Dünya Güvenliğinin Geleceği Siber Alanda Şekilleniyor
Date Added: 21 Nisan 2016, 13:26
Last Updated Date:30 Kasım 2020, 13:04
Dünya Güvenliğinin Geleceği Siber Alanda Şekilleniyor

Siber Güvenlik ve Siber Suçlar Yakın Doğu Enstitüsü’nde Tartışıldı
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkala İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Siber Güvenlik endişelerinin doğmasına yol açan siber saldırıların geçmişine değinen Reyhan Güner tarihten örnekler verdiği konuşmasının ilk bölümünde efsane olmuş siber suçlulardan bahsetti. Reyhan Güner “İlk bilgisayar korsanlarından biri olarak kabul edilen Kevin David Mitnick, gelmiş geçmiş en azılı bilgisayar korsanlarından biri olarak kabul ediliyor. 1981 yılında insanları profesyonel yetkili gibi arayıp kişisel bilgilerini toplamakla işe başladı. Kendi gibi bilgisayar korsanı arkadaşı Lenny’yle birlikte 1985 yılında Amerikan Ulusal güvenlik Teşkilatı’nın (NSA) bilgisayar sistemlerine sızmaya başladı. Böylelikle yaklaşık 6 ay içinde Los Angeles’taki neredeyse bütün mini bilgisayarlara girmelerini sağlayacak kullanıcı hesaplarını ele geçirdiler. Yıllar geçtikçe gelişen siber kabiliyetleriyle daha da tehlikeli hale gelen Mitnick, bilgisayar korsanlığını saplantı haline getiren bir olarak tarihe geçti. Şu anda Mitnick Güvenlik Danışmanlığı şirketinin CEO’su olarak görev yapmakta ve dünyanın bir çok yerinde düzenlenen konferanslara konuşmacı olarak katılmaktadır. Bir diğer efsane siber suçlu ise hacker dünyasının Speedy Gonzales’i olarak bilinen 4000 üyeliği bir siber çete lideri olan Albet Gonzales’tir. Gonzales 2006 yılında çaldığı toplam kredi kartı bilgisi sayısı 170 milyon ile -rakam ABD nüfusunun neredeyse yarısına eşdeğer- efsane siber suçlular arasındaki yerini aldı” dedi.

Dünya Güvenliğinin Geleceği Siber Alanda Şekilleniyor

Sibel Suçlar Günümüz Bilişim Çağında Çok Önemli Sonuçlar Doğurabilir...
Siber suçların uluslararası ilişkiler disiplini içerisinde değerlendirildiği seminerin ikinci bölümünde Reyhan Güner günümüz suç örgütlerinin siber dünyayı nasıl kullandıklarını katılımcılara aktardı. Güner, “Suç örgütleri çalışmalarında reel suçlar üzerinde herhangi bir ortak tanım üzerinde anlaşılamamıştır. Aynı durum siber suç faaliyetleri içinde söz konusudur. Siber suçlar günümüz bilişim çağında çok önemli sonuçları doğurabilir. Associated Press’in Twitter hesabının hacklenmesi sonucunda atılan “Beyaz Saray’da iki bomba patladı” ve Obama yaralandı” tweetlerinden sonra Dow Jones ki ABD’nin en önemli borsa endekslerinden biridir, 3 dakikada 130 puan kaybetti. The S&P Index, yüzde 1 değer kaybetti bunun sonucunda 136 milyar dolarlık bir kayıp ortaya çıktı” dedi.

Dünya Güvenliğinin Geleceği Siber Alanda Şekilleniyor

Siber Uzay Eleman Kazanmada Cihatçı Örgütlerin Kullandığı Birincil Platform Oldu
Seminerin son bölümünde günümüz terör örgütlerinin ve özellikle IŞID, El-Kaide ve Hizbullah gibi örgütlerin siber yöntemleri nasıl kullandığına değinen Güner, “ Siber cihat, dijital cihat yada online cihat gibi kavramlar günümüz terör çalışmalarında önemli yer tutmaktadır. Siber alan cihatçı gruplar tarafından reel düzlemdeki amaçları için kullanılmaktadır. Twitter’da IŞİD’e bağlı hesap sayısı 46.000, IŞİD’i destekleyen hesap sayısı 11.000, IŞİD’li hesapların 1/5’inin anadili İngilizce, ortalama takipçi sayıları 1000’dir. Günlük ortalama 0-50 tweet atan hesap sayısı 18:425, 50-100 tweet atan hesap sayısı 817, 100-150 213, 150-200 arası tweet atan hesap sayısı 545, 200 ve fazlası tweet atan hesap sayısı 26.000’dir. Gördüğünüz gibi inanılmaz sayıda rakamların söz konusu olduğu bir propaganda aracı olarak siber uzay eleman kazanmada cihatçı örgütlerin kullandığı birincil platform oldu” dedi.

Seminerin sonunda soru cevap bölümünün ardından Reyhan Güner’e Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş ve Müdür Yardımcısı Öğr.Gör. Erhan Ayaz tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.