Carto-3 Cihazı İle Kalpte Ritim Bozukluklarının Tedavisi Artık Daha Kolay
Eklenme Tarihi: 09 Ocak 2017, 15:30
Son Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2020, 11:06

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamza DUYGU, Kalp Ritim Bozukluklarının Tanı ve Tedavisinde Üç Boyutlu Kalp Haritalama Yöntemi Olan CARTO-3 Cihazı Hakkında Bilgiler Verdi.

Ritim Bozukluğu ve Belirtileri
Kalpte normal ritimden sapmaya yol açan herhangi bir düzensizliğe, ritim bozukluğu denir. Ritim bozuklukları genelde masum seyirli olan erken gelen vurulardan (tıbbi adı ekstrasistol), öldürücü olabilen kalp karıncığından köken alan çarpıntılara kadar geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Belirtileri kalpte tekleme hissi (bazen göğüs kafesinde kuş çırpınması şeklinde tarif edilir), baş dönmesi ve bayılma şeklinde olabileceği gibi, bazen ilk belirti ani kalp durması şeklinde de karşımıza çıkabilmektedir. Çarpıntının ciddiyeti, kaynaklandığı kalp odacığına, yol açtığı kalp hızına, düzenli olup olmamasına ve ne kadar sürdüğüne bağlıdır. Bazıları kişiye hiç bir zarar vermeyebilirken, bir bölümü ise çok rahatsız edicidir. Hatta ölümcül sonuçlar dahi doğurabilir.

CARTO-3 Cihazı İle Üç Boyutlu Olarak Kalbin Elektrik Sisteminin Haritası Çıkarılmaktadır
Çarpıntı şikayeti olan hastalarda temel olarak kalp elektrosu, kan testleri, kalp ultrasonu, efor testi ve 24 saat hastanın kalp ritmini kaydeden holter cihazı ile aritminin tipi ve bu aritmiye neden olabilen durumlar saptanmaya çalışılır. Günümüzde çoğu ritim bozukluklarının tanı ve tedavisinde EPS ve ablasyon (yakma) denilen işlemi uygulamaktayız. Ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılan ilaçları ömür boyu kullanmak, hem hasta uyumunu azaltmakta hem de malum bazı yan etkileri beraberinde getirmektedir. Bu nedenle son yıllarda tüm dünyada ablasyon dediğimiz yakma işlemi tedavide ön plana geçmiştir. Hasta bayıltılmaksızın, hafif uyku eşliğinde yapılan bu işlemde kasıktan anjiyo yapar gibi toplardamarlardan ince kablolarla kalbe ulaşılıyor ve kalbin elektrik sisteminin haritası çıkarılıyor. Herhangi bir kesi ve dikiş olmadan hastalarımız 4-5 saat sonra ayağa kalkıp, çoğunlukla da ertesi gün ilaçsız bir şekilde taburcu edilmektedir. EPS ve ablasyon için son teknoloji ürünü CARTO-3 cihazı ile üç boyutlu olarak kalbin elektrik sisteminin haritası çıkarılmaktadır. CARTO-3 adeta otomobillerde kullandığımız navigaston sistemine benzer şekilde, hekime kılavuzluk sağlamakta ve ritim bozukluğu yaratan odak saptanarak yakılmaktadır. Bu sayede ömür boyu ilaç kullanmak ihtiyacı ortadan kalktığı gibi, ölümcül olabilen ritim bozuklukları kolayca tedavi edilmektedir.