Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Yard. Doç. Dr. Tijen ATAÇAĞ “Yaz Sıcaklarında Hamileler Dikkatli Olmalı”
Eklenme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 13:16
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 08:42

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yard. Doç. Dr. Tijen Ataçağ; pek çok kişi için tatsız bir durum olan sıcak hava ve nemin, hamileler için daha da zorlayıcı olabileceğini belirtti. Hamilelik döneminde vücut sıcaklığının normalden yüksek olduğunu hatırlatan Yard. Doç. Dr. Tijen Ataçağ hamilelerin dış ortam sıcaklığından gelen ısıyla kendilerini daha da rahatsız hissedebileceğini söyledi. Dr. Ataçağ hamilelere çok sıcak saatlerde dışarı çıkmamalarını ve klimalı ortamlarda bulunmalarını önerirken, dinlenme esnasında boyun arkasına, alın bölgesine veya baş üzerine konulan soğuk ve nemli bir bez ile vücut ısısının düşük tutulabileceğini belirtti.

Hamilelikte Beslenme ve Sıvı Tüketiminde nelere dikkat edilmeli
Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yard. Doç. Dr. Tijen Ataçağ hamilelerin beslenme programına az yağlı ve az tuzlu yiyeceklerin, özelikle de yaz meyveleri ve sebzelerinin dahil edilmesi tavsiyesinde bulunurken bol sıvı almanın sağlıklı bir hamilelik için önemini vurgulayarak vücudun hem sıvı hem de oksijen ihtiyacını dengelemek amacıyla öncelikle bol su ve bunun yanı sıra süt, portakal suyu vb. tüketilebileceğini söyledi.

Yard. Doç. Dr. Tijen Ataçağ, “Hamilelik sürecinde kendiniz ve bebeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de kuşkusuz egzersiz! Yüzme, yürüyüş, yoga başta olmak üzere size en uygun egzersizleri fırsat buldukça ve mutlaka doğru saatlerde yapın. Kendinize çok yüklenmeyin ve tabii ki, egzersiz yaptığınız süre kadar dinlenmeyi de unutmayın” diyerek, yüzmenin faydalarına dikkat çekerek serinletmekle kalmayacağını aynı zamanda siyatik sinir üzerindeki yükü de azaltacağını belirtti.

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yard. Doç. Dr. Tijen Ataçağ yaz hamilelerine bol, hafif, açık renkli ve pamuklu kıyafetler ve rahat ayakkabılar tercih etmelerini önererek alerji-astım gibi rahatsızlıkları olanların bu sıkıntılarının artabileceğini de hatırlattı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yard. Doç Dr. Tijen Ataçağ; güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde dikkatli olmalarını mümkünse dışarıya çıkmamalarını önerdi. Ataçağ yaz sıcakları ve hamilelik konusundaki önerilerinin sonunda şu noktalara dikkat çekti: “ Hamile kadınlar yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmalıdır. Zayıflık, yorgunluk, baş dönmesi veya aşırı susuzluk hissederlerse soğuk su veya elektrolitten zengin sıvı içip dinlenmeli düzelme olmazsa doktora başvurulmalıdır. Bu dönemde karşılaşılan bir diğer sıkıntı da bacaklardaki şişlikler, ödemlerdir. Günün sonunda veya öğlen saatlerinde 30-60 dk dinlenmeli ve uyurken yastık vb. yardımıyla ayakları yüksekte tutmalıdırlar. Rahat ve mümkünse yarım beden büyük ayakkabı tercih etmelidirler. “