Göçmen Ya da Sığınmacıların Kültürel Değerleri Ev Sahibi Ülkeden Ne Kadar Farklıysa, Toplumsal Çatışma İhtimali de O Kadar Yüksek Olur
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2016, 14:19
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 09:37
Göçmen Ya da Sığınmacıların Kültürel Değerleri Ev Sahibi Ülkeden Ne Kadar Farklıysa, Toplumsal Çatışma İhtimali de O Kadar Yüksek Olur

Prof. Dr. Yılmaz ESMER Yakın Doğu Enstitüsü Güvenlik Akademisi Sertifika Programında Konuştu

Yakın Doğu Üniversitesi, Yakın Doğu Enstitüsü tarafından düzenlenen Güvenlik Akademisi Sertifika Programı kapsamında Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz ESMER, “Göç/Mülteci Sorununun Sosyo-Kültürel, Sosyo-Ekonomik, Sosyo-Politik Yansımaları” başlıklı bir seminer verdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre güvenlik kavramının ve uygulamalarının tüm boyutlarıyla analiz edilerek değerlendirildiği Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü “Güvenlik Akademisi Sertifika Programı”nda alanlarında uzman akademisyenler, karar alıcılar, politika yapıcılar, diplomatlar katılıyorlar. Program her Cumartesi Saat 10:00’da Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Salon-4’de gerçekleştiriliyor.

Göçmen Ya da Sığınmacıların Kültürel Değerleri Ev Sahibi Ülkeden Ne Kadar Farklıysa, Toplumsal Çatışma İhtimali de O Kadar Yüksek Olur

ESMER: Göçmenler Avrupa’ya duygularıyla, düşünceleriyle ideolojileriyle, kültürleriyle, değerleriyle birlikte geliyorlar.

Yakın Doğu Enstitüsü Güvenlik Akademisi kapsamında verdiği seminer çerçevesinde mülteci ve sığınmacı sorunlarının ulusal ve uluslararası güvenlikle bağlantılarını irdeleyen Prof Dr. Yılmaz ESMER, “2015 yılında Avrupa’dan sığınma hakkı isteyenlerin sayısı rekor kırmış. 1.5 milyona yakın insan Avrupa’dan sığınma hakkı istemiş. Bu durum da Avrupalılar için önemli bir sosyolojik- kültürel ve siyasi bir mesele haline geldi. Bu konu artık Avrupa’da seçim kazandırıyor, seçim kaybettiriyor. Tabii ki konunun ayrıca ekonomik bir boyutu var, insani boyutu çok ciddi, birde tabii ki güvenlik boyutu var. Sınırların güvenliği meselesi var: açacak mısınız,kapayacak mısınız? İkisi de çok mümkün politikalar değil açtığınız sınırlardan kimler gelecek acaba diye ciddi bir meselemiz var, kapasanız tamamen engellemeniz elbette mümkün olamıyor. Kendinizi Avrupalının yerine koyun. Göçmenleri kabul ettiğiniz zaman o insanlar duygularıyla, düşünceleriyle ideolojileriyle, kültürleriyle, değerleriyle birlikte geliyorlar” dedi.

Göçmen Ya da Sığınmacıların Kültürel Değerleri Ev Sahibi Ülkeden Ne Kadar Farklıysa, Toplumsal Çatışma İhtimali de O Kadar Yüksek Olur

ESMER:“Göçmen yada sığınmacı olarak gelenlerin kültürel değerleri kabul eden ülkeden ne kadar farklıysa, çatışma ihtimali de o kadar yüksek oluyor.”

Önemli olanın farklılığın siyasi, biyolojik, etnik, mezhepsel kökeni değil, insanın farklılık icat etme hevesi olduğunu belirten Prof. Dr. Yılmaz ESMER, “Kültürel farklılıklar zenginlik olduğu kadar bir çatışma kaynağıdır. Başka bir ülkeden bir başka ülkeye göçmen yada sığınmacı olarak gelenlerin, kültürel değerleri ne kadar farklıysa ev sahibi ülkede çatışma ihtimali de, en azından toplumsal anlamda uyumsuzluk ihtimali de o kadar yüksek oluyor. Yaşam tarzının ve değerlerin farklılıkları toplumsal anlamda ciddi sıkıntılara ve çatışmalara yol açabiliyor” dedi. Son zamanlarda sığınmacılar ve göçmenlere gösterilen toleransın yok olmak üzere olduğuna dikkat çekerek devam eden Yılmaz Esmer, “Şimdi önemli bir soruyla karşı karşıyayız: Sınırlar nerede çizilecek, bu çizgiyi hangi kıstaslarda çizeceğimize karar vermek ve bunu uygulamak kolay değil. Bir de değerler, çatışmalar, liberal demokratik ilkeleri ihlal etmeden önlemeliyiz. Çok karmaşık bir işten bahsediyoruz” dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Güvenlik Akademisi programının soru cevap bölümünden sonra Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut KOLDAŞ, Prof. Dr. Yılmaz ESMER’e teşekkür belgesi takdim etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre “Güvenlik Akademisi”‘ne ve diğer Yakın Doğu Enstitüsü kısa dönemli eğitim programlarına kayıt için daha detaylı bilgiye www.neu.edu.tr web sayfasından, [email protected] e-posta adresinden, Yakın Doğu Enstitüsü Facebook sayfasından, 223 64 64 (dahili 532) ve 0533 829 97 36 telefonlardan ulaşılabilir.

Haberin Videosu