Dünyada Her 3 Kişiden Biri Hayatının Herhangi Bir Döneminde Hipertansiyon ile Karşılaşıyor

Eklenme Tarihi: 01 Temmuz 2018, Pazar, 14:00
Son düzenleme: 02 Temmuz 2018, Pazartesi, 08:41

Dünyada Her 3 Kişiden Biri Hayatının Herhangi Bir Döneminde Hipertansiyon ile Karşılaşıyor

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Özgür Sirkeci, Kalpten Çıkan Kanın, Kan Damarlarında Oluşturduğu Basıncın Normal Değerlerden (120/ 80 Mmhg) Yüksek Olmasının Hipertansiyon (140/90 Mmhg) Anlamına Geldiğini Söyledi. Stres, Egzersiz, Yemek Yeme ve Sigara İçmenin Kan Basıncında Geçici Yükselmelere Neden Olabileceğini Belirten Uzm. Dr. Özgür Sirkeci, Dünyada ve Toplumumuzda Her 3 Kişiden Birinin Hayatının Bir Döneminde Hipertansiyon ile Karşılaştığını ve Bu Hastaların Çok Azında Hipertansiyonun Tam Olarak Kontrol Edilebildiğini İfade Etti.
Belirtileri
Hipertansiyonun özellikle ensede baş ağrısı, baş dönmesi, sık idrara çıkma gibi belirtilerinin olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Özgür Sirkeci, hipertansiyonun sürekli halsizlik hali, burun kanaması gibi şikayetlere neden olabileceği gibi hiçbir belirti vermeden yıllar içerisinde kalp, böbrek, beyin gibi organlarda hasara da yol açabileceğini ifade etti.

Nedenleri
Hipertansiyona obezite, yüksek tuz tüketimi, ailede hipertansiyon varlığı, hareketsiz yaşam tarzı gibi durumların neden olabileceğini söyleyen Uzm. Dr. Özgür Sirkeci, bazı hastalarda hipertansiyonun nedeninin tiroid bezi, böbrek üstü bezi hastalıkları, kronik böbrek hastalığı ve böbrek damarlarında aortada darlık gibi durumlar olabileceği gibi genel olarak hastaların %90’nında tam bir neden ortaya konulamadığını belirtti.

Teşhis Yöntemi
Hipertansiyon teşhis edilirken hastanın olası nedenler açısından ayrıntılı sorgulandığını söyleyen Uzm. Dr. Özgür Sirkeci, ayni zamanda fizik muayeneyi takiben elektrokardiyogram, ekokardiyografi, kan ve idrar tetkikleri ile gerekli görülürse 24 saatlik tansiyon izleminin yapıldığını, olası nedenlerin gözden geçirilip en uygun tedaviye karar verildiğini ifade etti.

Dünyada Her 3 Kişiden Biri Hayatının Herhangi Bir Döneminde Hipertansiyon ile Karşılaşıyor

Tedavi Yöntemi
Hipertansiyon tedavisinde en önemli noktanın yüksek tansiyonun organlar üzerinde oluşturacağı hasarı önlemek olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Özgür Sirkeci, en önemli hasarın kalp damar sisteminde görüldüğünü ve bunu böbrekler ve sinir sisteminin izlediğini belirtti. Bu nedenle hipertansiyonun erken dönemde tanınması ve tedaviye erken dönemde başlanılması gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Özgür Sirkeci, tedavinin ilk basamağını tuz tüketiminin azaltılması, kilo verme, düzenli beslenme ve uygun egzersizin oluşturduğunu, bu önlemlerin istenilen seviyede yapılması durumunda, hastalarda kan basıncı yüksekliğinin ilaçsız kontrol edilebileceğini ve gerekli görülürse ilaç tedavisi eklenmesi gereken hastalarda ise ilaçların daha etkili olabileceğini ifade etti.

Hipertansiyon İlaçları Hastalığa Bağlı Oluşabilecek Birçok Hastalığı Önlüyor
Hekimin ilaç seçiminde kalp, böbrek fonksiyonları ve hastanın diğer hastalıklarının da göz önünde bulundurularak en uygun ilacın seçilerek tedaviye başlandığını belirten Uzm. Dr. Özgür Sirkeci, hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların uzun süre veya çoğu zaman ömür boyu kullanmayı gerektirdiğini, buna rağmen bağımlılık yapmadığını, böbreklere veya diğer organlara zarar vermediğini ifade etti. Hipertansiyon ilaçlarının hipertansiyona bağlı oluşabilecek inme, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi hastalıkların oluşmasına engel olduğunu ve çoğu zaman hastaların tansiyon değerlerinin yüksek olmasına rağmen şikayet hissetmediğinden dolayı tedavi olmayı reddettiğini de söyleyen Uzm. Dr. Özgür Sirkeci, yüksek kan basıncı değerlerinin yıllar içerisinde organ hasarı ve organ yetmezliklerine yol açtığını, bu nedenle yüksek kan basıncının her zaman tedavi edilmesi gereken bir durum olduğunu belirtti. Özellikle ailesinde hipertansiyon hastası olanların belli aralıklarla, uygun şekilde tansiyon ölçümü yaptırması gerektiğini de sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Özgür Sirkeci, tekrarlayan ölçümlerde kan basıncı değerlerinin yüksek seyretmesi durumunda mutlaka bir hekime başvurulması gerektiğini ifade etti.

Düşünceleriniz veya Sorularınız