Doç. Dr. İpek Sönmez : Kıbrıs’ta ve Dünya’da İntihar Oranlarını Açıkladı
Eklenme Tarihi: 07 Eylül 2015, 12:29
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 09:43

İntihar girişiminde bulunmuş olgular, zorlanma yaratan yaşam koşullarına karşı tepki veren normal kişilerden ağır ruhsal hastalıkları olan hastalara kadar geniş bir yelpaze görülebilmektedir.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan YDÜ Hastanesi Psikiyatri  Anabilim Dalı Başkanı  Doç.Dr. İpek Sönmez ; Dünya Sağlık Örgütü raporlarına ,İntiharla ilgili yapılan araştırmalara ve Kıbrıs ile dünya’da intihar oranlarına değindi.

Doç.Dr. İpek Sönmez; Dünya sağlık örgütü raporlarına göre intihar nedeniyle yılda yaklaşık bir milyon kişi yaşamını kaybetmektedir ve oranlar son 45 yılda hızla artmıştır. Dünya’da intihar oranları ülkeler arasında 5 / 100.000’den 30/100.000 ‘e kadar farklılık göstermektedir. Yüz binde 25’in üzerinde olup intihar oranları yüksek olan ülkeler;Japonya,Finlandiya,Rusya iken düşük sayılabilecek ülkelere Latin Amerika ülkeleri ve Doğu Akdeniz ülkeleri örnek verilebilir.Kuzey Kıbrıs’ta yapmış olduğumuz araştırma sonuçlarında KKTC 2010- 2013 yılları arasındaki intihar oranları 4.8/100000olup Güney Kıbrıs (4.5/ 100000) ve Türkiye (4.2/100000) verilerine çok yakın ,Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği dünya ortalaması oranı olan 11.6 / 100000 oranından ise düşüktür.

Sönmez;Bugüne kadar intiharla ilgili yapılan araştırmalar incelendiğinde belirli risk faktörlerinden söz edilmektedir. İntihar girişimi genelde kadınlarda yüksek iken tamamlanmış intiharlar erkek cinsiyetinde daha yüksektir. Gelişmekte olan ülkeler gelişmiş ülkelere göre daha fazla risk altındadır. Genel olarak bir işte çalışıyor olmak intihara karşı koruyucu bir faktördür ve işsizlerde intihar oranı , bir işi olan gruba göre daha yüksektir.Ekonomik kriz zamanlarında ve işsizliğin arttığı dönemlerde intiharlar artmakta, ekonominin iyi olduğu dönemlerde azalma görülmektedir.Ateşli silah kullanımının yasalarla sınırlandığı ülkelerde intihar daha düşüktür.

Doç.Dr. İpek Sönmez; Dünya’da son yıllardaki duruma bakıldığında ise özellikle 2007’deki global ekonomik gerilemeden sonra hem ABD’de hem de Avrupa ülkelerinde intihar oranlarında artış bildirilmiştir. Kadınlardaki oranlar stabil iken özellikle genç yaş grubundaki erkeklerde artış saptanmıştır.Özellikle risk faktörleri incelendiği zaman , intiharların ve intihar girişimlerinin önlenmesi için geliştirilecek programlarda birçok disiplinin bir arada olması gerektiği göze çarpmaktadır.