Hemşirelik Haftası
Eklenme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 09:37
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 09:31

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Başhemşiresi Peral OZAN 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası Dolayısıyla Hemşirelik Mesleğinin Tarihçesini Anlatarak, Mesleğine Önemine Dikkat Çekti. 2016 Yılı Hemşirelik Teması Hakkında Bilgiler de Vererek Bu Meslekteki
Herkesin Hemşireler Günü ve Haftasını Kutladı.

Hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs, hemşireler günü olarak kutlanmakta ve bu günü takip eden hafta da Hemşireler Haftası olarak kabul edilmektedir. Hemşireler Haftası’nda, hemşirelik mesleğinin sorunları ortaya konmakta, çözümler üretilmekte ve toplum gözünde mesleğin önemine dikkat çekilmektedir.

Kıbrıs’ta İlk Lisans Düzeyindeki Hemşirelik Okulu Yakın Doğu Üniversitesi Bünyesinde Açılmıştır

Türkiye’de ilk olarak Hilali Ahmet Cemiyeti (Kızılay) 1911 yılında, 6 ay süreli hemşirelik kursları düzenlemiştir. Cumhuriyet sonrası ilk hemşirelik okulu ise İstanbul’da açıldı. Bunu Ankara’da açılan Askeri Hemşirelik Okulu izledi. Daha sonraları Verem Savaş Derneği ve Sağlık Bakanlığı’nın, İstanbul’da açtığı hemşirelik okullarının ardından diğer illerde de bu tip okullar açılmaya başladı. Bu okullar ortaokul düzeyinde 3 yıl, lise düzeyinde ise 4 yıl eğitim vermekteydi. Günümüzde lisans düzeyinde hemşirelik eğitimi veren çeşitli fakülteler bulunmaktadır. Hemşirelik eğitimi ülkemizde de önce 6 ay süreli, sonraları Sağlık Bakanlığı’na bağlı 2 yıllık, daha sonraları da ön lisans eğitimi veren Hemşirelik Okulu olarak açılmıştır. Kıbrıs’ta ilk lisans düzeyinde hemşirelik okulu, Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur.

2016 Hemşirelik Teması: "Değişim İçin Bir Güç, Sağlık Sistemlerinin Dayanıklılığının Arttırılması"

Uluslararası Hemşirelik Konseyi (ICN), dünyadaki milyonlarca hemşireyi temsil etmekte ve her yıl Hemşireler Haftasında bir temanın işlenmesine karar vermektedir. ICN’ın 2016 yılı için belirlediği tema "Hemşireler: Değişim için bir Güç, Sağlık Sistemlerinin Dayanıklılığının Arttırılması"dır. Bir sağlık sisteminin dayanıklılığı, salgın hastalık, doğal afet, savaş veya benzeri travma durumlarında etkin bir biçimde, duruma uygun olarak, güçlenerek tepki verebilme kapasitesidir. Hemşireler bu konuyu, Hemşireler Haftasında çeşitli sunumlarla irdelemektedir.

Hemşirelik Sağlık Hizmetlerinin En Önemli Unsurlarından Biridir

Hemşirelik sağlık hizmetlerinin en önemli unsurlarından biridir. Özveri, hoşgörü, sabır ve disiplin kavramlarını içinde bulunduran ve zor bir meslek olan hemşirelik insan hayatıyla yakından ilgili bir meslektir. Sevgiden, şefkatten, disiplin ve ciddiyetten uzak olan bir kişinin bu mesleği laikiyle icra etmesi mümkün değildir. Gecesini gündüzüne katarak, sabır, sevgi ve şefkatle hastalarına en iyi bakımı vermeye çalışan tüm hemşire arkadaşlarımın Hemşireler Gününü ve Haftasını kutlar sağlıklı günler dilerim.