İshal Tedavisinde Bol Su ve Sıvı Tüketimine Dikkat
Eklenme Tarihi: 09 Temmuz 2016, 11:10
Son Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2020, 14:51

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nedim ÇAKIR, İshalli Hastalıkları Önleme ve Ağızdan Sıvı Tedavisi Haftası Dolayısıyla, Dünyada İshalden Etkilenen İnsan Sayısı ile İlgili İstatistiki Bilgiler Vererek, İshal Türleri, Akut İshal Nedenleri, Kronik İshallerin Araştırılması Önemi, İshali Önlemede Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar ve Bol Su ve Sıvı Tüketiminin Önemini Anlattı.

5 Yaş Altı Çocukların En Çok Ölümüne Neden Olan 2. Hastalık
Tıbbi kaynaklara göre ishalin tanımı; Günde üç defadan fazla dışkılama veya gün boyunca 300 gramdan fazla dışkı çıkarmaya ishal denir. İshalli hastalıklar dünyada özellikle 5 yaş altındaki çocukların en çok ölümüne neden olan 2. hastalık olup, her yıl özellikle 6 yaş grubunda 760.000 çocuğun yaşamını yitirmesine neden oluyor. Tüm yaş grupları içindeki her yıl ölüm oranı ise 5 milyonu geçiyor. Uygun içme suyunun temini ve hijyen sanitasyon kurallarının yerine getirilmesi durumunda bu ölümlerin çoğunu önüne geçilebileceğini belirtiyor.

İshal 1-2 Haftada Geçiyorsa Akut, 2-3 Haftada Geçiyorsa Kronik Diyare
Tıbbi kaynaklar, ishallerin çoğunun hafif bir hastalık şeklinde geliştiğini, yine birçoğunun 1-2 hafta içinde kendiliğinden geçtiğini ifade etmektedir. Bu hastalık tablosuna “Akut diyare”, 2-3 haftadan uzun süren durumlara ise “kronik diyare” denir. Akut ishaller daha çok mikrobik bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Barsak tüberkülozu ve ADS hastalığı sırasında görülen diyareler en önemli iki mikrobik kronik ishal örnekleri arasında gösterilebilmektedir. Kronik ishaller ise kural olmamakla birlikte, genellikle mikrobik bir hastalık olarak görülmemektedir.

Çeşitli Virüsler Bakteriler ve Parazitler Akut İshal Nedeni Sayılmaktadır
Çeşitli virüsler, bakteriler ve parazitler akut ishal nedeni olarak sayılmaktadır. Yani ishale yol açan hastalık etkenleri listesi bir hayli uzundur. Hastalığın belirtilerinin özelliği, hastalığın nedenleri hakkında bilgi verebilmektedir. Yol gösterici özellikler olan sık ve artmış miktarda dışkı çıkarımı, ishalde ortak özellik olarak kabul edilmektedir. Ancak dışkısında kan ve lökosit çıkışı saptanan hastalar, ayrıca kramp şeklinde buruntu hisli bir karın ağrısı da hissedebilmekte, bazen bu hastalar yüksek ateşten de yakınabilmektedir.

Kronik İshallerin Nedenlerinin Mutlaka Araştırılması Gerekir
Kronik ishaller ile kanlı, buruntulu ishaller mutlaka nedenleri araştırılması gereken, mümkünse hastaneye başvuru gerektiren ishallerdir. Ancak bu türlerin tüm ishaller içindeki oranı diğerilerine göre daha düşüktür. İshallerin çoğu, bol ve sulu, dışkı çıkışı karakterli ishallerdir.

İshalin Önlenmesinde Uyulması Gereken Sekiz Önemli Kural:

  1. Ellerinizi gerektiği zaman, gerektiği miktarda yıkayın.
  2. Akut kansız ishallerde antibiyotik kullanmaktan özenle kaçının. Unutmayın ki, antibiyotik kullanımı hastalığın çevreye daha çok yayılmasına hizmet edecektir.
  3. Eğer ishalli hastalığa yakalanmışsanız, en az iki hafta yüzme havuzuna girmeyin. Bunu yapmazsanız hastalığı başkalarına da bulaştırmış olursunuz.
  4. Özellikle yaz aylarında yeme alışkanlıklarınızı birden ve köklü biçimde değiştirmeyin.
  5. Asitli ve bol acılı gıdalardan uzak durun.
  6. Çiğ gıda yemek isterseniz bunların iyi yıkanmış olduklarına dikkat edin.
  7. Hayvanlarla temastan sonra ellerinizin temizliğini sağlayın.
  8. Bol su için.

Bol Su ve Sıvı Gıda Tüketimine Özen Gösterin
Bol su içmek, özellikle yaz aylarında daha çok dikkat edilmesi gereken bir kural olup, ishali olan hastalarda, kaybolan suyun yerine konması açısından da büyük önem taşımaktadır. “Zaten su çıkarıyorum, o halde az su içeyim de az dışkı çıksın” düşüncesi çok yanlış bir düşüncedir. Aksine, ishalle vücut madensel tuz ve sıvı kaybedeceği için bunların yerine konması gerekmektedir. Hastaların, bulantı ve kusmaları olmadığı taktirde, arzu ettikleri miktarda (ishal ve idrarla atılan suyun bir miktar fazlası olmak şartıyla) su ve sıvı gıdalar alması en doğru yoldur.