Duayen İletişim Bilimci Hıfzı Topuz Yakın Doğu Üniversitesi’nde İletişim Paneli Verecek…
Eklenme Tarihi: 11 Kasım 2018, 14:58
Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2022, 16:04


İletişim dünyasının duayeni Hıfzı Topuz, Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin konuğu olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Türkiye’deki ilk iletişim fakültesinin kuruluşuna öncülük eden, 95 yaşındaki iletişim eğitimcisi, Yakın Doğu Üniversitesi İrfan Günsel Kongre Merkezi’nde, 14 Kasım 2018 Çarşamba günü gerçekleşecek olan “Dünden Bugüne İletişim Eğitimi” başlıklı panele katılarak, Türkiye’de ve dünyada iletişim eğitiminin gelişimi hakkında konuşacak.

Panele, Topuz’un yanı sıra Türkiye’de iletişim eğitiminin akreditasyonu konusunda YÖK tarafından yetkilendirilen tek kuruluş olan İletişim Araştırmaları Derneği’nin Genel Sekreteri Füsun Özbilgen ile Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Sami Özuslu da katılacaklar. Özbilgen, iletişim eğitiminin standardizasyonuna yönelik yapılan akreditasyon çalışmalarıyla ilgili bilgi verecek. Özuslu ise iletişim fakültelerinin mezunlarının sektördeki performanslarını değerlendirecek.

“Hıfzı Topuz ile İletişim Üzerine” Projesi ile Belgesel Çekilecek…
Yrd. Doç. Dr. Ayça Demet Atay’ın yönettiği “Hıfzı Topuz ile İletişim Üzerine” projesi kapsamında Kıbrıs’a gelecek olan Topuz, ayrıca Yakın Doğu Üniversitesi öğretim elemanlarıyla, iletişim alanına dair beş video röportaj gerçekleştirecek. Yrd. Doç. Dr. Ayça Demet Atay, Yrd. Doç. Dr. İbrahim Özejder, Yrd. Doç. Dr. Naile Berberoğlu, Yrd. Doç. Dr. Nuran Öze ve Öğretim Görevlisi Ufuk Altunç tarafından gerçekleştirecek röportajları içeren otuzar dakikalık beş belgesel film ile röportajların tümünün özetini kapsayan bir saatlik bir belgesel çalışması internet üzerinden yayınlanacak. Belgesel filmlerin yönetmenliğini ise Yrd. Doç. Dr. Elnaz Nasehi ile Yakın Doğu TV Müdürü Evren Maner yapacaklar. Proje kapsamında, röportaj metinleri ayrıca daha sonra kitap olarak yayınlanacak.

Hıfzı Topuz Kimdir?
Hıfzı Topuz 1923 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Strasburg Üniversitesi’nde devletler hukuku ve gazetecilik alanlarında yüksek lisans, gazetecilik alanında doktora yaptı.

1947-58 yılları arasında Akşam gazetesinde önce istihbarat şefi, sonra yazı işleri müdürü olarak çalıştı. İstanbul Gazeteciler Sendikası’nın kurucuları arasında yer aldı ve başkanlığını yaptı.

1959-1983 yılları arasında Paris’te UNESCO Genel Merkezi’nde Özgür Haber Dolaşımı şefi olarak çalıştı. Bu dönemde, dünya iletişim tarihi açısından büyük önem taşıyan MacBride Komisyonu’nun kuruluşunda ve Yeni Dünya Enformasyon ve İletişim Düzeni (NWICO) raporunun ortaya çıkışında kilit rol oynadı. Uluslararası gazetecilik örgütleri arasında mesleksel işbirliği, basın ahlakı, gazetecilik eğitimi ve gazetecilerin korunması projelerini yönetti. Afrika ülkelerinde, Hindistan’da ve Filipinler’de gazetecilik eğitim seminerleri düzenledi. Afrika’da yerel basının güçlendirilmesine yönelik projeler yönetti.

1962 yılında Türkiye’nin ilk iletişim okulunu olan Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin, o zamanki adıyla Basın-Yayın Yüksek Okulu’nun, kuruluşuna öncülük yaptı.

1986’da halen onursal başkanlığını yürüttüğü İletişim Araştırmaları Derneği’ni (İLAD) kurdu. Çeşitli gazete ve dergilerde dizi ve inceleme yazıları yazdı. Anadolu Üniversitesi, Galatasaray ve İstanbul Üniversiteleri iletişim fakültelerinde basın, radyo-televizyon tarihi, uluslararası iletişim ve siyasal iletişim dersleri verdi. Topuz’un iletişim alanında temel kaynak niteliğindeki 17 inceleme ve araştırma kitabının yanı sıra, 13 anı kitabı, 17 romanı ve bir öykü kitabı bulunmaktadır.