Bel ve Boyun Ağrılarından Korunmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler
Eklenme Tarihi: 03 Ocak 2016, 15:02
Son Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 11:59

YDÜ Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ferhat Harman, Yakın Doğu ÜniversitesiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'ne açıklamalarda bulunarak, Özellikle Havaların Soğuması ile Birlikte Artış Gösteren Bel ve Boyun Ağrılarına Dikkat Çekerek, Bu Ağrıların Önlenmesi veya En Aza İndirgenmesi Konusunda Tavsiyelerde Bulundu.

Havaların soğuması ile birlikte bel ve boyun ağrılarında artış meydana gelmekte olduğunu belirten Doç.Dr. Harman, özellikle kış aylarında soğuk havaya maruz kalmak, rüzgara maruz kalmak gibi sebeplerle bel ve boyun tutulmaları artmaktadır. Bunun için gerekli önlemlerin alınması ve ağrıların geçmemesi durumunda ise doktora başvurulması gerektiğini vurguladı.

Kas spazmları özellikle soğuk etkisi altında tetiklenebilmektedir. Oluşan spazma bağlı olarak kas ağrısı oluşmakta ve oluşan bu ağrı ile spazm daha da şiddetlenmekte böylece bir kısır döngü oluşmaktadır. Bu kısır döngüyü kıracak bir tedavi uygulamak bu ağrılı dönemin kısa sürede ve daha konforlu bir şekilde atlatılması için önemlidir.

Ağır Eşya Kaldırırken Diz ve Bacaklarınızdan Kuvvet Alın
İnsanların çoğu hayatında en azından bir kere bel tutulması yaşamaktadır. Eğilerek masa, kanepe gibi ağır eşyaları kaldırmak bel için zararlıdır, ani ve şiddetli bel ağrılarına sebep olabilir. Bu sebeple ağır eşyaları kaldırmaktan mümkün olduğunca kaçınmamız gerekir. Eğer ağır bir eşyayı mutlaka kaldırmamız gerekiyor ise, dizlerimizden ve bacaklarımızdan kuvvet alarak eğilmeden kaldırmamız daha uygun olur.  Ayrıca ince kıyafetler ile dışarıda soğuğa maruz kalmak ciddi bel tutulmalarına sebep olabilir. Bu sebeple kışın daha kalın kıyafetler giyerek beli korumak, soğuk hava ve rüzgardan kaçınmak bel ağrılarından korunmak için önemlidir.

Yatağınızı Ortopedik veya Yarı Ortopedik Seçin
Yattığımız yatağın seçimi çok önemlidir ve bel ağrılarından korunmada etkilidir. Fazla yumuşak veya sert yataklar bel için uygun değildir ve ağrıların artmasına sebep olabilir. Bel için ortopedik veya yarı ortopedik yatakların kullanılması bel ağrılarından korunmada oldukça etkilidir.

Boyun Ağrılarından Kaçınmak için Boynunuzu Koruma Altına Alın
Boyun ağrıları özellikle banka çalışanları, ofis çalışanları gibi bilgisayar başında uzun süre vakit geçiren kişilerde sık görülmektedir. Bilgisayar başında çalışanlarda bilgisayarın ekranının göz hizasında olması uygun boyun pozisyonunu sağlamak ve ağrılardan korunmak için önemlidir.  Boynun rüzgara veya hava akımına maruz kalması da ağrıyı tetikleyebilmektedir. Bu sebeple soğuk havalarda atkı gibi boynu koruyucu kıyafetler kullanılabilir. Özellikle terledikten sonra boynun ve bel bölgesinin hava akımına ve soğuğa maruz kalmaması gerekir. Aksi takdirde bel ve boyun spazmları ve ciddi ağrılar oluşabilir. Hastaların en çok merak ettikleri konulardan birisi de yastık seçimidir. Boyun ağrısı olan kişilerin eğer akciğer ve kalp açısından bir sakıncası yok ise boyun ile gövde arasındaki pozisyonunu koruyacak ve boynun bükülmesini önleyecek şekilde alçak yastık kullanmaları daha uygundur. Özel ortopedik boyun yastığı kullanmak kişinin seçimine kalmıştır ve eğer fayda gördüğüne inanılıyorsa kullanılabilir.

Yeni başlamış bel ve boyun ağrıları genellikle ilaç tedavisi veya fizik tedavi gibi yöntemlerle, bir iki hafta içinde kendiliğinden geçer. Eğer ağrılar çok şiddetli şekilde başlamış ise, yapılan tedaviye rağmen geçmiyor ise veya bacaklarda kuvvetsizlik, uyuşma, idrar kaçırma gibi başka şikayetler varsa ciddi bir bel veya boyun rahatsızlığının habercisi olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora başvurmak ve tıbbi yardım almak gerekir.

Bel ve Boyun Tutulmalarınızdan Tetik Nokta Enjeksiyonu ile Kurtulun
Ağrılı kas spazmlarının sebep olduğu bel ve boyun tutulmaları kişinin yaşantısını çok olumsuz olarak etkiler. Bazen bel tutulmasında yatakta doğrulmak ve hatta ufak bir hareket etmek, boyun tutulmasında boynu hafifçe çevirmek bile çok ağrılı ve zor olabilir ve bu durum günler boyu sürebilir.  Böyle durumlarda tetik nokta enjeksiyonu dediğimiz yöntemlerle tutulma ve ağrı çok daha kısa sürede tedavi edilebilir. Bu yöntem özellikle spazma bağlı bel ve boyun tutulmaları olan ve altta yatan başka bir sebebi olmayan hastalarda etkili olabilen bir yöntemdir. Ağrılı ve spazm nedeni ile kasılmış kas içine yapılan ilaç tedavisi doğrudan hastalıklı bölgeye ilacın verilmesini sağladığı için çok daha çabuk etkilidir ve hastanın ağrıdan kısa sürede kurtulmasını ve daha konforlu yaşamasını sağlar. Bazı hastalar hemen işlem sonrası rahatlayabilirler. Yapılan işlem oldukça basittir ve lokal anestezi ile uygulandığı için ciddi bir ağrı duyulmaz. Gerektiğinde tekrarlanabilir.

Başlamış Olan Ağrılarınızı Kronikleşmeden Çözün
Sonuç olarak bel ve boyun ağrılarında öncelikli olarak korunmak önemlidir. Bunun için bel ve boynumuzu uygunsuz kullanmaktan ve aşırı yüklemekten kaçınmak, soğuğa ve rüzgara maruz bırakmamak, uygun ve doğru seçilmiş bir yatak ve yastık kullanmak, iyi bir uyku uyumak önemlidir. Eğer ağrılar başlamış ise kronikleşmeden ve çözümsüz bir hale gelmeden önce doktora başvurmak ve tıbbi yardım almak gerekir.

Haberin Videosu