Dorana’dan Tatil Fırsatı-3
Eklenme Tarihi: 17 Şubat 2016, 14:00
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 10:31

SARAYBOSNA TURU 28-31 Temmuz

1.GÜN / İSTANBUL-SARAYBOSNA

Ercan Havalimanından Pegasus Havayolları 06:00 kalkışlı uçağımız ile Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden bağlantılı olarak 09:40’da Saraybosna’ya uçuş. Yerel saat ile 10.40 da varış. Bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından Saraybosna şehir turu için şehir merkezine hareket ediyoruz. Varışımızda şehrin simge yapılarından olan merkez kütüphane binasının önünde otobüsümüzden inip yürüyerek yapacağımız şehir turuna başlıyoruz. Merkez kütüphane, hikâyesini dinlediğinizde çok şaşıracağınız Inat Kuca, Osmanlı döneminde inşa edilmiş Latin Köprüsü ve 1.Dünya Savaşı'nın çıkmasına neden olan Avusturya-Macaristan arşidükü Franz Ferdinand ve eşinin vurulması olayının yaşandığı noktayı gördükten sonra şehrin kalbi Başçarşı'ya doğru devam ediyoruz. Osmanlı İmparatorluğu'nda bir gelenek olan sebili ve adını bu eserden alan Sebil Meydanı ile devam eden turumuz, tarihi yapısını halen korumuş Başçarşı sokaklarında devam edecek. Kurşunlu Medresesi, Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Camisi ve Saat Kulesi göreceğimiz diğer eserler. Şehrin en popüler caddesi Ferhadija'da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönem mimarisini yansıtan binalar, Katolik Katedrali, Markale Pazarı, kapalı pazar yeri ile devam edecek turumuz 2.Dünya savaşı kurbanları anısına yapılan Sönmeyen Ateş Anıtı'nda sona erecek. Turumuzun bitiminde verilecek serbest zamanın ardından toplanma ve otelimize hareket. Geceleme otelimizde.

2.GÜN / SARAYBOSNA

Uyandırma ve kahvaltının ardından gününüz serbest. Dileyen misafirlerimiz rehberlerimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek olan tam günlük öğle yemekli Mostar-Poçitel ekstra turuna katılabilirler. Bu turumuzda özel otobüsümüzle otelimizden hareketle Mostar'a doğru yola çıkıyoruz. Mostar'a varışımızla birlikte yapacağımız panoramik şehir turunda göreceğimiz en önemli eser şehrin simge yapısı Mostar Köprüsü olacak. Şehrin kalbinden geçen Neretva Nehri'ne Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 adet kalıp taş ile inşa edilen Mostar Köprüsü şehre de adını verecek kadar önemli bir Osmanlı şaheseredir. Köprü, 1993 yılının Kasım ayında Hırvat topçularının günlerce süren ateşi sonucunda yıkıldı. Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere, Unesco ve Dünya Bankası'nın da desteğiyle bir Türk firması tarafından, nehirden çıkan orijinal taşları da kullanılarak yeniden inşa edilen köprü 2004 yılında tekrar açılmıştır. Mostar eski şehrinin Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından yürüyerek ulaşacağımız Koski Mehmet Paşa Camii göreceğimiz bir diğer önemli eser olup, aynı zamanda en güzel köprü fotoğrafını çekebileceğimiz noktadır. Öğle yemeğimizin yerel bir restoranda alınmasının ardından rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar alışveriş ve kişisel keşifleriniz için serbest zaman. Bildirilen saatte toplanma ve gezimizin ikinci durağı Poçitel'e hareket. Unesco Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan Poçitel, 1471 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na geçmiş ve elden çıktığı 1878 yılına kadar stratejik önemini korumuştur. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan köyde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Burada verilecek çay ve kahve molasından sonra Saraybosna'ya doğru yola çıkıyoruz. Varışımızın ardından otelimize transfer.Geceleme otelimizde. Mostar-Poçitel turu : 55 Euro (kişi başı)

