Adnan Bali: “Başarılı Olmak, Mutlu Olmayı Başarmaktır”
Eklenme Tarihi: 18 Mart 2016, 13:44
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 15:28

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Adnan Bali, Yakın Doğu Üniversitesi’nde “Kariyer ve Başarıya Giden Yoldaki Basamaklar” konulu bir konferans verdi.
Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Adnan Bali’yi Yakın Doğu Üniversitesi’nde, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı  Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, Rektör Yardımcılar, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Dekanlar  karşılarkan; konferans için öğrenciler ve basın mensupları da konferans salonunda hazır bulundular.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Adnan Bali’nin “Kariyer ve Başarıya Giden Yoldaki Basamaklar” konulu bir konferansında 30 yıllık kariyerinde edindiği deneyimleri, karşılaştığı güç durumları nası başarı için kullanabildiğini ve bu süreçlerde izlediği yolları anlattığı bildirildi. Konferansa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının, kamu kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin, Yakın Doğu Üniversitesi akademik personelinin ve öğrencilerinin yoğun katılımı olduğu kaydedildi.

Prof. Dr. Ümit Hassan: “Değerli Bir Konuşmaya Ev Sahipliği Yapmaktan Son Derece Memnunuz”
Açılış konuşmasını yapan Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, öncelikle Adnan Bali’ye teşekkürlerini sunarak; “Salonda dolu dolu bir gençlik var. Hepimiz olmakla birlikte esasen onlara hitap edileceği için güzel bir manzara. Sayın Bali’nin, kendilerinin biz amatörlerin izleyebildiği kadarıyla ekonomi, maliye, bankacılık dinamizmini geliştirme fonksiyonlarıyla hakikaten uzun yıllardır bütün sorumluluğuyla Türkiye İş Bankası’nın dünya çapında merhaleler atlattığı bir gerçeklik. Bu bakımdan özellikle gençlerimizin bu istisnai imkandan yararlanmış olmalarını özel bir memnuniyet sahası ve vesilesi saymaktayım” açıklamalarında bulunurken; “Dün ve bugün burada bulunmamız hiç şüphesiz Kurucu Rektör Dr. Suat Günsel’in, gayret ve azmiyle olmuştur. Türkiye İş Bankası, tarihten gelen , tarihin içinde meydana gelmiş Cumhuriyet’in oluşumu ve kuruluşu bağlamında adeta tarihe tanıklık etmiş bir kuruluştur. Hatta Türkiye İş bankası’nın kuruluş kararı 26 Ağustos’tur. Bu tesadüf olamaz” dedi.

YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan; “Bali’nin Ekonomi Temel Teorik Bilgisinin Maliyeye, Bankacılığa, Yeniden Yapılanmaya Yönelen İcraati Bir Makro Vizyon Yaratıyor; Bu Da Gençler için Çok Önemli Olacaktır”
Prof. Dr. Ümit Hassan; “Çok önemli bir diğer husus da Sayın Adnan Bali’nin liderliğiyle oluşmuş bir seviyeden söz ediyoruz. O da şu ki; tarihten gelen bu özellik ve önemi en dinamik ve çağdaş boyutlara taşıma kendi ifadeleriyle de söylemek gerekirse de Türkiye İş Bankası’nın taraf olmadığı ancak Türkiye tarafının sözünü vurgulaması adeta bir şiardır. Bali, temel misyonlarının Türkiye için değer yaratmak olduğunu bu bakımdan da tarihten gelen birikimin en çağdaş ve dinamik perspektifle yürütülmesi ve gündeme getirilmesi bu sentezi oluşturur. Hakikaten ülkelerimiz için bu çok önemli bir husustur. Sayın Bali’nin ekonomi temel teorik bilgisinin maliyeye, bankacılığa, yeniden yapılanmaya yönelen icraati bir makro vizyon yaratıyor. O yüzden gençler için çok önemli olacaktır” dedi.

