Erzurum Palandöken Dağında Uluslararası Kar Çalıştayı Düzenlendi
Eklenme Tarihi: 15 Mart 2016, 13:47
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 16:06

Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Ünal Şorman Erzurum’da düzenlenen Uluslararası Kar Çalıştayı'na davetli konuşmacı olarak katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Prof.Dr. Ali Ünal Şorman'ın 1995 yılından beri uğraş verdiği ,Türkiye deki kar çalışmaları üzerine tarihsel açıdan yapılan bilimsel araştırmaları ve bunların sonuçlarını sundu.

Prof.Şorman konferansta yaptığı konuşmada :“1995’ten bugüne kadar öğrencilerimizle birlikte kar konusunda Yukarı Fırat Havzası olan Karasu Nehir Havzası’nda ölçümler yapmaya başladık. Hem meteorolojik verileri ölçüyoruz hem de kar rasatlarını uydu ile hem de arazi üzerinde otomatik gözlemler yapıyoruz. Bu ölçülen rasat ve meteoroloji verilerini gerçek zamanda uydu aracılığıyla kurumlara hem de üniversitelere aktarıyoruz. Bundan sonra, bu ölçülen verileri bir matematiksel modele sokarak, acaba Mart ayından sonra erimeye başlayan kardan Fırat Nehri üzerinde var olan barajlara gelebilecek olan akımları hacimsel ve grafiksel (hidrograf) olarak önceden tahmin etmeye ve ölçülen değerler ile karşılaştırmaya çalışıyoruz."Dedi.

Prof.Şorman, Uluslararası önemi olan ve Avrupa'daki kar uzmanlarının katılımı ile düzenlenen bu etkinlikte, Avrupa’nın 28 farklı yöresinden meteoroloji teşkilatlarında buna benzer çalışma yapanları Türkiye’de ilk defa bir araya getirip toplantı gerçekleştirmiş olduk. . Bu toplantıya 28 bilim insanı katıldı. Bu tür toplantılar 2018’e kadar devam edeceğinden ülkemizin de Avrupa’da temsili söz konusudur. Bu iletişim sayesinde hem Türkiye kazanacak hem de diğer Avrupa ülkeleri Türkiye’nin nasıl bir araştırma havza potansiyeline sahip olduğunu görmüş olacaklarının altını çizdi.”