“Çocuklarımızı Sanal Düşmandan Koruyoruz” Projesi Yakın Doğu Üniversitesi’nde Tanıtıldı…
Eklenme Tarihi: 18 Temmuz 2020, 12:49
Son Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2020, 14:22

Yakın Doğu Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (YABEM), Başbakanlık Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu, Lefkoşa Türk Belediyesi, Gönyeli Belediyesi, Girne Belediyesi, Değirmenlik Belediyesi ve Beyarmudu Belediyesi işbirliğinde “Çocukları Sanal Düşmandan Koruyoruz” sloganı ile düzenlenen proje Yakın Doğu Üniversitesinde düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Turuncu Salonda düzenlenen basın toplantısında Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Murat Tüzünkan, Yakın Doğu Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Müdürü Çiğdem Hürsen, Başbakanlık Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, LTB Temsilcisi Sibel Demirpençe, Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler ile Beyramudu Belediye Başkanı İlker Edip hazır bulundu.

Çocukları teknoloji bğaımlılığı ve sanal ortam zararlarından korumak için Ağustos ayında başlanması öngörülen proje çerçevesinde ilk etapta okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim gören çocukların anne ve babaları ile öğretmenler eğitilecek. Daha sonra okullarda da başlatılması planlanan proje kapsamında eğitimler bölgelerde de velilere yönelik yürütülecek.

Çiğdem Hürsen: “Ebeveynleri Teknoloji Bağımlılığı Konusunda Bilinçlendirmeyi Hedefliyoruz...”
Toplantının açılış konuşmasını yapan Yakın Doğu Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (YABEM) Müdürü Çiğdem Hürsen, çok basit başlayan fakat ilerleyen dönemlerde çocuklar ve gençler için akademik, kişisel gelişim ve sosyalleşmesi bakımından büyük bir tehdit uyandıran teknoloji bağımlılığını önlemede önce anne-baba eğitimleri ile yola çıkmayı düşündüklerini söyledi.

Küçük yaşlardan itibaren çocukların sanal ortamdaki tehlikelerle karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Hürsen, teknoloji bağımlılığı konusunda anne babaların bilinçlenmesi, çocuklarını korunması ve önlemler alınması gerektiğini belirterek, ilk olarak hedef kitlelerinin Okul Öncesi dönemdeki çocukların anne babaları ile eğitime başlamak olduğunu, daha sonra öğretmenler, bölgelerde veliler ve okullarda projenin hayata gerçilmesini planladıklarını anlattı.

Hasan Karaokçu: “Çocuklarımız, Gençlerimiz ve Toplumun Geleceği Adına Bilimsel Bir Projeye Daha Adım Atmanın Onurunu ve Gururunu Yaşıyoruz...”
Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu da, sadece uyuşturucu değil her türlü bağımlılığın önem arz ettiğini dile getirerek, Komisyon olarak teknoloji bağımlılığının ciddi risk oluşturmaya başladığını gözlemlediklerini kaydetti.

Birçok risk ve tehlikenin sanal dünyada dolaştığına işaret eden Karaokçu, “Özellikle son yıllarda teknoloji bağımlılığı ve sanal dünyadaki tehlikeler çocuklar, gençler, aileler ve toplum için ciddi risk oluşturuyor. Sanal dünyada bir çok tehlike ve risk dolaşıyor. Proje bizim için çok değerli. Aile çocuk ve gençleri bilinçlendirdiğimiz noktada çocuklarımızı ve aileleri bu risklerden koruyacağımıza inanıyoruz. Böylesi bir proje geliştiridği için Yakın doğu Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ile işbirliği yapan belediye bşakanlarına teşekkürlermni sunuyorum. Projenin toplumuza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Doç. Dr. Murat Tüzünkan: “Ailelerin Çocuklarının Teknoloji Bağımlılığı ve Sanal Ortam Zararlarından Nasıl Korunacağı Konusunda Bilinçlendirilmesi Gerekiyor...”
Dijital medya kullanımının her geçen gün artmakta olduğunu ve bunun etkilerinin analiz edilip önlem alınması gerektiğini kaydeden Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Murat Tüzünkan da, dijital teknolojiden nasıl korunulacağı konusunda bilinçlendirilmesini gerektiğini söyledi.

