Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Altunç DEK Toplantısında Konuşma Yaptı
Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2015, 18:08
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 09:22
Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Altunç DEK Toplantısında Konuşma Yaptı

Denizcilik Eğitiminin gündemindeki önemli konular DEK toplantısında tartışıldı…

Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Altunç, Dekan Yardımcısı Kapt. Hilmi Şahlı, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (Güverte) Bölüm Başkanı Kapt. Uğur Temen 26-27 Ekim 2015 tarihleri arasında Bodrum Turgutreis’de 12. si düzenlenen Denizcilik Eğitim Konseyi (DEK) Toplantısı’nda Girne Üniversitesi’ni temsil ettiler.  Girne Üniversitesi Denizcilik fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Altunç toplantıda Girne Üniversitesi’nin denizcilik eğitimi vizyonu ve Girne Üniversitesi’nin gelişimi  ve projeleri hakkında bir konuşma yaptı.

Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Altunç DEK Toplantısında Konuşma Yaptı

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Girne Üniversitesi’nin kurucu üyeleri arasında bulunduğu Denizcilik Eğitim Konseyi sekreteryası adına İstanbul Üniversitesi DUİM Bölüm Başkanı Prof.Dr. Güler Alkan tarafından yapılan konuşma sonrasında oluşturulan divanın belirlediği gündem doğrultusunda çalışmalara başlanan toplantıda  ortak denizde güvenlik eğitim merkezlerinin kurulması, Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği kapsamında DEK’in yeri ve fonksiyonu, Gemiadamları Yönetmeliğinin uygulanması, Ulusal Denizcilik Kongresinin yeri ve tarihinin belirlenmesi, alt yapı ve denetimler konuları tartışıldı.

Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Altunç DEK Toplantısında Konuşma Yaptı

Denizcilik Eğitiminin Gündemindeki  Önemli Konular Tartışıldı

12. Denizcilik Eğitim Konseyi toplantısında ayrıca Ulaştırma İşletme Mühendisliği eğitiminde toplam 12 aylık deniz stajı süresinin hesabının deniz hizmeti hesabında kullanılan prensipler doğrultusunda hesaplanması hususunda Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğüne talepte bulunulmasına, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Eğitiminde son sınıftan ders alabilme şartlarından biri olarak kullanılan 12 aylık deniz stajının uygulamalı ders olarak kabul edilerek %  80 devam şartını sağlayanın 4. Sınıf derslerini alabilmesi konusunda ortak bir uygulamanın fakülte ve üniversite yönetim kurullarında görüşülerek düzenlenmesine, GEMİMO tarafından düzenlenen ulusal Denizcilik Kongresinin 2 yılda bir yapılmasına karar verildi.

Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Altunç DEK Toplantısında Konuşma Yaptı

Prof. Dr. Mustafa Altunç: Girne Üniversitesi Olarak Denizcilik Eğitiminde Mükemelliyetçiyiz.

Toplantıda bir konuşma yapan Girne Üniversitesi, Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Altunç katılımcılara Girne Üniversitesi’nin eğitim programları, altyapısı ve yeni kampüsü hakkında bilgi verdi. Konuşmasında Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi olarak yüksek standartlarda denizcilik eğitimine çok büyük bir önem verdiklerinin altını çizen Prof. Dr. Altunç, bu doğrultuda yeni eğitim programlarını başlattıklarını ve bu programlarda uluslarrası standartlarda kaliteli eğitim verdiklerini dile getirdi. Denizle içiçe olan Girne Üniversitesi kampüsünün mükemelliyetçi bir vizyonla yeni denizciler yetiştirmek üzere inşa edildiğini belirten Prof. Dr. Mustafa Altunç, kampüste denizcilik eğitimindeki en son teknolojinin kullanıldığı simulatörlerin ve uygulama laboratuvarlarının yer almasının önemine vurgu yaptı.