“Hâfız-İ Şirazî ve Yunus Emre’de İrfan Görüşü” Edebi Kongre Gerçekleşti
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2016, 11:43
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 13:47
“Hâfız-İ Şirazî ve Yunus Emre’de İrfan Görüşü” Edebi Kongre Gerçekleşti

- Mohaghegh Ardebili ile Yakın Doğu Üniversitesi arasındaki mutabakata dayalı 2. Kongre 2018 yılında aynı tarihlerde Mevlana hakkında olacak
Yakın Doğu Üniversitesi ve Mohaghegh Ardebili üniversiteleri arasında işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen Konferansta İran, Mohaghegh Ardebili Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi ve Konya Selçuk Üniversitesinde bilim insanları bildirileriyle sunumlarını gerçekleştirdiler. 3 oturumdan oluşan kongre toplam 13 bildiriyle üniversite öğrencileri ve diğer dinleyicilere Türk- Fars edebiyatı semasındaki 2 parlak yıldızın gerek edebi yönleri, gerekse şahsiyet ve yaratıcılıkları hakkında pek çok bilgi ve kayda değer açıklamalar sunuldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Kongrenin kapanış oturumunda YDÜ Öprt.Üy. Prof. Dr. Ghadir Golkarian, kongrenin hedeflediği amacına ulaştığını söyleyerek sunulan bildirileri gerek mezmun ve içerik bakımından gerekse yeni yorumların getirdiği anlayış ve malumat açısından bir geniş yelpazeye benzetip Türk- Fars edebiyatının gökkuşağı oluşturduğunu açıkladı.

Kongrede ne kadar faydalı bilgiler alındığını sözlerine ekleyen Golkarian, “Bu kongre sayesinde iki şahsiyetin aşk, sevgi, tasavvuf niteliği, miskin, Allah aşkıyla yanan, gerçek hayatı tanıtmış olan yönlerini şiirlerinin değişik bir yönden ve açıdan yorumlanmasıyla daha da farklı olarak tanımış olduk. Buna inanıyorum ki bu şahsiyetlerin hakkında her ne kadar çalışılırsa yine de yeni bir kavramlar karşımıza çıkacaktır ve engin bilgilere ulaşmamız sağlanacaktır. Dolayısıyla, Yunus Emre’yi İran’da ve Hâfız-i Şiraz’i’yi Türk edebiyatında daha çok tanıtmamız gerekmektedir. Ayrıca, sadece bunlara yetinmeyip İslam âleminin diğer bilim şahsiyetleri olan gerek Zekeriya-yi Râzi, Ebureyhan el-Birûni, Şeyh Bahay’i, Hayyam, gerekse eski Türk edebiyatındaki Nabî, Ne’fi, Yayha ve diğerleri üzerinde de çalışmamız pek çok yönden faydalı olacaktır. “Dedi.

“Hâfız-İ Şirazî ve Yunus Emre’de İrfan Görüşü” Edebi Kongre Gerçekleşti


İstanbul Üniversitesi, Fars dili ve edebiyatı bölüm başkanı Prof. Dr. Ali Güzelyüz ise: “İran- Türk edebiyatı 11. Yüzyıldan itibaren birbirlerinden hiçbir zaman kopmamış ve sonraki yıllarda, yani 14. Ve 15. Yüzyıllardan itibaren günümüze dek etki ve etkileşimini sürdürmüştü. İran edebiyatı gerek dili, terimleri, medeniyeti ile gerekse kültürü ve birçok yönden edebiyat zenginliğiyle asırlarca Türk edebiyatına pozitif etkisini bırakmıştır. Eski edebiyatta Hâfız-i Şiraz’i, Sa’adi-yi Şirazî, Firdevsi, Rudeki ve birçok şairleriyle Türk edebiyatını zenginleştirmiş olan Fars edebiyatı çağdaş edebiyatta üzere ister Pervin Etisami, Kedkeni, Golşiri, Şamlu gibi yeni fars edebiyatıyla da Türk edebiyatıyla iç içedir. Bu etki hiçbir zaman tek yönlü olmayarak günümüzde de karşılıklı etki ve etkileşime sahiptir. İstanbul Üniversitesi Fars dili ve edebiyatı bünyesinde olan Dimavend yayınevi işte bu amaçla kurulmuş ve her yıl karşılıklı parlak edebi eserleri inceleyip, seçerek yayınlanmaktadır.”

Mohaghegh Ardebili Üniversitesi rektör yardımcısı ve Uluslararası ilişkiler ofisi müdürü Doç. Dr. Reza Abdi ise kongrenin gerçekleşmesinde emeği geçen iki üniversitenin yetkililerine teşekkürlerini bildirip bundan sonraki adımlarda daha da etkin bir şekilde karşılıklı projelerin gerçekleşmesinde adım atılacağına vurgu yaptı.

Abdi, “Kongrenin yapılması bir önemli nokta ise yakından bilim insanlarının danışıp birçok yönden malumat alışverişinin gerçekleşmesi yapılan kongre, konferansların diğer boyutudur. İşte bu bağlamda yapılmış olan kongremizde değerli hocalarımız sunacaklarıyla karşılıklı olarak malumat ve bilgi alışverişinde bulundular. İşte bu yönden akademik işbirliği önem arz etmektedir. Bizler hakkında bilinmeyenleri bizim hocalarda alıp buradaki öğrencilerle paylaşmak ve aksine buradaki bilgileri bizimkiler öğrenip kendi öğrencileriyle paylaşımda kültürel, sanatsal, sosyal ve medeniyet açısından bağdaşım, paylaşım, birleşim ve dostluklar gerçekleşebiliyor” diyerek sözlerini bitirdi.

Açıklamada, Kongrenin sonunda Mohaghegh Ardebili ile Yakın Doğu Üniversitesi arasındaki mutabakata dayalı 2. Kongre 2018 yılında aynı tarihlerde Mevlana hakkında olacağı bildirildi. Bu kongre bineal şeklinde devam edecektir denildi.

Kongrenin yanı sıra Mohaghegh Ardebili Üniveristesi, Konya Selçuk Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi ve Ardahan Üniversitesi ile Girne Üniversitesi arasında da eğitimsel, bilimsel, araştırma ve akademik faaliyetler konusunda anlaşmalar imzalandı. Yurt dışında gelmiş olan akademisyenler Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi'ni gezip vizyonuyla ilgili bilgiler elde ettiler.

Kongrede sunulan bildiriler İngilizce- Türkçe olarak en kısa zamanda yayınlanacaktır. Ayrıca YDÜ e-kütüphaneden de üye olanlar da yararlanabilecekler.

Haberin Videosu