Özellikle aile bireyleri ilişkilerinin bozulmasına sebep olan teknoloji bağımlılığı konusunda anne ve babaların çocuklarının hayatlarına yeni giren dijital teknolojilerin etkilerinden onları nasıl koruyabilecekleri konusunda zaman zaman yetersiz kalabildiğini ifade eden Doç. Dr. Tüzünkan, “Aileleri teknolojilerin daha az hasarla çocukların hayatına nasıl girebileceği noktasında bilinçlenirmek ve çocuklarımızı da ciddi anlamda eğitmemiz gerekiyor. Teknoloji bağımlılığı yanı sıra sanal ortamlar çocukların uygunsuz içeriklere maruz kalabileceği, zararlı alışkanlıklara yönelebileceği, sosyaleşmelerinin engellenebileceği, istismara açık bir ortama maruz kalabilecekleri, suça karışma ihtimallerinin de atabileceği olumsuz ektileri içinde barındırdıyor. Bu kapsamda, çocuklarımızı ve gençleri sosyal ortamların zararlarından korumak gerekiyor. YABEM’in hazırladığı projeye destek veren yerel yönetimlere teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Ali Karavezirler: “ Proje Ailelere ve Topluma Işık Tutacak...”
Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler de, çocukların ülkenin geleceği olduğunu dile getirerek, projenin kendilerine ve ailelere ışık tutacağını kaydetti.

Karavezirler: “Göreve geldiğimiz andan itibaren Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyon ile birçok projeye imza attık. Ülkenin geleceği için çocuklarımızın eğitilmesi yolunda hep birlikte adım atmaktan gurur ve onur duyuyoruz. Bu çalışmalar bize, ailelere ve çocuklara ışık tutacak. Emek koyan herkese teşekkür eder, başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.

Nidai Güngördü: “ Ortka Akılla Hareket Ederek Sorunlara Çözüm Getirilmeli...”
Pandemi dolayısıyla gençler ve çocukların evde kaldığı bu dönemde teknolojide olumlunun yanında olumsuz şeylerin de ortaya çıktığının görüldüğünü dile getiren Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ise, ortak akılla hareketin önemine vurgu yaptı.

Güngördü: “Uyuşturcuyla Mücadele Komisyonu kurulduğu günden beri büyük olaylarda farkındalık yaratmış, ailelere, bireylere ve kişilerin hayatlarına dokunarak yön vermiştir. Proje gerçekten önemli ve üzerinde durulması ve destek veirlmesi gereken bir proje. Sağlıklı bireyler, gençler ve çocuklar yetiştirmek için duyarlılık göstererek projenin hayata geçirilmesi ve ortak akılla hareket ederek sorunlara çare bulmak gerekiyor. Projenin başarılı olacağına inanıyorum” sözlerini kullandı.

İlker Edip: “Çocukların vew Gençlerimizin Eğitilmes için Projeye Destek Veriyoruz...”
Beyramudu Belediye Başkanı İlker Edip de Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu ve Yakın Doğu Üniversitesini tebrik ederek, böyle bir proje içinde bulunmak ve yardımcı olmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.

Pandemi döneminde çağın getirdiği tehlikeden dolayı gençlerin olumsuz etkilendiğini belirten Edip, “Çocuklara ve gençlere önem veren belediyelerden biri olarak, kültürel ve sanatsal çalışmalarda adımlar attık. Bu projeyi duyunca sevindik. Projenin içinde olarak bölgemiz çocuk ve gençlerine eğitimlerini uygulamak mutluluk verici. Bu projeye katkı koyan herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Sibel Demirpençe: “Projenin Paydaşı Olmaktan Mutluyuz...”
Lefkoşa Türk Belediyesini temsilen toplantıya katılan Sibel Demirpençe ise projenin paydaşı olmaktan mutlu olduklarını dile getirdi.

Çocukları korumanın temel adımının anne ve babaları bilinçlendirmek olduğunu dile getiren Demirpence, mümkün olduğunca fazla anne babaya eğitim ulaşması için Lefkoşa Türk Belediyesi olarak çalışmalara destek vermeye ve işbirliğine hazır olduklarını söyleyerek, Başbakanlık Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu ile Yakın Doğu Üniversitesi’ne teşekkür etti.