Adnan Bali: “Üniversite Çatısı Altında Olmaktan Son Derece Mutluyum”
Orta Doğu Teknik  Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü mezunu olan Adnan Bali, 1986 yılında İş Bankası Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda Müfettiş Yardımcısı olarak başladığı kariyerinde  dolu dolu 30 yılı  anlatırken,  kendi yaşamından örnekler verdi. Başarının basamaklarını sıralayan ve kendi deneyimleriyle örneklendiren Adnan Bali, sözlerine Yakın Doğu Üniversitesi’nde olmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek başladı. “Yakın Doğu Üniversitesi’nde olmaktan son derece mutluyum. Davetiniz için çok teşekkür ederim. Dün Girne Üniversitesi’nde bugün burada, üniversite çatısındayız. Üniversite, kutsal bir mekandır; bilimin üretildiği mekandır. İnsanlığa yatırım yapan alanlarda hizmet vermek, toplumdan aldığınızı iade etmek anlamına geliyor; bu da biyolojik hayatın ötesine geçmektir. Burada farklı ülkelerden öğrenciler eğitim alıyor; bu öğrenciler iş hayatında bizim gönüllü elçilerimiz olacak; bu kurumdan şifa alanların duaları bu kurumun arkasında olacak. Bunların hepsinin bir arada olması müthiş br hizmet. Bu gönüllü elçilerin yaratacağı “softpower” her şeyden daha üstündür” dedi.

Adnan Bali: “Başarılı Olmak, Mutlu Olmayı Başarmaktır”
Sözlerine başarı ile ilgili görüşleri ile devam eden Adnan Bali; “Mutlu olmak asıl başarıdır. Başarıyı tanımlamak gerekirse; kariyerde üst bir yerde olmak, varlık, servet, şöhret, ün sahibi olmak değildir. Bunların hepsine ulaşıp facia ile sonlanan hayatlar var. Başarılı olmak, mutlu olabilmektir. Bunun da maalesef bilinen bir kimyası yok. Keşke olsaydı; hepimiz uygulardık. Başarı, bütünüyle sizi oluşturan kimyanın bir bütünüdür. Bunun için de en önce mutlu olmayı başarabilmek lazım. Sonrasında başkaca şeyler hayatınıza değer katabilir” dedi.

Adnan Bali: “Hayatta İlk Eşikler, Hep Olduğundan Yüksek Görünür; Vazgeçmeyin, Üzerine Gidin”
Konuşmasına kendi hayatından örneklerle devam eden Adnan Bali, “1963 senesinde Gaziantep Islahiye’de doğdum. Küçük bir yerleşimdir; herkes birbirini tanır. Birlikte yaşlanan insanlar vardır; kentlerde bu kavramları anlamak mümkün değildir. Ada da, bu yönüyle doğup büyüdüğüm yere benzerdir. Bunun bana ciddi avantajlar sağladığını düşünüyorum. Bütün okul hayatım orada geldi. İyi eğitim imkanlarımız vardı diyemem. Lise okuduğum yıllar Türkiye’nin karışık bir dönemiydi, koşullar zordu. Ben İngilizce’yi hiç okumadım; çoğu dersler de boş geçerdi. Camlar kırılırdı, cam taktırılamadığında naylonla kapatıyorduk. Rüzgar yüzünden de çıkan sesi engellemek için naylonu kalemle küçük küçük delerdik.  Bu imkanlar içinden çıkmak benim için iyi bir şey oldu. Hayatta ilk eşikler olduğundan yüksek görünür. Onların bu yüksekliğine yenilmeyin; üzerine giderseniz açarsınız. Vazgeçmek yok; problemin nereden kaynaklandığını görerek üzerine gidin. Hayatta kısmetler, denk gelişler var. Her şeyi kendinize yazamazsınız, sizin dışınızda da gelişen durumlar var. Denk gelmemenin kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum, nasıl değerlendirdiğinize bakar. Öğrenilecek konunun ne olduğunun önemi yok; nasıl öğrenebileceğini keşfettiyseniz önünüzde hiçbir şey duramaz. Yapamadığımızı sandığımız şeyler aslında yeteri kadar öncelik vermediğimiz, tercih etmediğimiz şeyler” dedi.

