Erenköy Mücahidi Şair Süleyman ULUÇAMGİL Yakın Doğu Üniversitesi’nde Anıldı
Eklenme Tarihi: 06 Haziran 2016, 14:26
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 15:38
Erenköy Mücahidi Şair Süleyman Uluçamgil Yakın Doğu Üniversitesi’nde Anıldı

"Yarım Kalan Şiirlerim" Belgesel Filmin Yanısıra, "Kıbrıslı Şehit Şair Süleyman ULUÇAMGİL” İsimli Kitabın Tanıtım ve İmza Günü Gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiker Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; YDÜ İletişim Fakültesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü’nün düzenlediği etkinlikle Şair Süleyman ULUÇAMGİL'in anıldığı belirtildi.

Yapılan açıklamada; Erenköy şehidi Şair ULUÇAMGİL için düzenlenen etkinlik, YDÜ İletişim Fakültesi Turuncu Amfi’de düzenlen konferans ve belgesel film gösterimi ile gerçekleştirildi.

Süleymen ULUÇAMGİL’i yeni nesillere tanıtmak için YDÜ Radyo, TV ve Sinema Bölümü son sınıf öğrencileri İlker Doğrul ve Buse ÇAMUR’un hazırladığı "Yarım Kalan Şiirlerim” belgeselinin gösteriminin ardından, Bartın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Can ŞEN tarafından konferans verilirdi. Etkinlik kapsamında Konuşmacı Can ŞEN’in, ‘’Kıbrıslı Şehit Şair Süleymen Uluçamgil” isimli kitabının tanıtımı ve imza günü de gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü son sınıf öğrencileri Buse ÇAMUR ve İlker DOĞRUL’un, Doç. Dr. Fevzi KASAP danışmanlığında hazırladıkları belgesel ‘YARIM KALMIŞ ŞİİRLERİM’ büyük beğeni topladı.

Erenköy Mücahidi Şair Süleyman Uluçamgil Yakın Doğu Üniversitesi’nde Anıldı

Bitirme projesi olarak hazırlanan belgeselin danışmanlığını da üstlenen YDÜ Radyo, TV ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fevzi KASAP konferans ve film gösterimi öncesinde yapmış olduğu konuşmada: ‘’Biz bir söz vermiştik. Bundan iki yıl önce ekibimizle birlikte bir belgesel gerçekleştirmiştik. ‘AHDE VEFA’ isimli Erenköy mücahitlerine adanmış belgeseldi’’ ifadelerini kullanırken, bu belgeselin içerisinde bazı özel mücahitleri incelikle aktarmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Doç. Dr. KASAP, konuşmasında Can ŞEN’in konferansını, bir de belgeselle süsleyerek bir nebze olsun Süleyman Uluçamgil’e vefa borcumuzu yerine getirmek istediklerini söyledi. Doç. Dr. Fevzi KASAP, ULUÇAMGİL’in erken yaşta hayata veda etmesine rağmen çok iyi şiirler bıraktığını ve bu şiirlerin genç nesilleri etkilemeye devam ettiğini bu nedenle ULUÇAMGİL’in daha geniş çevrelerce tanınması için bu filmi yaptıklarını söyledi.

“Kıbrıslı Şehit Şair Süleyman Uluçamgil” isimli kitabın yazarı Can ŞEN de konuşmasında, Süleyman ULUÇAMGİL’in hayatının ve genç yaşta bu kadar kalıcı eser sunmasının ve şiirlerindeki yarım kalmışlık hissinin kendisini derinden etkilediğini belirtti. Can ŞEN “Kendime vatani görevimi Kıbrıs’ta bitirdikten sonra Kıbrıs Türk Edebiyatını tanıtmak ve anlatmak adına bir söz verdim.” diye konuştu.

Erenköy Mücahidi Şair Süleyman Uluçamgil Yakın Doğu Üniversitesi’nde Anıldı


YDÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Şenol BEKTAŞ’ın da katıldığı etkinliğe ayrıca; YDÜ İletişim Fakültesi Dekan Vekili Gökçe KEÇECİ, YDÜ Radyo, TV ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fevzi KASAP, Erenköy mücahitleri, diğer üniversitelerden akademisyenler ve öğrenciler de katıldılar. Ayrıca duygu yüklü etkinliğe; Süleyman ULUÇAMGİL’in yeğeni de olan YDÜ Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özge Özden FULLER ve ULUÇAMGİL’in ağabeyi Dr. Mehmet Ali ULUÇAMGİL’in yanı sıra diğer aile fertleri de katıldılar.

Etkinliğin sonunda konuşmacı Can ŞEN’e, YDÜ ve Erenköy mücahitler derneği adına plaket ve teşekkür belgesi sunulurken, Doç. Dr. Gökçe KEÇECİ ve Doç. Dr. Fevzi KASAP'a da mücahitler adına teşekkür plaketi takdim edildi.