3.GÜN / SARAYBOSNA

Serbest uyanma ve gününüz serbest. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek tam günlük öğle yemekli Travnik-Vrelo BosneSavaş Tüneli turumuza katılabilirler. Turumuza katılan misafirlerimizle otelimizden hareketle ilk olarak Saraybosna'nın su kaynağı Vrelo Bosne'yi ziyaret ediyoruz. İgman Dağı'nın eteklerinde yer alan ve Bosna Nehri'nin kaynağını oluşturan Vrelo Bosne, yeşilin her tonunu bir arada bulabileceğiniz, dereler, şelaleler ve göletlerden oluşan inanılmaz güzellikte doğal bir parktır. Rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar verilecek serbest zamanda; güne güzel bir kahveyle başlayabilir, parktaki kuğu ve ördeklerle çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Buradaki turumuzun devamında yakın geçmiş zamanda yaşanan iç savaşta şehrin kuşatma sırasında hayata bağlanmasını sağlayan savaş tünelini ve müzesini ziyaret ediyoruz. Tünelin ziyarete açık kısmını görme şansına sahip olacağımız ziyaretimizde, izleyeceğimiz video ile duygusal anlar yaşayacağız. Savaş tüneli ziyaretimizin ardından Saraybosna'dan ayrılıp, Osmanlı İmparatorluğu'na sayısız devlet adamı yetiştirmiş, vezirler şehri olarak anılan Travnik'e doğru yola çıkıyoruz. Varışımızla birlikte öğle yemeğimizi yerel bir restoranda alacağız. Yemeğimizin ardından yapacağımız panoramik Travnik turumuza, Fatih Sultan Mehmet'in su içtiği rivayet edilen Plava Voda ile başlıyoruz. 300 yıldır faaliyetine devam eden Elçi İbrahim Paşa Medresesi ziyareti ile her zaman kitaplardan okuduğumuz medrese sistemini canlı olarak görme fırsatı yakalıyoruz. Turumuzun devamında tüm şehre hakim olması nedeniyle sadece Osmanlı döneminde değil, Yugoslavya'nın parçalanması döneminde yaşanan iç savaş sırasında da stratejik bir öneme sahip olan Travnik Kalesi ziyaret edeceğimiz önemli bir eserdir. Travnik sokaklarında devam edecek turumuzda, alaca cami olarak da bilinen Süleymaniye Camii ve Nobel ödüllü 'Drina Köprüsü' kitabının yazarı Ivo Andriç'in bugün müze olarak kullanılan evide görülecek yerler arasındadır.(Eve giriş turumuza dahil değildir). Travnik'te verilecek serbest zamanın ardından Saraybosna'ya doğru yola çıkıyoruz. Saraybosna'ya varışımızla birlikte otelimize transfer. Akşam dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Boşnak Gecesi turuna katılabilirler. Saraybosna'nın otantik restoranlarından birinde yerel müzikler ve folklör eşliğinde alacağımız akşam yemeğimiz ile unutulmaz bir gece yaşayacağız.Gecenin sonunda otelimize hareket.Geceleme otelimizde Travnik-Vrelo Bosne-Savaş Tüneli turu : 55 Euro (kişi başı) Boşnak Gecesi Akşam yemeği : 40 Euro (kişi başı)

4.GÜN / SARAYBOSNA - İSTANBUL

Uyandırma, kahvaltı ve odaların boşaltılmasının ardından transfer saatine kadar serbest zaman.Toplanma ve havalimanına transfer. Pasaport ve bagaj işlemlerinin ardından Pegasus Havayolları tarifeli seferi ile saat 11:20'de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına uçuyoruz. Varışımızı takiben dileyen misafirlerimiz akşam 21:10’daki Ercan uçuşumuzu beklerken havalimanı yakınındaki alışveriş merkezlerinde vakit geçirebilirler. Kalkışımızı takiben saat 22:45’te Ercan Havalimanına varışımızın ardından turumuzun sonu.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER;


 • Ercan- İstanbul Saraybosna- İstanbul-Ercan uçak bileti

 • 4* otelde 3 gece oda-kahvaltı konaklama

 • Panoramik Saraybosna şehir turu

 • Profesyonel Turizm Rehberlik Hizmetleri

 • Zorunlu Seyahat Sigortası (Mesleki Sorumluluk Sigortasıdır)

 • Kdv Dahildir


FİYATA DAHİL OLAMAYAN HİZMETLER;

 • Programda yer almayan öğle ve akşam yemekleri

 • Şahsi Harcamalar

 • Müze Ve Ören Yerleri Giriş Ücretleri (Istege Baglı)

 • 30.000 € Teminatlı Seyahat Sıgortası ( 15 Euro ) (Istege Baglı) 65 yaş üzeri (30 Euro)

 • Programda Belirtilen Ekstra Turlar (Istege Baglı)