Adana Bali: “Sıradanlığa Razı Gelmeyin ve Mahcubiyetinizi Koruyun”
Başarı için gerekli motiflerden bahseden Adnan Bali, “Burada başarı için efor sarf etmekten bahsedeceksek arkasındaki dinamikler nedir? Benim iki tanımım var; ilki, sıradanlığa razı olamam. Ben günlük hayatı geniş kalabalıklar içerisinde eşit ilişkiler içinde yaşayabilme sıradanlığını büyük bir lüks bulurum; bunu kastetmiyorum. Size bahşedilen kapasiteyi kullanmamanızdan bahsediyorum. İkincisi ise mahcubiyet duygusu; kısıtlı imkanlarla bir yerden bir yere gelmeye çalıştığımız için mahcup oluruz. Maddi imkansızlıklardan dolayı utanıyoruz, utanmayın, sonuç olarak bu motifler sizi bir yerlere taşıyor. Varlığı devralanlar o mahcubiyeti hissetmediğinden başarılı olamayabilirler. Ben üniversitede “Şeref Listesine girdim; çünkü atılmaktan korktuğum için çok çalıştım. Bahsettiğim kaygı, mahcubiyet duygusu budur. Ama kişiliğinizde hırslı arazlar yaratmayın. Olması gereken şey önce, kişisel gelişiminizdir. Başarı ve mutluluk kişisel gelişim ile oluyor” dedi.

Adnan Bali: “Mazeret Üretmeyin, Maharetler Konuyu Çözmeye Çalışın”
Başarı için mazeretler bulmamanın önemine değinen Adnan Bali; “Fazla mazeret üretmeyin. Başarıya ulaşmada mazeretin ortadan kalkması gerekir. Mazeret yerine maharet kültürünü örnek alın. Mazerete odaklanmayın, ne yapabilirsiniz ona odaklanın. Tembelliği kovun. İnsanoğlu fıtratı itibariyle tembeldir. Teknolojik icatların tümü tembellikten yapılıyor. Televizyon kumandası tuşlara kalkıp basmayalım diye üretildi. Şimdi düşününce olsun istiyoruz. Tabiatın gidişatındaki entropiye direnebilecek yaratık insanoğludur. Bu yüzden donanımlı olmalıyız ve mazeret üretmemeliyiz. İyi iş, kötü iş yok; iyi yapılan ve iş kötü yapılan iş var. Kötü dediğiniz bir işi iyi bir işe dönüştürme şansınız var. Kapasiteniz değil; kapasiteyi kullanma oranınız önemli. İş hayatı pragmatiktir. Doğru ya da yanlış bir rasyonel kurup karar vereceksiniz. Biraz başarı için yeteri kadar çaba sarf etmeden acele eden bir jenerasyon var. Heves güzel ama başarı için çaba da sarf etmek gerekiyor. Olmayınca da hayal kırıklığı yaşıyor” dedi.

Adnan Bali: “Başarının Formülü Niyet, Kararlılık, Çalışkanlık ve Disiplin; Mutluluğun Formülü İse Uyum, Sabır, Hoşgörü ve Tevazudur”
Sözlerine gençlere başarı ve mutluluk ile ilgili düşünceleri ve tavsiyeleri ile son veren Adnan Bali, “Bana göre başarının formülü; niyet, kararlılık, çalışkanlık ve disiplindir. Fakat başarı sizi her zaman mutlu yapmayabilir. Mutluluğun formülü ise; uyum, sabır, hoşgörü ve tevazudur. Dilerim hepiniz mutlu ve başarılı olursunuz” dedi.

Konferans sonunda Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, günün anısına Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Adnan Bali’ye teşekkür plaketi sundu.

Adnan Bali Kimdir?
1962 yılında İslahiye’de doğan Adnan Bali, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü mezunudur.

1986 yılında İş Bankası Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başlayan Adnan Bali, Fon Yönetimi Müdürlüğünde 1994 yılında Müdür Yardımcısı, 1997 yılında Grup Müdürü, 1998 yılında ise Fon Yönetimi Müdürü olarak atanmıştır. 2002 yılında Şişli Şubesi, 2004 yılında Galata Şubesi Müdürü olan Adnan Bali, 30 Mayıs 2006 tarihinde Genel Müdür Yardımcılığına yükseltilmiştir.

01 Nisan 2011 tarihinde Türkiye İş Bankası A.Ş.’nin 16. Genel Müdürü olarak atanan Adnan Bali, Kredi Komitesi Başkanı ve Risk Komitesi Üyesi olarak görev yapmaktadır.