Ahmet Kasım Han ve Direnç Kanol Yakın Doğu Enstitüsü Güvenlik Akademisi’nde Konuşacak
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2016, 13:40

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü (YDE) tarafından düzenlenen Güvenlik Akademisi’nde uluslararası ilişkiler ve güvenlik çalışmalarının tanınmış ismi Doç. Dr. Ahmet Kasım Han  uluslararası ve bölgesel örgütlerinin dünya güvenlik yapılanmasındaki rollerini program katılımcıları ile birlikte değerlendirecek. Programda Yakın Doğu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Direnç Kanol Avrupa Birliği’nin Ortak Güvenlik ve Savunma Politikasının Kıbrıs’a yansımaları konusunda seminer verecek.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre, 5 Mart 2016 tarihinde açılışı gerçekleştirilen güvenlik kavramları ve uygulamaları odaklı sertifika programı farklı konu başlıklarıyla ve farklı uzmanların konuşmacı olarak katılımıyla 21 Mayıs 2016 tarihine kadar devam edecek.

Her Hafta Güvenliğin Farklı Bir Boyutu Uzmanlarca Değerlendiriliyor

Yakın Doğu Enstitüsü tarafından YDE Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş ve Enstitü Danışmanı Ercan Çitlioğlu yürütücülüğünde gerçekleştirilen “Güvenlik Akademisi” sertifika programının 19 Mart tarihli oturumlarına İstanbul Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet K. Han ve Yakın Doğu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Direnç Kanol katılacaklar. Programda Doç. Dr. Ahmet K. Han “Birleşmiş Milletler ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Güvenlik Politikaları”, Yrd. Doç. Dr. Direnç Kanol “Avrupa Birliği’nin Güvenlik ve Savunma Politikası”  başlıklı seminerleri verecekler.  Oturumlar 19 Mart’ta Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Salon 4’te saat 10.00 ‘da başlayacak.

Doç. Dr. Umut Koldaş: Uluslararası ve Bölgesel Örgütlerin Güvenlik Politikaları ve Kıbrıs’a Etkileri İrdelenecek

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü’nün düzenlediği “Güvenlik Akademisi ve Uygulamaları” sertifika programlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş, Güvenlik Akademisi’nde uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve Kıbrıs konularında uzman iki önemli ismi daha program katılımcılarıyla buluşturmaktan mutlu olduklarını belirtti. . Sertifika programı kapsamında her hafta güvenliğin farklı bir boyutunu hem uluslararası düzeyde ve hem de Kıbrıs bağlamında incelediklerini ve katılımcılarla birlikte etkileşimli bir tartışma ortamında değerlendirdiklerini kaydeden Doç. Dr. Umut Koldaş, “Güvenlik Akademisi’nde  bu hafta uluslararası s,istemin son durumunu, bu durum içinde uluslararası örgütlerin dönüşen yapılanma ve rollerini ve bu durumun Kıbrıs’a etkilerini iki uzman isimle değerlendireceğiz. İlk oturumda Türkiye’de ve dünyada uluslararası ilişkiler alanında tanınmış bir akademisyen ve düşün insanı olan Doç. Dr. Ahmet Kasım Han uluslararası sistemde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyin küresel güvenlik politikalarını ve bunların farklı düzeylere etkisini irdeleyecek. İkinci oturumumuzda ise Avrupa Birliği ve Kıbrıs konularında uzman olan Yrd. Doç. Dr. Direnç Kanol Avrupa Birliği’nin güvenlik ve savunma politikalarının Kıbrıs’a etkilerini değerlendirecek. Her hafta güvenlik kavramının hem küresel ve bölgesel hem de Kıbrıs’a özgü etki ve uygulamalarını değerlendirdiğimiz  sertifika programımızda bir yandan güvenliği uluslararası boyutuyla ve güncel gelişmeleri göz önünde bulundurarak diğer yandan Kıbrıs’ın  uluslararası güvenlik konfigürasyonu içindeki yerini sistemli bir şekilde tartışıyoruz. Güvenlik Akademisi ile ülkemizdeki güvenlik çalışmalarına daha  sistematik bir  düşünce yapısı kazandırıyoruz ” dedi.

İstanbul Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi ve aynı üniversitenin rektör danışmanı olan Doç. Dr. Ahmet K. Han, Harp Akademileri Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisi’nin akademik danışmanlığı ve Kadir Has Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütüyor. 100’ün üzerinde ulusal ve uluslararası konferansta konuşmacı ve tartışmacı olan Doç. Dr. Ahmet K. Han’ın, ulusal ve uluslararası akademik yayınlarının yanı sıra başta köşe yazarı olarak çalıştığı Radikal ve Referans gazeteleri olmak üzere, çeşitli gazetelerde ve dergilerde yayınlanmış 150’yi aşkın fikir yazısı bulunuyor. CNN Türk, CNN International, AL Jazeera  ve NTV televizyon kanallarında 200’ün üzerinde programa yorumcu olarak katılan Doç. Dr. Han, Güvenlik Akademisi çerçevesinde Birleşmiş Milletler’in ve Güvenlik Konseyi’nin Konseyi’nin çalışma esasları, kuralları, yetkileri, yaptırımları/yaptırım gücü, bağlayıcılığı, politika oluşturma ve uygulama yöntem ve süreçleri, güvenlik politikaları ve bu politikaların dünyadaki güvenlik yapısına etkileri hakkındaki görüşlerini katılımcılar ile paylaşacak.

Avrupa Çalışmaları ve Politikaları konusunda uzman olan Yrd. Doç. Dr. Direnç Kanol, Yakın Doğu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyelik görevini sürdürüyor. Yüksek Lisansını Leuven Üniversitesi’nde ve doktora eğitimini Siena Üniversitesi’nde tamamlayan Direnç Kanol’un çıkar grupları, lobicilik, karşılaştırmalı siyaset bilimi konularında çalışmaları bulunuyor. Yazıları Bussiness and Politics, Interest Groups and Advocacy, International Journal of Conflict and Violence, Journal of Public Affairs ve Journal of Contemporary European Research gibi akademik dergilerde yayınlanmış olan Direnç Kanol, program çerçevesinde Avrupa Birliği’nin Güvenlik Politikalarını ve bu politikaların Kıbrıs’a etkilerini değerlendirecek.

Yakın Doğu Enstitüsü Güvenlik Akademisi’ne ve diğer kısa dönemli eğitim programlarına kayıt hakkında daha detaylı bilgi www.neu.edu.tr web sayfasından, [email protected] e-posta adresinden, Yakın Doğu Enstitüsü facebook sayfasından (yakindoguenstitusu), 223 64 64 (dahili 532) ve 0533 829 97 36 telefonlardan alınabilir.