Cengiz Bozkurt, Dr. Dilara’da Rol Alacak
Eklenme Tarihi: 05 Aralık 2015, 15:34
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 08:33


  • “Dr. Dilara” adlı sinema filminde rol almak üzere Türkiye’nin sevilen oyuncusu Cengiz Bozkurt KKTC’ye geliyor


Yakın Doğu Üniversitesi’nin ( Near Easy University ) yapımcılığında gerçekleştirilen ve İletişim Fakültesi projesi olan “Dr. Dilara” adlı sinema filminde rol almak üzere Türkiye’nin sevilen oyuncusu Cengiz Bozkurt KKTC’ye geliyor. Yönetmenliğini Tamer Garip’in üstlendiği ve çekimleri tüm hızıyla devam eden Dr. Dilara filmi, bünyesine birbirinden değerli oyuncuları katmaya devam ediyor. “Dr. Dilara” adlı sinema filmi çekimleri için yakında gelmesi beklenen oyuncu, daha önce yine Kıbrıs’ta birçok projede yer almış ve çok beğenilmişti.

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa (Near East University,Nicosia) Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre; daha önce “Kod Adı Venüs” filminin yönetmenliği, senarist ve yapımcılığını üstlenen Tamer Garip, bu kez de “Dr. Dilara” filminin çekimlerinin tüm hızıyla devem ettiğini, ekip olarak çok çalıştıklarını belirtirken, daha önce “Kod Adı Venüs” filminde de oynamış olan, sevilen oyuncu Cengiz Bozkurt’un da çok yakında aralarına katılacağını duyurdu. Oynadığı rollerle efsaneleşen oyuncu, bu kez de “Dr. Dilara” filmiyle seyirci karşısına çıkacak.

Cengiz Bozkurt Kimdir?

Lise eğitimini, Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamladı. Üniversite lisans eğitimini 1984 yılında girdiği ODTÜ’de fizik bölümünde okumaya başladı ve 1990 yılında tiyatrocu olmaya karar verip bölümü bıraktı. Üniversiteyi bitirir bitirmez İngiltere’ye gitti. 14 yıllık İngiltere serüveninde işportacılık, şoförlük, tezgahtarlık gibi işlerde çalıştı. İyi derecede İngilizce bilmesi nedeni ile Londra’da gurbetçi derneklerinde temsilcilik yaptı.

İkinci lisans eğitimini İngiltere’de Goldsmiths University of London’da “Medya ve İletişim” bölümünde yaparak 1996’da mezun oldu. Bu bölümde, Televizyon, Sinema ve İletişim okudu. Okul sonrası, televizyon için belgeseller çekmeye başladı. Kısa filmler yönetti. Oyunculuğa olan ilgisi ise, Türkiye’deki üniversite yıllarında, bir üniversite tiyatrosu olan, ODTÜ Oyuncuları’nın çalışmalarına katıldığı sıralarda oluştu. Türkiye'de başladığı oyunculuk serüvenine İngiltere’de de devam etti ve okuduğu bölümün kapsamı altında tiyatro eğitimi de aldı.

Ayrıca Londra’da oyunculuk atölyesine katıldı. Tiyatro oyunlarında oynadı. Bir yandan televizyon için belgeseller çekti. Tiyatro yaparken oyunculuğu bırakıp belgeselciliğe ağırlık vermeyi düşünüyordu ki, Londra'da tiyatro yapan bir başka Türk tiyatrocu olan Mehmet Ergen’le tanıştı. Mehmet Ergen’in ısrarları üzerine oyunculuğa devam etmeye karar verdi. Daha sonra dört arkadaş Arcola Theatre adında bir tiyatro kurdular.

Cengiz Bozkurt artık hayatına bir aktör olarak devam ederken, kısa fimler de çekiyordu. Çektiği kısa filmler festivallerde gösteriliyordu. İkibinli yılların başında, Mehmet Ergen Türkiye'de de oyunlar yönetmeye başladı ve 2003 yılında Kent Oyuncuları için yönettiği Inishmore’lu Yüzbaşı adlı oyun için Cengiz Bozkurt’u İstanbul’a devam etti. Bu oyunla birlikte Cengiz Bozkurt 14 yıldır uzak olduğu ülkesine geri dönmüş oldu.

Arka arkaya birkaç oyunda oynadıktan sonra tiyatro dalında verilen oyunculuk ödüllerine aday oldu. Hakkında çok iyi eleştiriler çıkmaya başladı. Tiyatro oyunları yönetti. Tiyatro'da yaptığı işlerin başarısından sonra, televizyonda ve sinemada da çalışmalar yapmaya başladı. Kamera önünde yaptığı işlerde de tiyatroda olduğu gibi önemli etkiler elde etti. Oynadığı dizilerdeki roller ile fenomenler oluşturdu. Bunlardan en akılda kalıcı olanı Leyla ile Mecnun adlı dizideki Erdal Bakkal karakteridir. Birçok uluslararası projede de rol alan Cengiz Bozkurt 2003 yılı itibari ile oyunculuk hayatını İngiltere ve Türkiye arasında, eş zamanlı olarak yürütmektedir.