Hazırlık Maçları Başlıyor: Yakın Doğu Melekleri’nin Rotası Belgrad ve İstanbul
Eklenme Tarihi: 09 Eylül 2015, 11:43
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 09:43

Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı Yakın Doğu Melekleri, Sırbistan’ın Zlatibor kentindeki kampın ilk bölümünün ardından Belgrad’a geçti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı’nın Sırbistan’ın Zlatibor kentindeki kampının sona erdiği ve kafilenin Belgrad’a geçtiği belirtildi.

Belgrad’da sezonun ilk hazırlık maçına çıkacak olan takımın rakibi Sırbistan’ın Partizan Kadın Basketbol takımı olacak.

9 Eylül tarihinde İstanbul’a dönecek olan takım, İstanbul’da 10 Eylül’de İstanbul Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı ile 11 Eylül’de ise Beşiktaş Kadın Basketbol Takımı ile karşılaşacak.

İlker Gözeneli: “İlk hazırlık maçı için heyecanlıyız”

Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı Teknik Koordinatörü İlker Gözeneli, Sırbistan kampında takım olarak iyi bir kamp dömeni geçirdikleri ve oyuncuların bireysel olarak kendilerini geliştirdiklerini belirterek “Sırbistan kampında takım olabilme adına çok büyük yol  aldığımızı düşünüyorum. Oyuncularımızın kendi kondisyonlarını geliştirmeleri dışında hem hücumda hem de savunmada sezon boyunca kendilerinden neler istediğimizi, hangi prensipleri benimsediğimizi anladılar. Her oyuncumuz pozisyonununda çok değerli ve başarılı; biz de teknik kadro olarak bu başarılı oyunculardan başarılı bir takım oluşturmaya çalışıyoruz. Bu anlamda Zlatibor kampı çok iyi geçti. İdmanlarda ısrarla tekrarladığımız 5x5’ler, geçiş oyunları ve çeşitli taktiksel savunma hamlelerini takım iyice içselleştirdi. Birbirlerinin oynama tarzına alıştılar, takım hızlıca nerede ne yapacağını bilir duruma geldi” dedi. Belgrad’da oynayacakları ilk hazırlık maçına da değinen Gözeneli, “Belgrad Partizan’ın evi, baktığınız zaman ilk hazırlık maçımıza deplasmanda çıkıyoruz; sezonun ilk maçı için bir basketbol ekolü olan Partizan çok ciddi bir sınav olacak. Partizan takımı Sırbistan Kadın Basketbol Birinci Ligi’nde ve Adriyatik Ligi’nde oynayan deneyimli ve başarılı bir takım. İlk rakibimizin böyle bir takım olmasına aslında sevindik, kendimizi ne kadar geliştirdiğimizi daha iyi anlayabileceğiz. Partizan maçı sonrası hiç ara vermeden İstanbul Üniversitesi ve Beşiktaş Kadın Basketbol takımları ile karşılaşacağız; bu da bize ligdeki mücadelede kendimizi nasıl geliştirebileceğimizi gösterecek” şeklinde konuştu.

Tuğçe Murat: “Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde iddialı bir takımız”.

Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı’nın yeni transferlerinden Tuğçe Murat, Sırbistan kampı sırasında takım arkadaşlarıyla vakit geçirmenin çok değerli olduğu ve yönetimin böyle bir kamp organize etmesinin önemini belirtti. “Sırbistan’da evimizden uzakta, yemyeşil bir otamda takım olarak birbirimizle iyice kaynaştık. Yorucu idmanlar sonrasında birlikte dinlendik, izinli günlerimizi birlikte değerlendirdik. Bu da bana göre oyuncuları takım yapan en önemli unsurlardan” dedi. Sırbistan kampı boyunca her gün çift idman yaparak çok yorulduklarını belirten başarılı oyuncu “her gün hem sabah hem akşam antrenman yaptık. Çok yorulduk fakat şimdi bu yorgunluklarımızın meyvelerini toplama zamanına girdik. İlk maçımız kolay bir rakiple değil. Partizan takımı hem kendi evinde oynamanın avantajında hem de güçlü bir takım; fakat biz Yakın Doğu Melekleri olarak böyle durumlardan daha da mutlu oluyoruz; kendimizi iyice deneyebiliyoruz” dedi. Kendisi ile birlikte transfer olan oyuncularla kurulan yeni takımın artık bir birbirini tanıyan ve saha içinde neler yaptığını bilen oyunculardan kurulu bir “takım” olduğunu belirten Murat, “aslında bu kadar kısa zamanda birbiriyle oynamamış oyunculardan bir takım kurmak meşakkatli bir iş; fakat Sırbistan kampında biz “bir” olabilmeyi öğrendik. Bunda teknik ekibin ve koçumuzun tavsiyeleri ve bakış açıları büyük önem taşıyordu. Güçlü takımlarla hazırlık maçlarında karşılaşmak büyük avantaj. Eksikleri baştan görüp gidermek, ligde bizim en büyük avantajımız olacak” dedi.