Diyabet Sağlıklı Beslenme ve Düzenli Egzersizle Önlenebilir
Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2017, 09:43
Son Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 11:49

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Özgür SİRKECİ Diyabetin Sağlıklı Beslenme ve Düzenli Egzersizle Önlenebildiğini, En Sık Görülen Diyabet Tipinin ise Obezite ve İnsülin Direnciyle İlişkili Tip 2 Diyabet Olduğunu İfade Etti.

Diyabetin Türkiye’de Görülme Sıklığı %13.7
Şeker hastalığının günümüzde en önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Özgür SİRKECİ, diyabetin görülme sıklığının gittikçe arttığını, örneğin Türkiye çapında yapılan bir araştırmada diyabet sıklığının %13.7 olarak tespit edildiğini ifade etti.  Şeker hastalığının sadece kan şekeri yüksekliği anlamına gelmediğini de belirten Uzm. Dr. SİRKECİ, diyabetin yıllar içerisinde kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, mide ve bağırsak hastalıkları, nörolojik rahatsızlıklar ile göz hastalıklarına da yol açtığını söyledi.

Sağlık Sorunlarının Giderek Artmasının Temel Nedeni Düzensiz ve Sağlıksız Beslenme
Sağlık sorunu sıklığının giderek artmasının temel nedeninin, düzensiz ve sağlıksız beslenme ve buna bağlı olarak görülen obezite olduğunu belirten Uzm. Dr. Özgür SİRKECİ, diyabetin sadece diyetsel ve hareketli bir yaşam tarzı ile önlenebilir, gelişimi geciktirebilir bir hastalık olduğunu, obezite ve sedanter yaşam tarzının ise şeker hastalarının en büyük düşmanı olduğunu söyledi.

Erken Teşhisle Yıllar İçerisinde Oluşabilecek Diyabete Bağlı Hastalıklar Kontrol Edilebilir
Erken teşhis edilip gerekli önlemler alındığında yıllar içerisinde oluşacak birçok diyabete bağlı hastalıkların kontrol edilebilir olabildiğini anlatan Uzm. Dr. Özgür SİRKECİ, bu yüzden özellikle karın çevresi geniş, kilolu, kilo vermekte zorlanan, ailesinde şeker hastalığı hikayesi olan kişilerin mutlaka sağlıklı yaşam tarzını benimsemelerinin yanında, düzenli sağlık kontrolleri yaptırmaları önerisinde de bulundu.

En Sık Görülen Diyabet Tipi “Tip 2 Diyabet”
Uzm. Dr. Özgür SİRKECİ sözlerine şöyle son verdi;  “Temel olarak iki tip diyabet olmakla birlikte özel diyabet tipleri de mevcuttur.  Fakat en sık görüleni ve obezite ve insülin direnci ile ilişkili olanı Tip 2 Diyabet’tir. İnsülin direnci kan tetkikleri ile ölçülebilir, hastanın karın çevresinin geniş olması, obezite varlığı ile tahmin edilebilir bir parametredir. Tip 2 Diyabet’in gelişiminde temel rolü oynayan insülin direncinin ortadan kaldırılması ile diyabetin gelişiminin önlenmesinde büyük bir adım atılmış olur. Sadece diyet ve egzersiz, bazen de eklenebilecek birtakım ilaçlarla kontrol edilebilecek bir durum haline gelir. Özetle diyabet önlenebilir bir hastalıktır, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ise sağlıklı yaşamanın temel yapı taşlarıdır”.