ABD’li Diplomattan Yakın Doğu Üniversitesi’nde Dış Politika Semineri… Amerikan Dış Politikası ve Kamu Diplomasisi Anlatıldı
Eklenme Tarihi: 06 Ekim 2017, 14:30
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 11:54

Yakın Doğu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı Kamu Diplomasisi Masasında görev yapan diplomat Angela Gemza ile konferansta bir araya geldi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, öğretim üyelerinin ve öğrencilerin aktif katılımı ile gerçekleştirilen konferansta, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dış Politika yapılanması ile kamu diplomasisi mercek altına alındı.

ABD’li diplomat Angela Gemza, konferansta yaptığı konuşmasında, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı bünyesinde görev alan diplomatların yetki ve görevlerini tanımlayarak, diplomatların bağlı bulundukları ulus-devletleri uluslararası arenada temsil ettiklerini ve temsil ettikleri ülkelerin yürüttüğü politikalar ile ulusal çıkarlarla uyumlu hareket ettiklerini anlattı.

Diplomasi Deneyimlerini Paylaştı…
Diplomasinin uluslararası ilişkilerde sorunların ve uyuşmazlıkların çözümünde önemli bir yer teşkil ettiğini ifade eden Gemza, tarihsel bir perspektifle Amerika Birleşik Devletleri’nin karar alma süreçlerini de öğrencilerle paylaştı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump döneminde ülkenin içerisinde bulunduğu güncel meselelere de değinen Gemza, Irak, Afganistan, Hindistan ve Romanya gibi dünyanın birçok yerinde diplomat olarak ülkesini temsil ettiği dönemlerdeki tecrübelerini aktardı.

Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve İşletme bölümlerinden dinleyici olarak konferansa katılan öğrenciler, ABD’nin bugünkü dış politika öncelikleri konularında diplomat Gemza ile fikir teatisinde bulundu.

Öğrenciler Analitik Düşünmeye Teşvik Ediliyor…
Konferans ile ilgili görüşlerini aktaran İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerife Zihni Eyüpoğlu, disiplinerarası bir eğitim anlayışı ile yürüttükleri tüm akademik programların bu tür faaliyetlerle desteklendiğini vurguladı.

Prof. Dr. Eyüpoğlu, “Bu sayede Fakülte öğrencilerimiz analitik düşünmeye teşvik edilerek, kolektif çalışma ve tartışma zemininde sorun çözme yeteneklerini geliştirme imkanı buluyorlar” dedi.

Dünyada Meydana Gelen Olaylarda Diplomasinin Önem Taşıdığını Öğrencilere Aktarıldı…
Konferansın önemine değinen Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nur Köprülü de, devletlerin karar alma süreçleri, uyuşmazlıkların çözümü ve diplomasi gibi konuları sürekli olarak öğrencilerle bu tür faaliyetler aracılığı ile istişare etmeye gayret ettiklerini ifade etti.

Öğrencilerin derslerde edindikleri kuramsal altyapının pratikte nasıl yürütüldüğüne ilişkin bilgi sahibi olmalarına imkan sağlamaya çalıştıklarını dile getiren Doç. Dr. Köprülü, aynı zamanda dünya ölçeğinde meydana gelen bölgesel ve uluslararası olayların, uyuşmazlıkların çözümünde diplomasinin ve müzakere tekniklerinin olmazsa olmaz olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Nur Köprülü, özellikle dünyanın birçok farklı ülkesinden adamıza gelen öğrencilerin gerek farkındalıklarını artırıcı gerekse düşünsel formasyonlarına katkı koyacak bu tür interaktif etkinliklerin gerekliliğinin de altını çizdi.