Deri Kanserlerinin Oluşumunda Güneş Işınları Önemli Rol Oynuyor
Eklenme Tarihi: 04 Ocak 2016, 16:43
Son Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 11:57

YDÜ Hastanesi Tıbbi Patoloji Bölümü, Yrd. Doç. Dr. Hanife Özkayalar, Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'ne, Dünyada Ve Ülkemizde En Sık Görülen Kanserlerden Biri Olan Deri Kanserinin, Vücudun Çeşitli Bölgelerinde Özellikle Güneş Gören Yerlerinde Sık Görülüdüğünü İfade Ederek, Deri Kanserleri Hakkında Bilgiler Verdi.

Elimizde ülkemize ait net istatistiksel sonuçlar olmamasına rağmen, 2009 yılı verilerine göre deri kanseri görülme oranı %19,91 iken sıklığı her yıl artmaktadır.  Türkiye’deki kanser kayıt verilerine göre ise 10 yıl içinde deri kanseri görülme sıklığı üç kat artmış durumdadır.

Güneş Işınları Deri Kanserlerinin Oluşumunda Etkili
Deri kanserlerinin oluşum nedenleri arasında birçok neden sayılırken, en önemli neden güneş ışınlarına maruziyettir.  Ozon tabakasının incelmesi ile güneş ışınlarının zararlı etkileri dünya yüzünde gün geçtikçe artmaktadır.  KKTC’nin, güneşin en yoğun yaşandığı coğrafyalardan biri olması nedeniyle, deri kanserine yakalanma sıklığı artmaktadır.

En Sık Görülen Deri Kanseri Türleri
Epidermisdeki yassı hücrelerden gelişen yassı hücreli karsinom, epidermis en alt hücre grubu olan bazal hücrelerden gelişen bazal hücreli karsinom ve deriye rengini veren melanositlerden gelişen malign melanom en sık görülen üç tip deri kanseridir.

Deri kanserlerinin %50-75’ini bazal hücreli karsinom oluşturmakta olup, gelişimindeki en sık etken ultraviyole (UV) ışığıdır.  Bazal hücreli karsinom yayılım yapmayan bir tümör grubu iken, yerel hasar oluşturmakta, düzgün çıkarılmadığında (eksize edilemediğinde) yüksek oranda tekrarlama riski bulunmaktadır.  Lezyonun tamamını kapsayan geniş eksizyon ile hastalıksız, tekrarlama riski olmayan sonuçlar elde edilir.

Skuamöz hücreli karsinom, yaklaşık %25 oranı ile ikinci en sık görülen kanserdir.  Uzun süreli tekrarlayan güneş maruziyeti önemli etkendir.  Hücresel/morfolojik yapılarına göre alt tiplerine ayrılan skuamöz hücreli karsinom, hastanın yaşı, bağışıklık sisteminin durumu, lezyonun yeri, damar veya sinir tutulumu olup olmaması ile her hasta için farklı klinik seyir gösterir.  Lezyonun eksizyon ile çıkarılmasıyla yapılan patolojik incelemesinde, hastalığa ait kişiye özgü hastalığın seyrini belirleyecek özellikler tespit edilir. Patoloji, uzman doktor tarafından hazırlanan rapor ile hastanın ve hastalığın bundan sonraki sürecine ışık tutar.

Malign melanom deri tümörlerinin %1-5’ini oluştururken, daha sık bölgesel ve uzak organ yayılımı yapması nedeniyle daha kötü seyirli (agresif) hastalıktır.  Malign melanom gelişiminde güneş ışınları kadar, genetik ailesel faktörler, anormal görünümlü benlere ve açık renkli cilde sahip olmak da önem taşır.  Agresif seyirli hastalık olması nedeniyle, erken tanı ve doğru tedavi yöntemleri hastalıksız sağkalım için belirleyici özelliklerdir.  Malign melanom eksize edildiği zaman, lezyonun derinliğine - büyüklüğüne, damar tutulumu olup olmamasına göre lenf bezi örneklemesi de gerekebilir.

Deri Kanserinin Tedavisi
Her kanser türünde olduğu gibi deri kanseri de cerrah, patolog ve onkologdan oluşan ekip ile tedavi edilmelidir.  Gerekli doktorlardan oluşan bir ekip ile hangi tip deri kanseri olursa olsun doğru tedavi protokolü ile sağlıklı sonuçlar alınmaktadır.

Haberin Videosu