Bölgede Tek: “Compaction Simulator” Cihazı Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2016, 15:40
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 13:07
Bölgede Tek: “Compaction Simulator” Cihazı Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde

İlaçta tablet formundaki araştırmalar ve projelerde etken madde ve yardımcı maddelerin karakterizasyonu ayrıca tablet formülasyon ve proseslerinde kritik adımları belirlemede kullanılan “Compaction Simulator’’ cihazı Orta Avrupa’dan Uzak Doğu’ya kadar uzanan bölgede sadece Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde bulunuyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, “Compaction Simulator’’ cihazı Amerika ve Avrupa’daki Eczacılık Fakülteleri Farmasötik Teknoloji Anabilim Dallarında ve bazı araştırma merkezlerinde akademik çalışmaların yanı sıra ilaç endüstrisi çalışanları tarafından kullanılıyor. Dünyada sadece 60 civarında merkezde bulunan Compaction Simulator, tablet formundaki ilaçların ArGe çalışmalarında formülasyon geliştirmesinde veya bu formdaki ilaçların üretim problemlerinin çözümünde büyük önem taşıyor. Orijinatör veya Jenerik tüm ilaç firmalarının zaman ve maliyet çalışmalarını azaltabilecekleri bir İlaç Teknolojisi bilgisi ile beraber kullanılabilen cihaz ayrıca proses iyileştirmesinde ve ilacın proses değişikliklerinde yaşanan sorunları çözmede kullanılıyor. Araştırmalarda imalat hızında basım yaparak imalat sürecinde yaşanabilecek sorunları ortadan kaldıran cihaz, aynı zamanda az miktarda hammadde kullanımı ile tablet basımını olanak sağlıyor. Bu özelliği ile yüksek maliyetli hammaddeler içeren araştırmalarda maliyeti düşüren cihaz yetersiz madde stoğu olması durumunda bile araştırma yapılmasını mümkün kılıyor.

Bölgede Tek: “Compaction Simulator” Cihazı Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde

Araştırmalarda ve projelerde kullanılıyor…
Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi bünyesindeki Styl'One Compaction Simulator cihazı, özellikle yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin araştırmalarında kullanılırken; bu konuyla ilgili araştırma yapmak isteyen lisans öğrencilerinin mezuniyet projelerinde kullanılıyor. Yaygın olarak kullanılmayan ancak sektörde giderek önem kazanan ve talep gören cihazın Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi bünyesinde olması ve öğrenciler tarafından kullanılabilmesi sektöre cihazı kullanabilecek kalifiye eleman kazandırması yönünden oldukça önemli bir yer tutuyor.

Bölgede Tek: “Compaction Simulator” Cihazı Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde

Prof. Dr. İhsan Çalış: “Araştırmalarımızda kullandığımız cihazımız ile üniversitemiz bünyesinde dışarıya hizmet verme konusunda önemli adımlar atıyoruz”
Konuyla ilgili açıklama yapan Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Çalış, cihazın hem bilimsel araştırmalar hem de uygulamalar için önemine ve konunun ayrı uzmanlık gerektirdiğine dikkat çekerek; “Cihazın kullanım ihtiyacı ve potansiyelinin farkındalığı ayrıca eğitim sistemimizde yer almış olması gelecek için önemli bir farklılık oluşturmamıza neden olurken şu günlerde Türk İlaç Endüstrisinin ilgisini çekmeye başlayan cihazımız ile üniversitemiz bünyesinde dışarıya hizmet verme şeklini belirlemiş ve bu konuda önemli adımlar atmış bulunuyoruz, bunun için Fakültemiz Farmasotik Teknoloji Anabilim Dalımızda konularında uzman iki öğretim üyemiz Dr. Metin Çelik ve Dr. Yildiz Ozalp'e çok teşekkür ederim. "Compaction Simulator ile ilgili detaylı bilgiler fakültemiz web sayfasında yer almaktadır" dedi.

Haberin Videosu