Hüseyin Yalyalı YDÜ İletişim Fakültesi’nde: Kıbrıs Basın İş Yasası, Dünyadaki En İyi İkinci Yasadır
Date Added: 24 Kasım 2015, 09:24
Last Updated Date:26 Kasım 2020, 08:53

Yakın Doğu Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde “Kıbrıs Basın İş Yasası” konuşuldu.

İletişim Fakültesi, Derslik 24’te, TAK (Türk Ajansı Kıbrıs) Müşaviri Hüseyin Yalyalı’nın katılımıyla gerçekleşen söyleşide, KKTC’deki gazetecilerin durumu Basın İş Yasası bağlamında tartışıldı, değerlendirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, söyleşiyi düzenleyen Öğretim Elemanı Eren Ekin Ercan’ın yanısıra, Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Ünlen Demiralp’in ve öğrencilerin de katıldığı etkinlikte Yalyalı, KKTC’deki gazetecilerin birçoğunun yasal haklarından haberdar olmadığını ve bunun gazetecilik mesleğine kadar uzanan olumsuz sonuçları olduğunu dile getirdi.

Yalyalı, KKTC’de 2007 yılında yapılan yasanın uluslararası nitelikte olduğunu ve Fransa’daki ilgili yasanın ardından dünyada ikinci sırada geldiğini belirtti. Medya sektörünü ele alırken, öncelikle o ülkedeki medyanın mülkiyet yapısına ve ikinci olarak da yasalarına bakmak gerektiğine dikkat çeken Yalyalı sözlerine şöyle devam etti: “Yapılan yasa kadar ondan haberdar olmak ve bundan daha önemlisi yasalar çerçevesinde tanınan haklara ilişkin bir talebin oluşması çok önemli. Eğer böyle bir talep yoksa, hangi yasayı yaparsanız yapın boştur. KKTC Basın İş Yasası’na baktığımızda, çalışma saatlerinden tutun, olası en ufak bir haksızlığa, işe personel alırken işverenin nelere dikkat etmesi gerektiğine, zorla gazeteciye evrensel gazetecilik ilkelerinin dışında hiçbir şeyin dayatılamayacağına kadar hemen her türlü doğabilecek boşluk gözetilmiş, yasalaştırılmış. Kaldı ki, karşımızda yaşanan örnek davalarda var ve KKTC’deki gazeteciler bu davalarda yasal haklarını kullanarak haklarını elde etmişlerdir. Fakat her şeye rağmen giderek yasal farkındalık oluşuyor ve bu katlanarak daha da gelişecektir.” Dedi.

Etkinlik, Prof. Demiralp’in, Yalyalı’ya katılımlarından dolayı teşekkür belgesi vermesiyle sona erdi.