Akademik Kariyerin İlk Adımını Attılar…Yakın Doğu Üniversitesi Enstitüleri Güz Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi…
Eklenme Tarihi: 01 Mart 2019, 19:14
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:32

Yakın Doğu Üniversitesi Enstitüler 2018-2019 Güz Dönemi Mezuniyet töreni, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, törene, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu ve Prof. Dr. Mustafa Kurt, enstitü başkanları, öğretim üyeleri, master ve doktora programı mezunu öğrenciler ile aileler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu, tüm enstitüler adına Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Hüsnü Can Başer, master programı mezunu öğrenciler adına da Melis Yuvalı, doktora programı mezunları adına ise Ahmet Sami Boşnak konuşma birer yaptı.

Hüsnü Can Başer: "Enstitüler Lisans Mezunlarına Yüksek Öğrenim Şansı Veren Eğitim Kurumlarıdır…"
Mezuniyet töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hüsnü Can Başer, Enstitülerin lisans mezunlarına yüksek öğrenim şansı veren eğitim kurumları olduğunu, doktora eğitim öğrencilerine de kendi alanlarında uzmanlaşma şansı ve akademik dünyanın kapısını açan altın bir anahtar görevinde olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Hüsnü Can Başer, “Tüm enstitü müdürleri adına bu konuşma onurunu bana veren enstitü müdürlerime müteşekkirim. Üniversiteler yüksek lisans ve doktora mezunlarının sayısıyla prestij kazanır. Biz de 2000 yılından beri yeni mezunlar vererek bilim dünyasına yeni bireyler kazandırıyoruz. Mezun olan öğrencilerimize başarılarının devamını diliyorum” dedi.


Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu; "Üniversitemiz Araştırma Alanına Büyük Önem Veriyor…”
Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu ise, 350 lisans üstü bölümde mezun ve 210’dan fazla anabilim dalında eğitim verdiklerini dile getirerek, bugün geldikleri noktanın üniversitenin araştırma alanına büyük önem verdiğini gösterdiğini söyledi.

Prof. Dr. Sadıkoğlu, “Üniversitemizde sadece bu yıl 1200’ün üzerinde yayın yapılmıştır. Web of Science ve Scopus’ta taranan normal yayın sayımız ise 5000’in üzerindedir.

Bütün bu gelişmelerde Kurucu Rektörümüz Dr. Suat İrfan Günsel ve Mütevelli Heyeti Başkanımız Doç. Dr. İrfan Günsel’in payı çok büyüktür. Mezunlarınıza akademik hayatlarında başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

“Çağdaş ve Öncü Bir Üniversitenin Genç ve Vizyon Sahibi Mezunlarıyız…”
Ahmet Sami Boşnak ise mezun öğrenciler adına yaptığı konuşmasında, “Çağdaş ve öncü bir üniversitenin genç ve vizyon sahibi doktora mezunları olarak aranızdayız. Yakın Doğu Üniversitesi’nin vizyonuna inanıp sırtını dayadığı geleneğe güvenip öncü bir düşünceyle başladığımız eğitimimizde bugün burada yüksek donanımımızla beraber bir nokta değil aslında sadece bir virgül koyuyoruz. Bilim insanı bıkıp usanmadan uçsuz bucaksız derinliklere uzanmaya çalışan, bununla da yetinmeyip hep daha fazlasını arayan bir insan modelidir. Bugün burada bu yüce çatının altında mezun olan herkesi tebrik ediyorum” sözlerini kullandı.

Renkli Mezuniyet Töreni…
Konuşmaların ardından mezun olan öğleciler meslek yeminini gerçekleştirdi. Yakın Doğu Üniversitesi Müzik Bölümü öğretim üyesi İlyas Abdullin’in de keman dinletisi sundu. Öğrencilerin şarkı seslendirdiği törende, Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı dans grubu dans gösterisi gerçekleştirildi. Gösterilerin ardından diploma takdiminde bulunuldu. Tören, geleneksel kep atma merasimi ile son buldu.