“Herkes İçin Yaşam” Temalı Şiir Yarışması Düzenlendi
Eklenme Tarihi: 07 Aralık 2015, 08:34
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 08:33

Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde ve Kuzey Kıbrıs Turkcell ana sponsorluğunda, Center of Excellence’a bağlı Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi ve Yakın Doğu Enstitüsü organizasyonu, KKTC Engelsiz Bilişim Platformu ve TC Engelsiz Bilişim Platformu katkılarıyla düzenlenecek 3. Engelsiz Bilişim Günleri kapsamında Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence’a bağlı Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi eşbaşkanları Doç. Dr. Zehra Altınay ve Doç. Dr. Fahriye Altınay ile Türkiye Bilişim Derneği 2. Başkanı Koray Özer’in işbirliği ile engelli duyarlılığını ve farkındalığını artırmak amacıyla 4. ve 5. sınıf ilköğretim okullarındaki öğrenciler arasında ‘Herkes İçin Yaşam’ temalı şiir yarışması düzenlendi.

189 Şiir Değerlendirildi

Yakın Doğu Üniverstesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, “Herkes İçin Yaşam” konulu şiir yarışmasına KKTC genelinde farklı okullardan 189 şiir ile 189 öğrenci başvurdu. Şiirleri değerlendiren jüride Doç. Dr. Zehra Altınay, Doç. Dr. Fahriye Altınay, Doç. Dr. Ahmet Güneyli, Günay Kibrit, Orkun Bozkurt, Çelen Çağansoy, Ömer Suay, Buğçe Küçük ve Mustafa Hürses yer aldı.

Ödül Töreni 11 Aralık 2015 Cuma Günü

Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşecek 3. Engelsiz Bilişim Günleri kapsamında düzenlenen şiir yarışmasının ödül töreni 11 Aralık 2015 saat 09:00’da Yakın Doğu Üniversitesi Lacivert Salon’da gerçekleştirilecek. Şiirlerin e-kitap haline getirilerek yayınlanması ve konuya ilişkin duyarlılığın artırılması hedefleniyor.

Prof. Dr. Nedime Serakıncı: “Toplumun Her Kesiminde Engelsiz Yaşam Konusunda Farkındalık Oluşturmaya Çalışıyoruz”

Konuyla ilgili açıklamda bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı, engelsiz yaşam konusuna genç yaştan itibaren dikkat çekmek istediklerini ifade etti. Engelsiz yaşam için Yakın Doğu Üniversitesi olarak farklı projeler ile toplumun her kesiminde duyarlılık ve farkındalık yaratmayı amaç edindiklerini ifade eden Prof. Dr. Nedime Serakıncı, “engelsiz yaşam konusunda küçük yaşta farkındalık oluşturmak toplum için son derece önemli. Yakın Doğu Üniversitesi olarak engelli bireylerin engelsiz yaşam yaşamaları için çeşitli çalışmalar yapmaktayız. Engelli çocukların eğitiminde engelleri kaldırmak adına ebeveyn ve öğretmen seminerleri yanı sıra pilot proje olarak kendi kurumlarımızda derslerde tablet kullanımına geçtik. Bu, toplumda engelsiz hayat yaşamlarını sağlamanın bir ayağı; diğer ayağı ise toplumdaki tüm bireylerin konuyla ilgili bilinçli olması. Bu nedenle küçük yaştaki çocuklardan başlayarak bu bilinci oluşturmayı hedeflemekteyiz” dedi.