Geleceğin Sanatçılarını Belirleme Sınavı
Date Added: 24 Ağustos 2016, 10:28
Last Updated Date:27 Kasım 2020, 08:09
Geleceğin Sanatçılarını Belirleme Sınavı

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi (GSTF), geleceğin en çok tercih edilen meslekleri arasında gösterilen Grafik Tasarım Bölümü yanısıra Plastik Sanatlar (resim, heykel, seramik) bölümlerinde eğitim görecek öğrencilerinin seviye belirleme sınavı 7 Eylül 2016, Çarşamba günü, saat 10:00’da yapılacaktır.

Seviye belirleme sınavına girmek isteyen adaylar 6 Eylül 2016, Salı günü mesai bitimine kadar YDÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na kayıtlarını yaptırabileceklerdir. Türkiye ve yurdışından kayıt yaptırmak isteyen adaylar ise YDÜ temsilciliklerine başvuruda bulunabileceklerdir.

Türkiye’den kayıt yaptıracak adayların, 2016-ÖSYS sonuçlarına göre puan türlerinin herhangi birinden barajı (150 puan ve üzeri) geçmiş olmaları gerekmektedir. KKTC vatandaşı adayların ise, öğrenci işlerine doğrudan kayıt yaptırdıktan sonra YDÜ GSTF’nin yapacağı seviye belirleme sınavına girmeleri yeterli olacaktır. Adaylara karakalemle çizim yaptırılacak seviye belirleme sınavı, fakülte binasında yapılacaktır.

Geleceğin Sanatçılarını Belirleme Sınavı

YDÜ Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; Grafik Tasarım ve Plastik Sanatlar Bölümleri’ne alınacak öğrencilerin, tanıtım ve reklam ajanslarında, matbaalarda, özel ve resmi kuruluşların reklam ve tanıtım birimlerinde, medya kuruluşlarında sanat danışmanı veya grafik tasarımcı olarak; illüstrasyon, animasyon, reklam fotoğrafçılığı, web tasarımı, video-film, sinema, etkileşimli çokluortam, masaüstü yayıncılık, yeni medya alanlarında görev alabilirler. Bunların yanısıra mezunlarımız, ‘sanatçı tasarımcı’ ünvanları ile serbest meslek yapabilecekleri gibi, öğretmenlik sertifikası alanlar, resmi ya da özel öğretim kuruluşlarında sanat eğitimcisi olarak görev alabileceklerdir. Her türlü görsel bildirişimin ve iletişimin kurulmasında etkin rolü olan sanatsal yönü güçlü, çözüm yeteneği gelişmiş grafik tasarımcısının; hemen her sektörde çok geniş istihdam alanları olduğu bildirilmektedir.

Geleceğin Sanatçılarını Belirleme Sınavı

Fakülte dekan vekili Prof. Dr. Uğurcan AKYÜZ “seviye belirleme sınavını geçip bir programa yerleştikten sonra mezun olmak ve daha sonra rahatça iş bulmak en önemli sorunudur. Bu bağlamda; mezunlarımızın iş bulmada; aldıkları eğitim ve donanımları ile rakiplerine göre daha avantajlı olduklarını duymak, görmek ve bilmek bizi mutlu ediyor. Dört yıllık öğrenimlerini tamamlayan mezunlarımız istedikleri takdirde YÖDAK’tan sonra YÖK’ten de onay almış Yüksek Lisans programına devam edebilirler. Ayrıca Fakültemizde; sanat ve tasarım alanlarında YÖDAK ve YÖK onaylı ilk ve tek Doktora programı da mevcuttur. Bu programdan ilk mezunlarımızı vermek üzereyiz. Her biri alanlarında yetkin ve deneyimli hocalar ile yürüttüğümüz programlarımızda geleceğin sanatçı, tasarımcı veya akademisyenlerini bekliyoruz” dedi.

Başvurularda; www.neu.edu.tr adresinden girildikten sonra ayrıntılı bilgiye ulaşılabilir. TC. veya KKTC uyruklu adaylar, YDÜ Temsilcilikleri veya YDÜ Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığına; Tel: (0392) 223 6464 veya Fax: (0392) 223 6461 üzerinden iletişim kurabilir, doğrudan kayıt yaptırabilirler.