Erdal SAĞLAM Yakın Doğu Üniversitesi, Yakın Doğu Enstitüsü’nde Konuştu
Eklenme Tarihi: 22 Haziran 2016, 14:11
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 11:22
Erdal Sağlam Yakın Doğu Üniversitesi, Yakın Doğu Enstitüsü’nde Konuştu

Ekonominin Güvenliği Hukukun Üstünlüğü ve Sürdürülebilir Kamu Kaynakları ile Mümkün

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü tarafından düzenlenen Güvenlik Akademisi Sertifika programında Hürriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Erdal SAĞLAM konuşmacı olarak yer aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Güvenlik Akademisi sertifika programında Hürriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Erdal SAĞLAM “Ekonominin Güvenliği ve Genel Güvenlikle Etkileşimleri” başlıklı sunumunda Türkiye ve Dünya ekonomisinin güvenliğini değerlendirdi.

Ekonomi Güvenliği İçin Kamunun İşlevlerini Sürdürecek Gelir Kaynaklarına Sahip Olması Gerekli

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Entsitüsü’ndeki konuşmasına herhangi bir coğrafyada ekonomi güvenliğinin öncelikle demokrasinin olmazsa olmaz ilkesi olan “hukukun üstünlüğüne” bağlı olduğunun altını çizerek başlayan SAĞLAM “Ekonomi kendi bağımsız kuralları değiştirilebilen bir bilim dalı değil. Kendi kuralları ile elde edilen rasyonel akılcı sonuçların ortaya çıkmasına yardımcı olmak ekonominin güvenliğini sağlamaktır. Ekonomi güvenliği için ekonomide kamunun işlevlerini sürdürecek gelir kaynaklarına sahip olması, ödemeler sisteminin çalışması, iç ve dış kamu borç servislerinin yapılabilmesi, kamu finansmanının sürdürülmesi, bankacılık sisteminin sistemik risklerden uzak çalışması, gelir dağılımındaki dengenin sosyal yaşamı tehdit etmeyecek düzeyde olması en temel gereksinimlerdir” dedi.

Erdal Sağlam Yakın Doğu Üniversitesi, Yakın Doğu Enstitüsü’nde Konuştu

Arap Baharı Küreselleşmenin Ortadoğuya Vardığını Gösterdi.

Konuşmasının ikinci bölümünde ekonominin tarihsel gelişimi ve sanayi devrimleri üzerinde duran Erdal SAĞLAM “4. sanayi devrimi güvenlik anlayışını değiştirmiştir. Teknoloji tahmin edilemeyecek birçok unsuru beraberinde getirmektedir. Küreselleşme ve teknoloji arasında bir paradoks oluşmuştur. Devlet dışı aktörler küreselleşmeden en çok faydalananlar olmuştur. Devletlerin sınırlarına aşan eylemlerin sayısı ve çeşitliliği devletlerin kontrol edebilme limitlerinin çok üstüne çıkmıştır. Bunun en son örneğini adına Arap Baharı konan süreç olarak gösterilebiliriz. Arap Baharı küreselleşmenin Ortadoğu’ya vardığının göstergesi idi. İletişim çağının yarattığı isyan: Arap gençliği dünya gelişmeleri ile kendi koşullarını kıyasladı. Sosyal medyanın kullanımı çok farklı kitlelerden gelen insanların aynı amaca yürümesini sağladı. Fakat istenen değişim maalesef hemen gerçekleşmiyor. Libya, Irak, Suriye, Yemen bu dönemi yönetemedi iç savaşa döndü, Mısır’da yeni başkan seçildi, 1 yıl sonra darbe oldu” dedi.

Türkiye Ekonomisi İç ve Dış Politikadaki Tercihlerden Ciddi Şekilde Etkileniyor

Konuşmasının son bölümünde Türkiye ekonomisine değinen Erdal SAĞLAM, “Türkiye ekonomisinde mevcut durum-sorunlar şunlardır; dışa bağımlı ekonomik yapı, ödemeler dengesi sorunları devam ediyor, yüksek enflasyon, teknolojik atılım yapılamıyor, yasal altyapıda uyum sorunu yaşanıyor, kaynakların kullanımında yanlış tercihler (konut, altyapı), kayırma ve yolsuzluklar, hukuk ve adalete güvensizlik artıyor. Yukarıda bahsettiğim ekonomik sorunlar ise siyasetin içinde bulunduğu ve topluma sirayet eden derin kutuplaşma, Başkanlık tartışmaları, Kürt sorununda gelinen nokta, erken seçim ihtimali, demokrasi, insan hakları ihlalleri, basın ve ifade özgürlüğü temel demokrasi sorunlarından fazlaca etkilenmektedir.” dedi.

Oturumun son bölümündeki soru-cevap kısmının ardından Yakın Doğu Enstitüsü tarafından düzenlenen Güvenlik Akademisi Sertifika Programına koydukları katkı sebebiyle Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut KOLDAŞ ve Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Erhan AYAZ tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Haberin Videosu