Girne Üniversitesi, Denizcilik Fakültesi “Kıbrıs Denizcilik 2015” Konferansına Katıldı
Date Added: 02 Ekim 2015, 20:20
Last Updated Date:25 Kasım 2020, 09:37

Girne Üniversitesi, Denizcilik Fakültesi öğretim görevlisi Enver Yetkili, Girne Üniversitesi adına Güney Kıbrıs'ın Limasol kentinde yapılan uluslararası “Kıbrıs Denizcilik 2015” Konferansı’na Katıldı.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Girne Üniversitesi öğretim görevlisi Enver Yetkili, 1989 yılında başlatılan ve iki yılda bir yapılan Kıbrıs Denizcilik Konferanslarının bu yıl Limasol'da Evagoras Lanitis Centre'de düzenlenen 14’üncü etkinliğine katıldı. Limasol Amathus Beach Hotel’de verilen bir resepsiyon ile başlayan ve 2,500’den fazla davetlinin katıldığı konferansın açılış konuşmasını Rum Yönetimi Başkanı Nicos Anastasiades yaptı. Anastasiades daha sonra Uluslararası Denizcilik Örgütü Genel Sekreteri Mr. Koji Sekimizu’yu kürsüye davet ederek konferans anısına ve “Kıbrıs Denizcilik 2015” Konferansı ödülüne lâyık görülen Mr. Eleftherios Montanios'a plâketlerini verdi.

Enver Yetkili; Rum Kesimi Denizcilikten Büyük Kazanç Elde Ediyor, KKTC De Bir Deniz Ülkesi Olarak Denizcilik Gelirlerini Artırmalıdır...

Girne Üniversitesi adına konferansa katılan Enver Yetkili; Güney Kıbrıs Gemi Sicili uluslararası gemilere açık bir sicil olup, yabancı ülke gemileri de kaydedilebilmektedir. Dünya denizlerinde dolaşan 2,200 Kıbrıs bandıralı gemi ile dünya sıralamasında 10’uncu ülke konumunda olan Güney Kıbrıs Avrupa Birliği’nin de 3’üncü büyük filosuna sahiptir. Güney Kıbrıs ayrıca, Avrupa Birliği’nin en büyük “Gemi Yönetim Merkezi” (Ship Management Centre) konumundadır. Güney Kıbrıs’ta muhtelif denizcilik alanlarında faaliyet gösteren 150 denizcilik şirketi mevcut olup, bu şirketlerde yaklaşık 4,500 kara personeli ve 55,000 kişi de gemilerinde çalışmaktadır. Gerçekleştirilmekte olan bu denizcilik faaliyetleri ile Güney Kıbrıs 2014 yılı itibarıyla Gayrı Safi Milli Hasıla’sının %7’ine tekabül eden yaklaşık 1,680,000,000 ABD doları gelir sağlamıştır. Güney Kıbrıs’ın denizcilik sektöründen sağladığı bu hizmet geliri KKTC Gayrı Safi Milli Hasıla’sının yarısına denk gelmektedir. Denizcilikten elde edilen gelirin büyüklüğüne dikkat çeken Yetkili, "...Bu bakımdan bir deniz ülkesi olan KKTC, denizciliğe verdiği önemi artırmalı ve denizcilik sektöründen daha büyük kazançlar elde etmelidir. Rum kesiminin bir denizcilik üniversitesi yok, ancak KKTC'nin var. KKTC'nin denizcilik üzerine kurulmuş ilk ve tek üniversitesi olan ve uluslararası denizcilik sektörüne nitelikli eleman sağlayan Girne Üniversitesi KKTC denizciliğinin geliştirilmesi için çok önemli potansiyele sahiptir ve KKTC denizciliğinin geliştirilmesi için gereken her türlü katkıyı koymaya hazırdır" dedi.

Birleşmiş Milletlere bağlı Uluslararası Denizcilik Örgütü (International Maritime Organization-IMO) Genel Sekreteri Mr. Koji Sekimizu, ABD Sahil Güvenlik Komutan Yardımcısı Admiral Paul Thomas, Uluslararası Deniz Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mrs. Karin Orsel ve AB Armatörler Birliği Başkanı Mr. Thomas Rehder gibi üst düzey yöneticilerin de katıldığı konferansa, 35 ülkeden 700’ü aşkın armatör, gemi işletmesi yöneticisi ve diğer denizyolu taşımacılığı organizasyonları temsilcileri ve birçok denizyolu taşımacılığı yöneticisi katıldı.