İnternet Kullanımında Ebeveynlere Büyük Sorumluluk Düşüyor
Eklenme Tarihi: 18 Nisan 2016, 15:18
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 13:15
İnternet Kullanımında Ebeveynlere Büyük Sorumluluk Düşüyor

Yakın Doğu Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü’nün her yıl düzenlediği “İnternet Haftası” etkinliği çerçevesinde Atatürk Eğitim Fakültesi’nde seminerler verildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Tezer yaptığı açılış konuşmasında, dünya ile birlikte ülkemizde de internetin yoğun bir şekilde kullanıldığını bu sebeple olumsuz yönlerine de dikkat edilmesi gerektiğinine vurgu yaparak, ailelerin son derece duyarlı olmaları gerektiğini vurguladı. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fezile Özdamlı ise internet haftası etkinlikleri çerçevesinde öğrencileri ve aileleri bilgilendirmenin öneminden bahsederek bu tarz etkinliklerin sadece internet haftasında değil sürekli olarak farklı hedef kitlelerine yapılması gerektiğini belirterek etkinlikte görev alan öğretim üyelerini ve öğrencileri tebrik etti.

Etkinlikteki seminerler dizisinde yer alan Yrd. Doç. Dr. Erinç Erçağ “Bilinçli ve Güvenli İnternet Kullanımı” ile ilgili konuşmasında, normal yaşantımızda nasıl davranıyorsak internet ortamında da aynı şekilde davranmamız gerektiğini belirtti. Bunun yanında Kuzey Kıbrıs’ta bilişim suçları yasası olmaması nedeniyle vatandaşların kişisel çabalarıyla kendilerini koruyabileceğini ifade eden Erçağ, ülkemizde yasanın olmamasından dolayı birçok mağduriyetin olduğunu çeşitli örneklerle ifade etti.

İnternet Kullanımında Ebeveynlere Büyük Sorumluluk Düşüyor


Daha sonra söz alan Dr. Sezer Kanbul, “Okul-Aile İletişiminde Teknoloji Kullanımı” ile ilgili bilgiler aktardı. Özellikle okulöncesi eğitimden itibaren teknolojinin hayatımıza girmesinin gerektiğini belirten Kanbul, bununla ilgili Dünyada, Türkiye’de ve ülkemizde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Dr. Tahir Tavukcu ise “İnternet Etiği”ile ilgili konuşmasında, İnterneti kullanırken kişilerin yüz yüze iletişimde olduğu gibi saygılı ve ahlak kurallarına uygun şekilde davranılması gerektiği üzerinde durarak, bunun yanında internette varolan her bilginin doğru olmadığının altını çizdi.

Son olarak BÖTE Öğrenci Kulübü Başkanı Mesut Uçar, “Siber Güvenlik ve Siber Savaş” ile ilgili olarak, siber suçlar ve siber savaşlar hakkında bilgiler verdi, kötü amaçlı yazılımların çalışma prensipleri ve bunlardan nasıl korunması gerektiğine yer verdi.