Dünya Sigarayı Bırakma Günü
Eklenme Tarihi: 01 Haziran 2017, 10:05
Son Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 14:28

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Erişkin Psikoloğu Tuğçe DENİZGİL Sigara, Tütün ve Tütün Ürünleri Tüketiminin Tüm Dünyada En Yaygın Kullanılan ve Bağımlılık Yapan Maddeler Olarak Bilindiğini, Diğer Ülkelerde Olduğu Gibi Ülkemizde de Tütün Kullanımının Önemli Bir Halk Sağlığı Sorunu Olarak Kabul Edildiğini Belirtti. Sigara ve Tütün Ürünleri Tüketiminin Sadece İçen Kişileri Etkileyen Bireysel Bir Sorun Olmaktan Çok, Tüm Toplumu Etkileyen Ciddi Psikososyal Bir Sorun Halini Aldığını Belirten Uzm. Psikolog Tuğçe DENİZGİL Dünya Sağlık Örgütü Tarafından Sigara ile Mücadele Kapsamında 1987 Yılından Bu Yana 31 Mayıs Tarihinin Dünya Sigarayı Bırakma Günü Olarak Anıldığını ve Bu Tarihin Sigaradan Kurtulmak İsteyen Bireyler için Önemli Bir Başlangıç Tarihi Olabileceğini İfade Etti.

Uzm. Psikolog Tuğçe DENİZGİL: “IQS Tamamen Doğal ve Acısız Bir Yöntem”
Bir bağımlılık türü olan sigaradan kurtulma yönündeki en önemli adımın kişinin sigarayı bırakma konusundaki kararlılığı olduğunu söyleyen Uzm. Psikolog Tuğçe DENİZGİL, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde kişilerin sigarayı bırakabilmeleri için Sigara Bıraktırma Merkezi bulunduğunu ve bu merkezde, halk sağlığına verilen önemle, her türlü hastalığın başlangıcı sayılabilecek ve sağlık sorunlarına neden olan kanıtlanmış sigara bağımlılığına karşı ciddi mücadele verildiğini ifade etti. Uzm. Psikolog Tuğçe DENİZGİL Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi sigara merkezi ile ilgili sözlerine şöyle devam etti: “Merkezimizde uygulanan kişiye özel destek, takip ve özel danışmanlık hizmeti içeren güvenilir bir tedavi şekli ile 35 ülkede hizmet veren uluslararası bir sigara bıraktırma programı olan IQS yöntemi uygulanmakta olup, tamamen doğal ve acısız bir yöntemle sigarayı bırakmak isteyenlerin yanındayız.”

Sigara Kullanan Kişiler Sigarasız Bir Yaşamdan Korkuyor
Sigara içenlerin büyük bir kısmının mutlaka yaşamlarının en az bir döneminde sigarayı bırakmayı ciddi ciddi düşündüklerini ancak nasıl bırakacakları ile ilgili doğru yöntemleri bilemediklerini söyleyen Uzm. Psikolog Tuğçe DENİZGİL, sigara kullanan kişilerin sigarasız bir yaşamdan korktuklarını belirtti. Sigarayı bırakanların ilk günlerde bir panik havası yaşayabildiğini söyleyen Uzm. Psikolog Tuğçe DENİZGİL, sigara kullanımının yıllarca kullanılan koltuk değneklerine benzediğini sigara bırakmanın ise koltuk değneksiz kişinin kendi olanaklarıyla yürümesine benzediğini belirtti. Uzm. Psikolog Tuğçe DENİZGİL sigara kullanan kişilerin sigara kullanmayı bıraktıkları ilk günlerde panik yaşasalar da bu havanın kısa sürede geçtiğini ifade etti.

Sağlığın Korunmasında Sigarasız Yaşam Liste Başını Çekiyor
Yapılan araştırmaların tiryakilerin sigarayı bırakma başarısı göstermelerinin nedenlerinden korku ve panikle mücadele etmek olduğunu söyleyen Uzm. Psikolog Tuğçe DENİZGİL, sağlığın korunmasında liste başının sigarasız yaşam çektiği halde ve genelde herkes sigaranın sadece akciğer kanserine neden olduğunu düşündüğü halde az bir grubun sigaranın aynı zamanda ağız, gırtlak, mesane (idrar kesesi), böbrek, pankreas, serviks (rahim), mide kanseri ve bazı lösemilere (kan kanseri) de sebebiyet verdiğinin farkında olduğunu ifade etti.

Sigara Alışkanlığı Tedavi Gerektiren Psikolojik Bir Hastalık
Sigara alışkanlığının tedavi gerektiren bir hastalık olduğunu söyleyen Uzm. Psikolog Tuğçe DENİZGİL, sigara kullananların birçok kez sigarayı bırakmayı denemelerine rağmen tam olarak bırakamadıklarını sigarayı bırakmada hedefin tamamen terk edebilme düşüncesi olması gerektiğini ve bu düşüncenin devamlı olarak sağlanılabilmesi gerektiğini belirtti. Artık nikotin eksikliği semptomlarından kurtulmanın çok kolay olduğunu da söyleyen Uzm. Psikolog Tuğçe DENİZGİL, sigara kullanan kişinin yaşı ne olursa olsun veya ne kadar süre sigara içtiğinin önemi olmadan sigarayı bırakmanın kişinin daha uzun ve daha sağlıklı yaşamasına yardım ettiğini ifade etti.