Hekimlerimiz Profesyonel Örtük Bilgilerini Sosyal Medyadan Uzak Tutuyor
Date Added: 09 Kasım 2015, 11:20
Last Updated Date:25 Kasım 2020, 09:06

Bilgi yönetimi alanında dünyanın en prestijli, bildirileri SSCI kapsamında taranan ve bu yıl 12. si düzenlenen Uluslararası Entelektüel Sermaye ve Bilgi Yönetimi Konferansı'nın 27 ülkeden 52 çalışma arasında tek Türk katılımcı olan ülkemizin genç kuşak akademisyenlerinden Öğr.Gör. Tuğberk KAYA'nın, danışmanı ve İnovasyon ve Bilgi Yönetimi Bölüm Başkanı Doç.Dr. Mustafa SAĞSAN ile birlikte hazırladıkları "Örtük Bilgi Kapasitesinin Sosyal Medyaya Etkisi: KKTC Hekimleri Üzerine Bir Araştırma" başlıklı bildirisi Bangkok'ta sunuldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Kuzey Kıbrıs'taki hekimlerin örtük bilgi kapasitesinin sosyal medya üzerinden açığa çıkarılması ve paylaşılması temalı bildiri, hem Kuzey Kıbrıs'ın tanınması hem de hekimlerin profesyonel bilgi paylaşımlarının hangi ortamlar aracılığı ile gerçekleştirildiğinin saptanması açısından büyük önem taşımakta olduğu belirtildi.

Son günlerde hekimlerle ilgili ulusal basında çıkan haberlere karşın, hekimler sosyal medyayı profesyonel bir bilgi paylaşım alanı olarak görememektedirler. Oysa ki gelişmiş ülkelerde başarılı ameliyatların ve olumlu sonuçlanan tedavi süreçlerinin, "en iyi uygulamalar" başlığıyla sosyal medyada paylaşıldığı ve kurumun bu en iyi uygulamalarının önemli bir bilgi varlığına dönüştüğü bilinmektedir.

Kaya, araştırmaya katılan özverili doktorlara teşekkür ederek araştırma sonucunda yapılan önerileri istendiği takdirde Sağlık Bakanlığıyla paylaşarak, ülkemiz sağlık sistemine katkıda bulunabileceğini vurguladı.