İlk Müslüman Filozof Kindi’nin “Üzüntüden Kurtulma Yolları” Konferansta Anlatıldı
Date Added: 22 Mart 2016, 09:19
Last Updated Date:30 Kasım 2020, 15:09

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK Lefkoşa Yunus Emre Enstitüsü’nde “Üzüntüden Kurtulma Yolları” başlıklı konferans verdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Yunus Emre Enstitüsü ve YDÜ İslam Tetkikleri Merkezi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği programa YDÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK konuşmacı olarak katıldı.

Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Hüseyin Şahin tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Mahfuz Söylemez, Yunus Emre Enstitüsü ile YDÜ İslam Tetkikleri Merkezi’nin önümüzde dönemde gerçekleştireceği ortak programlar hakkında bilgi verdi.


Ardından Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK ilk Müslüman filozof olan Kindi’nin kısaca hayatı hakkında bilgi vererek onun “Üzüntüden Kurtulma Yolları” hakkındaki görüşlerini aktardı. Üzüntünün (hüzün), sevilen şeylerin elden gitmesinden ya da amaçlanan şeylerin gerçekleşmemesinden doğan nefsânî bir acı olduğunu ifade eden Çapak, üzüntüden kurtulmanın temel unsurunun nefsi arındırmak olduğuna dikkat çekti.

Ahlakın oluşmasında alışkanlıkların da önemli olduğunu söyleyen Çapak, güzel alışkanlıkların insanı üzüntüden uzaklaştıracağını ifade ederek, Kindi’nin üzüntüden kurtulma yolları hakkındaki görüşlerini 10 madde halinde dinleyicilere aktardı. Program soru ve cevaplarla son buldu.