Çocuğunuza Ödev Yapmayı Sevdirebilirsiniz
Eklenme Tarihi: 13 Ekim 2017, 15:51
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 11:37

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı Uzman Psikoloğu Damla Alkan Saygılı, okulların yeniden açıldığı şu günlerde, çocukların ödev yapmaya direnç göstermeleri halinde ebeveynlerin sergilemesi gereken tutum ve davranışlar hakkında bilgiler verdi.  Ebeveynlerin öncelikle çocuklarına ödev yapmanın gerekliliğini ve önemini anlatmaları, çocukların ödevlerini zorunluluktan dolayı ya da özensiz yapmak yerine, daha  istekli bir şekilde  yapmaları konusunda destekleyici olacaktır.

Çocuklar Ödev Öncesi Fiziksel ve Zihinsel Yönden Yorucu Aktivitelerden Uzak Durmalı
Uzm. Psikolog Damla Alkan Saygılı, öncelikle çocuğa okul sonrası belli bir süre dinlenme zamanı tanınması gerektiğini belirtti. Ayrıca çocukların ödev öncesi dinlenirken gerek zihinsel, gerekse fiziksel yönden yorucu olan aktivitelerden uzak durmasına özen gösterilmesi gerektiğini söyleyen Uzm. Psikolog Damla Alkan Saygılı, ödev öncesi yapılan bu tür aktivitelerin, çocuğun yorgun bir şekilde ödevlerinin başına oturmasına ve ödevini verimli şekilde yapmasına engel olacağını ifade etti.

“Ödül” Önemli Motivasyon Kaynağı
Çocukların ödev yaparken belli aralıklarla mola vermelerinin önemli olduğunu söyleyen Uzm. Psikolog Damla Alkan Saygılı, çocuğa molalar sırasında sevdiği yiyecekler hazırlamak, ödevini yaptığı için ya da ödevini yapmaya yönelik çaba gösterdiği için çocuğu övmek, öpmek, onun saçını okşamak, onunla ödev sonrası keyif aldığı aktiviteler yapmak gibi, ebeveynlerin çocuklarına yönelik ödül niteliğinde olan davranışlarda bulunmasının, çocukların ödevlerini yapmalarına ilişkin motivasyonlarını artırdığını belirtti.

Çocuğunuzun Ödevini Siz Yapmayın!
Ebeveynlerin çocuklarına ödevlerinde yardımcı olurken, asla abartıya kaçmaması gerektiğini vurgulayan Uzm. Psikolog Damla Alkan Saygılı, ödevlerin büyükler tarafından asla yapılmaması gerektiğini belirtti.  Okulda çocuklara verilen ödevlerin ebeveynler tarafından yapılmasının, çocukları okula karşı rahatlığa ve ayni zamanda tembelliğe yöneltebileceğini söyleyen Uzm. Psikolog Damla Alkan Saygılı şöyle devam etti: “Bazen çocuklar ödev yapımı esnasında anne ya da babalarından birini mutlaka yanında isteyebilir.  Onlara ödevlerini bağımsız olarak kendilerinin yapması gerektiği ve bu sorumluluğun onlara ait olduğu izah edilmelidir. Ayrıca ödevleri çocuklar adına yapmak yerine, anlamadıkları soruların nasıl yapılacağına ilişkin yol gösterici ve anlaşılmayan soruların öğretmenlere sorulması konusunda teşvik edici olunmalıdır.”

Uzm. Psikolog Damla Alkan Saygılı: “Çocuğu Ödev Yapmaya Motive Etmek İçin Olumlu Bir Dil ve Ilımlı Bir Tutum Sergileyin”
İyi bir ev ortamı ve aile ilgisinin, çocukların ödev yapımında veya akademik başarısının artırılmasında önemli bir role sahip olduğunu söyleyen Uzm. Psikolog Damla Alkan Saygılı, çocukların segiledikleri olumlu davranışların, ebeveynler tarafından takdir edilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca çocukların desteğe ihtiyaç duydukları zaman, ebeveynlerinin desteğini almasının da önemli olduğunu ifade eden  Uzm. Psikolog Damla Alkan Saygılı şöyle devam etti: “Ödev yapma sürecinde ebeveynler, çocuğun direnci ile karşılaşırlarsa çocuğu ödev yapmaya motive etmek için olumlu bir dil ve ılımlı bir tutum sergilemeli. Bunun yanında çocuğun ödevini yaparken, dikkatini dağıtabilecek işitsel ve görsel uyarıcıların az olduğu ortamlarda ödev yapmasının sağlanması, çocuğun ödevini daha rahat ve sürekli uyarılmaya ihtiyaç duymadan yapmasına yardımcı olabilir. Ebeveynlerin, çocuklarının öğretmenleri ile iş birliği içinde olması da, çocuğun ödevini yapmasında ve akademik başarısını artırmasında önemli rol oynamaktadır. Ebeveynler, çocuklarının akademik yönden güçlü, zayıf yönlerine ve zayıf yönlerinin nasıl desteklenmesi gerektiğine ilişkin öğretmenlerden bilgi edinerek çocuklarına daha çok yardımcı olabilirler. Eğer ebeveynler tüm çabalarına rağmen, çocuklarına ödev yaptırmakta zorlanıyorsa, çocukların ödev yapmalarına engel olabilecek, gelişimsel, psikiyatrik, çevresel sorunlar da olabileceğinden ötürü, mutlaka çocuk ve ergen psikiyatrisi kliniğine başvurarak uzman yardımı almalıdır. ”