Genç İletişimciler Sektöre Hazır… Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Güz Dönemi Mezunları Kep Fırlattı.
Eklenme Tarihi: 31 Ocak 2019, 15:35
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:42

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 – 2019 Güz Dönemi mezuniyet töreni İletişim Fakültesi Turuncu Salonda gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre öğrencilerin mezuniyet sevinci yaşadığı törene, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör yardımcısı ve İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Mustafa Kurt, Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Vekili Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nuran Öze, bölüm başkanları, öğretim üyeleri, öğrenciler ile aileleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende fakülte film tanıtımı izlendi, müzik dinletisi sunuldu. Törende yapılan konuşmaların ardından, öğrencilere diploma takdimi yapıldı.

Meslek İlkelerine Uygun Hareket Etmeli Öğüdü Verildi…
Mezuniyet töreninin açılışı konuşmasını yapan Dekan Vekili Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nuran Öze, sözlerine İngiliz şarkıcı John Lenon’nun “İmagine” şarkısından sözlerle başlayarak öğrencilere, film, belgesel, fotoğraf sanatçılarının çalışmalarından örnekler verdi. Doç. Dr. Öze, öğrencilere meslek görevlerini yerine getirirken ırk, dil, din, milliyet ayrımı gözetmeden, ahlaklı ve etik kurallar çerçevesinde çalışma yaşamı sürdürmelerini öğütledi.

Öğrencilere, yıkıcı değil, yapıcı olmaya özen göstermelerine, tüketmek ve yok etmek yerine üretmek ve varlığı anlamlı kılmaya dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatan Doç. Dr. Nuran Öze, “Öğrenmenin sonunun olmadığını aklınızda tutun, ben oldum demeyin, bilgiyi paylaşmanın ve büyütmenin güzelliğinin tadına varın. Yaptığınız her işin sizin iziniz olduğu gerçeğinden uzaklaşmadan, nasıl bir iz bırakmak istiyorsanız ona odaklanarak yolunuza devam edin. Emeklerinizi birlik, beraberlik, barış, daha temiz bir dünya ve daha yaşanabilir bir gelecek için harcayın. Hepinize başarılı bir kariyer, huzur ve sağlık dolu bir yaşam diliyorum” diye konuştu.


Güç Olan Medya’nın İşlevselliği Objektif ve Dürüstlükten Geçiyor…
Törende yaptığı konuşmada, iletişimin öneminden bahseden Rektör Yardımcısı İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Mustafa Kurt, medyanın çağımızdaki 4. güç olduğunu, yasama, yürütme ve yargı'dan sonra gelen güç olarak algılandığını, gerçeğin koruyucusu anlamına geldiğini söyledi. Gerçeği tanımlarken, kişilerin aldığı eğitim ve şekillenmelerinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Kurt, “Burada kastedilen kişiler istenildiği gibi şekillenebilir ve ona göre bir gerçek algısı oluşturabilirler. Bu algıyla birlikte koruyuculuğunu yapabilirler. Bu yüzden iletişim mezunları ve öğretim üyeleri toplum içersinde çok önemli bir yere sahiptirler. Çünkü, eğer gerçeği koruyamazsak geleceğimiz ya da toplumsal olarak varacağımız yerler çok istenilen yerler olmayabilir. Bunu yapmak için ilk önce objektif olacaksınız, dürüst olacaksınız, kaliteye önem vereceksiniz, hakkaniyetli davranacaksınız. Eğer korunmazsa gerçek, bir anlamda medyanın gücü işlevsel olmayacaktır” diye konuştu.  Öğrencilerim bilim üreten bir kurumdan mezun olduğunu dile getiren Doç. Dr. Mustafa Kurt, Yakın Doğu Üniversitesi’nin 2018 yılı içerisinde 1200’ün üzerinde gerçekleştirdiği bilimsel yayınlarla Türkiye üniversiteleri arasında İlk 5'in içerisinde yer almasının olağanüstü  bir başarı olduğunu söyleyerek mezunlara hayatlarında başarılar diledi.

Arkadaşlarına Kendi Yollarını Bulma Mesajı Verdi…
Törende, Mezun Öğrenciler adına Film Yapımı ve Yayıncılık Bölümü, Fakülte birincisi Al Miqdad Al Houssein İngilizce, Ilgaz Sadrazam ise Türkçe olarak mezuniyet konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Al Miqdad Al Houssein yaptığı konuşmasında, iletişim fakültesinde okuyan arkadaşlarına kendi yollarını bulma tavsiyesinde bulundu. Al Miqdad Al Houssein, “Neye sahip olduğumuz değil, sahip olduklarımızla ne yapabildiğimizdir asıl olan. İletişim fakültelerinde eğitim gören tüm dostlarıma tavsiyem; kendi yolunuzu bulun, kendi imzanızı atın ve bunu yapmayı denerken de kendinizi unutun. Bugün hepimize bol şanslar diliyorum” dedi.

Okul Yılları Sadece Meslek Değil, Duyarlı, Aile ve Dost Olmayı Öğretiyor…
Ilgaz Sadrazam da yaptığı konuşmada, okul yılları kendilerine sadece mesleklerini değil, duyarlı olmayı, aile olmayı, dost olmayı öğrettiğini belirtti. Sadrazam, “Kum saati gibi akıp geçti üniversite yıllarımız. Hocalarımızla bir birinden güzel anılar paylaştık. Hayallerle gerçekler her zaman bir birini tutmuyormuş. Ailelerimizle başladığımız bu yolda, sevdiklerimizi kaybetmenin eksikliği ile öğrendik. Üstümüzde emeği ve katkısı olan, şu an yanımızda olamayan aile bireylerimize ithafen alacağız diplomalarımızı. Mezun olan tüm arkadaşlarımızı, ailelerini kutlar; mutlu, sağlıklı ve başarılı yıllar dilerim” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından sırasıyla diplomaların verilmesiyle tören sona erdi...