Güzel Sanatlar Öğretim Elemanları Sergisi Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde Açıldı
Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 17:01
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 10:11

Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi “Öğretim Elemanları Sergisi”, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit tarafından açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Fuaye Alanı’nda yer alan serginin açılışına, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit olmak üzere, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Tüzünkan, rektör yardımcıları, dekanlar, öğretim elemanları, sanatçılar ile misafirler katıldı.

Resim, heykel, seramik, baskı resim, grafik tasarım alanlarında 36 farklı uygulamaların yer aldığı sergi, 25 Mayıs 2018 tarihine kadar izlenime açık kalacak.

Cemal Özyiğit: “ Kültürel Gelişim ve Sanattaki Değişim, Eğitim ile Bir Bütündür”
Serginin açılışında konuşan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, sanata ve sanatçıya değer verilmesinin önemine vurgu yaparak serginin hayırlı olmasını diledi.

Sanatın bir ülkenin yaşam seviyesinin aynası olduğunu belirten Bakan Özyiğit, “Sanata ve sanatçıya verilen değer o ülkedeki kültürel gelişimin göstergesidir. Bu sergide, sanatçıların yaşama, kültüre nasıl baktıklarını göreceğiz. Resim ve benzeri sanatlar bir dışa vurumdur. Bir olaya bir yaşama nasıl baktıklarını anlatır sanatçılar. Düşünceler sadece şiir, söz, yazı değil, heykel, karikatürle veya başka bir yöntemle de anlatılır” dedi.

Kültürel gelişimin ve sanattaki değişimin eğitimle bir bütün olduğuna vurgu yapan Cemal Özyiğit, 3-15 yaş arasındaki çocukların kişisel ve fiziksel gelişimlerini tamamladığı dönemde ilgi ve yeteneklerinin doğru bir şekilde açığa çıkarılabilmesi için bakanlık olarak testler, uygulamalar ve değerlendirmeler yapacakları uygulamaları hayata geçireceklerini kaydetti. Özyiğit ayrıca, ülkemizin yaşam kalitesinin, kültürel gelişimine nasıl katkı koyabilecekleri ve ileriye taşınması için neler yapılabileceği arayışı içerisinde olduklarını da sözlerine ekledi.


19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını Kutladı…
Bakan Özyiğit, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını da kutlayarak “Büyük önder Atatürk’ü saygı ile anıyorum. İlke ve devrimleri yol gösterici olmaya devam etmektedir. Biz de o doğrultuda emin adımlarla yürüyeceğiz. Sanata, sanatçıya ve insana değer vermek için görevde olduğumuz sürece koşulları zorlayarak yerine getireceğiz” sözlerini kullanarak konuşmasını noktaladı.

Doç. Dr. Aygenç: “Sanatla Dünya Yaşanır Hale Gelir”
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Erdal Aygenç de yaptığı açılış konuşmasında, serginin Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanlarının akademik etkinliklerinin dışında alanlarına ilişkin sanatsal üretimlerini sürdürdüğünü ifade ederek bu serginin onların izleyici ile paylaştıkları “sonuç”lardan oluştuğunu söyledi.

Tüm sanat üretimlerinde aynı zamanda yeni bir dünyanın biçimlendirildiğini dile getiren Doç. Dr. Aygenç, “Sanatı hayatımıza kattıkça, sanata bulandıkça iyileşeceğiz ve dünya çok daha yaşanır bir duruma gelecektir” ifadelerini kullandı. Fakülte olarak öğretim yılı başından itibaren sergiler gerçekleştirdiklerini anlatan Aygenç, TÜRKSOY Ressamları ile birlikte çalıştıkları bir sergi daha açacaklarını ve mezuniyet sergisi ile eğitim öğretim yılını kapatacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından serginin gezilmesine geçilerek, sergide yer alan eserler hakkında bilgiler paylaşıldı.