlerinde de yer almaktadır. Ve Kazakistan ressamlarının en büyük özelliği; bir taraftan milli, ulusal unsuru saklayıp, diğer taraftan kolaylıkla uluslararası resim sanatını entegre edebilmişlerdir.

Kazakistan sanatçıları, resmin tüm unsurlarında savaşları işliyorlar. En çok yaptıkları realizm, etnoart yani etnik, tarihsel resimler. Bununla birlikte empresyonizm eserlerine de rastlamak mümkündür. Bütün ressamların eserleri, dünyanın farklı sergilerinde ve özel koleksiyonlarında yer almaktadırlar. Bunlar ister Avrupa olsun, ister Amerika olsun, ister Rusya olsun ve diğer ülkelerde Yakındoğu ülkeleri olsun, hepsi bu sergilerde yer almaktadırlar.

Prof.Dr. Fahrettin Sadıkoğlu; “Ressamların Ülkelerine Göre Değerlendirilmesi Çok Yanlış”
Prof.Dr. Sadıkoğlu ressamların ülkelerine göre değer verildiğini bunun ise çok yanlış olduğunu belirterek, bu tarihsel olayları olan halkların çok güzel sanat, kültür insanlarının varlığından bahsederek,Kazakistan da onların en önde yer alan ülkelerden biri olduğunu vurguladı. 100’ den fazla Kazakistanlı sanatçının bu süreçte sempozyum ve çalıştay yaptıklarını belirten Prof.Sadıkoğlu, burada bulunan sanatçıların tümünün Kazakistanlı sanatçılardan oluştuğunu söyledi. Kazakistan sanatçılarının birçok özelliklerinin var olduğunun altını çizen Sadıkoğlu, en çok etnik, anıtsal resim eserlerine dikkat çektiklerini sergi salonunda izlenebileceğini vurguladı..

10 Farklı Sergi Sanatseverler Tarafından Gezilebiliyor
Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’ni kurma, oluşturma süreciden bugün 10 serginin kampüs içerisinde gezilebileceğini belirten Prof. Sadıkoğlu, yakın zamanda St. Petersburg Müzesinden gelen davet üzerine Kurucu Rektör Dr. Suat Günsel ile birlikte ziyaret ettiklerini ve müzeyi gezerken orada gördükleri, konuşulanlardan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin oluşturulması noktasında çok doğru bir yolda olduklarının anlaşıldığını belirtti.

Yerlan Aytuarov; “Kazakistan Cumhuriyeti‘Ni Temsil Eden Biz Sanatçılar, Kıbrıs Modern Sanat Müzesine İçtenlikle, Titizlikle ve Cani Gönülden Katkı Koymaktan Mutluluk Duyuyoruz”
Kazakistanlı Sanatçılar Adına Yerlan Aytuarov ise; “Biz Kazakistan Cumhuriyeti‘ni temsil eden sanatçılar, Kıbrıs Modern Sanat Müzesine ve taşıdığı misyona olan tam desteğimizi belirtmek istiyoruz. Tüm Türk dünyasını birleştirecek Kıbrıs Modern Sanat Müzesi kurma fikri Kazakistan sanatçılarının ruhlarını okşayarak bizleri yüce Türk Tarihini ve kültürünü buradan tek daldan farklı bir sanat yoluyla yüceltmeye itmiş oldu. Altay Dağları’nın Türklüğün Beşiği olduğu bilinciyle ve bu kavrayışın bağlı olarak getirdiği zorunluluğa bağlı olarak içtenlikle ve titizlikle cani gönülden memnuniyetle Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’ne katkı koymaktan mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim. Konukseverliğini için teşekkür ediyoruz. Yakın gelecekte tekrar görüşmek üzere... ‘’

Bakan Taçoy; “20 Bini Aşkın Eserle, Bin 500’ü Aşkın Sanatçı Hedefiyle Dünyanın En Büyük Müzesi Faaliyete Geçecek”
Ekonomi ve Enerji bakanı Hasan Taçoy ise; ‘’Ben her zaman için hayranlıkla izlediğim bir olay var hayatımda. Ata toprağı dediler ve bizi aldılar buradan Göktürkler’e götürdüler. Oradan nasıl yola çıkıldığını anlattılar ve o insanlardan yıllarca uzak kalmanın ne olduğunu anlamadan idrak etmenin eksikliğini yaşayarak öğrenmeye çalıştığımız bir çok sene geçti üzerinden. Ancak son zamanlarda özellikle dünyanın küçülmeye başladığı bu dönem içerisinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görüşleriyle yeni ufuklar açan Yakın Doğu Üniversitesi’nin gayretleriyle kültürlerin buluşması ve az önce hocamın söylediği etnoart çerçevesinde de o diyarlarda da ata topraklarında ne olduğunu, nelerin yaşandığını bizim köklerimizin gittiğine inandığımız o diyarlardan nelerin var olduğunu öğrenebilmek ve sanat yoluyla bunları idrak etmenin şansını elde ettik. Bu güzelliği tabi ki Modern Sanat Müzesi’nin oluşumuna adım atmakta ve bunun geleceği için, oluşumu için yaratılan o düşüncenin etrafında ki bugüne kadar 700 ‘ü aşkın sanatçı ve 12 bini aşkın eserle bunları yaşamak; hem tarihten gelen bilgiyi hem de postmodern dediğimiz eserleri bir arada görmek ve onların bize öğretileri, verdiği hazzı bulunduğumuz iş dünyasından, psikolojik ortamdan bir an olsun ayrılıp daha farklı bir dünyanın içerisine girmek ve onlara dikkat etmeye çalışmak, hayatımızı ona göre düzenlemenin ve geleceğe o gözle bakmanın anlayışıyla bugün yaşanılan ve bu fırsatı bize veren sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu mutluluğu herkes yaşayamaz. Bir müze düşünün ki ; dünyanın en büyüğü olacağına inanıyorum. 20 bini aşkın eserle, bin 500’ü aşkın sanatçı hedefiyle yaklaşık 14 -15 ay sonra faaliyete geçecek ve bu güzelliği sadece kendi için değil bir ülkenin ve Türklük dünyasının genelde tanıtımı ve tarihsel anlayışını ortaya koymak için gerçekleştiren Yakın Doğu Üniversitesi’ne ve Günsel ailesine teşekkürü borç bilirim. Gerçekten Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ihtiyacı olan bu büyük düşüncelere imza atacak başta Suat Hocam olmak üzere herkesi kutlarım.


Kurucu Rektör Dr. Günsel’e Dombra Hediye Edildi ve Sergi Gezildi…
Konuşmaların ardından Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy tarafından, Kazakistanlı sanatçılar; Yerlan Aytuarov, Kairbay Zakırov, Duzhan Magzumov, Rashida Magaveyeva, Kazym Amankossov, Askar Akhamanov, Serikjan Iskakbek, Ashim Taskaliyev, Bakytkali Urazov, Tulegen Suleimenov, Akkali Zakirov ve Meruyert Zhumanova’ya sırasıyla teşekkür belgesi takdim edildi. Sanatçılardan Duzhan Magzumov ise tasarımı kendine ait olan Kazakistan’ın enstrümanlarından Dombra ile önce kısa bir müzik dinletisi sundu ardından Kurucu Rektör Dr. Suat Günsel’e dombra’yı takdim etti…

Daha sonra serginin açılışı gerçekleştirildi ve sergi gezilerek eserler incelendi.