Budapeşte’de Yakın Doğu Rüzgarı
Eklenme Tarihi: 29 Ağustos 2017, 15:02
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 14:16

Yakın Doğu Üniversitesi koordinatörlüğünde gerçekleşen “9th International Conference on Theory and Application of Soft Computing, Computing with Words and Perception” (ICSCCW-2017) konferansında Yakın Doğu Üniversitesi 40’dan fazla makaleyle temsil edildi.

ICSCCW-2017 Konferansına ABD, Kore, Çin, İran, Rusya, İspanya, Polonya, Ukrayna ve KKTC Olmak Üzere Toplam 20 Ülkeden 100’den Fazla Bilim Adamı Katıldı
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdülüğü’nden verilen bilgiye göre, Amerika Birleşik Devletleri, Kore, Çin, İran, Rusya, İspanya, Polonya, Ukrayna ve KKTC olmak üzere toplam 20 ülkeden 100’den fazla bilim adamının katılımı ile gerçekleşen Konferansın Onursal Başkanlığını Bulanık Mantık ve Soft Computing’in teorisinin kurucusu ABD Berkley Üniversitesi Profesörü Lotfi A. ZADEH, Genel Koordinatörlüğünü Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Fahreddin SADIKOĞLU, Başkanlığını “Fuzzy System” SCI dergisinin baş editörü Prof. Rafik ALİYEV (Azerbaycan); Eş Başkanlığını; ABD Mexico (San Antonio) Üniversitesi Profesörü ve NASA, USAF, USDOE Bilimsel danışmanı ve SCI “Intelligent Automation & Softcomputing” dergisinin baş editörü Prof. Jamshidi; Canada Alberto Üniversitesinin Professörü “Information Science” dergisinin baş editörü Prof. PEDRYCH ve Polonya Bilim Akademisi Bilgisayar Bilimleri Enstitüsü Direktörü, Silicon vadisinin ABD IEEE Granül hesaplama teorisine göre üstün başarı ödülü, 40’dan fazla SCI dergisinin Editörü olan Prof. KACPRZYK’ın yer aldığı bildirildi.

Konferans da belirsiz hesaplama teorisinde yeni gelişmeler, belirsizlik ve kusurlu bilgi altında doğru karar verme ve kontrol, veri madenciliği, görüntü işleme, yapay zeka sistemleri, bulanık mantık teorisi ve uygulamaları gibi güncel konuların ele alındığı belirtildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Makaleleri Bilimsel Bakımdan Yüksek Seviyede Bulundu
ICSCCW-2017 Konferansının Eş Başkanı ve Canada Alberto Üniversitesinin Professörü “Information Science” dergisinin baş editörü Prof. PEDRYCH konferansta yaptığı konuşmasında, Yakın Doğu Üniversitesi’nden araştırmacıların sunduğu yumuşak hesaplamaların tıbbi görüntülerin işlenmesinde, ekonomi ve robotik sistemlerde uygulanmasını içeren bildirilerin bilimsel bakımdan yüksek seviyede olduğunu vurguladı.

Prof. Fahreddin SADIKOĞLU; Yakın Doğu Üniversitesi’nin Eğitim Ve Bilime Koyduğu Katkı Avrupa Standartlarına Ulaştığının Önemli Bir Göstergesidir”
Prof. Fahreddin SADIKOĞLU, verdiğimiz eğitimin yüksek kalitesini ve donanımlı oluşunu bir kez daha göstermektedir” dedi. Üniversite olarak başarılarını topluma ve ülkelerine adadıklarını belirten Prof. SADIKOĞLU, “Avrupa’nın alanlarında uzman bir çok uluslararası akredite kurumları tarafından Yakın Doğu Üniversitesi’ne verilmesinin ve Konferanslardaki makalelerle dünya bilimine koyduğu katkılar ile KKTC’deki eğitim standartlarının Avrupa standartlarına ulaştığının önemli bir göstergesidir” dedi.