9 Eylül Üniversitesi ile YDÜ’nün Ortak Deprem Çalışmaları, KKTC’nin Deprem Haritasını Ortaya Çıkaracak
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2016, 14:45
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 10:41
9 Eylül Üniversitesi ile Yakın Doğu Üniversitesi’nin Ortak Deprem Çalışmaları, KKTC’nin Deprem Haritasını Ortaya Çıkaracak

Yakın Doğu Üniversitesi’nin, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Janpoya’dan Shinko Mühendislik ortaklığı ile yürüttüğü “Sensör Sistemine Dayalı Çok Disiplinli Deprem Ön Kestirim Projesi” ile ülkemizde önem taşıyan deprem olasılıklarına ilişkin tablo ortaya çıkarılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla lişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Yakın Doğu Üniversitesi Deprem ve Zemin Araştırma ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cavit ATALAR, Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa AKGÜN kontorlünde sürdürülen çalışma ile depremlerin meydana gelme olasılıkları incelenerek, ülkemizin deprem tehlikesini belirlenecek.

Kaya Sıkışmalarını Tespit Edilebilecek Mikrotremör Ölçüm Cihazı Yakın Doğu Üniversitesi’nde Kurulan Deprem Ölçme İstasyonunda...

Açıklamada, deprem riski taşıyan bölgelerin önceden saptanabilmesi için proje kapsamında İzmir ve Lefkoşa’da deprem ve zemin davranışlarını izleme ölçüm istasyonlarının kurulduğu bildirildi. İstasyonda bulunan ve test aşamasına getirilen ters radyo dalgası ölçüm cihazı ile 100 kilometre yarıçapı alan içerisinde meydana gelen kaya sıkışması olayları ile ilgili bilgi elde edilerek, ülkemizdeki zemin haretketliliği gözlemlenecek.

YDÜ Viyana’da Science Direct ve Scopus Kapsamında Fuzzy Logic ve Soft Computing Uluslararası Konferansı’na Başkanlık Yapıyor

Prof. Dr. AKGÜN: “Deprem Öncesi Yeraltı Hareketleri ile Deprem Riski Taşıyan Bölgeler Saptanabilecek”

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa AKGÜN yürütülen proje ile ilgili yaptığı açıklamada, yeryüzünde ölçülen ve radyo dalgalarını bozan görüntülerle depremlerin önceden tahmin edilebileceğini belirtti.

Prof. Dr. AKGÜN, proje kapsamında Yakın Doğu Üniversitesi’nde kurulan istanyonda yer alan Mikrotremör Ölçüm Cihazı ile yeraltındaki deformasyon değişimlerinin saptanacağını ve bu değişimlerin yorumlanabilmesi ile deprem riski taşıyan bölgelerin önceden sapatabileceğini, cihazla 100 km yarıçapı alan içerisinde kaya sıkışmaları hakkında bilgi alınabileceğini söyledi. Prof. Dr. AKGÜN, bu istasyon yanına depreme bağlı havadaki radyo dalgalarındaki değişimleri ölçebilecek istasyonun da kurularak, sürekli bir şekilde yer altında oluşacak deprem öncesi hareketlerin izlenebileceğini aktardı.

Geçmişte ülkemiz genelinde büyük depremlerin yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. AKGÜN, “İzmir’de dört tane kurulan istasyondan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de var. Buradan elde edilen veriler Japonaya’dan da izlenebilecek. Yakın Doğu Üniversitesi’nde kurulacak olan yeni cihazla verileri 1,5 ay içerisinde alabileceğiz. İstasyon sayısının artmasıyla ülkemizde dperem riski hakkında daha geniş bilgiler elde edilebilir. Bizlere düşen en önemli ödev ise depreme karşı şehrin ve binaların akıllı hale getilmesidir” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. ATALAR: “Kurulacak Olan Erken Uyarı Sistemi ile Havadaki Radyo Dalgalarındaki Değişimler Gözlemlenebilecek”

Yakın Doğu Üniversitesi Deprem ve Zemin Araştırma ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cavit ATALAR da, Yakın Doğu Üniversitesi’nde kurulan istasyonda bulunan Mikrotremör Ölçüm Cihazı yanında istasyona erken uyarı sistemi ekleneceğini söyledi. Prof. Dr. ATALAR, bu cihazın depreme bağlı havadaki radyo dalgalarındaki değişimleri ölçerek yakın çevresinde yer altında oluşacak deprem öncesi hareketleri izleyebileceğini belirterek, “Yakın Doğu Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi ortaklığında, zeminin fiziksel özelliklerini ve bölgesel depremleri incelemek amacıyla Mart 2015’de kurulan ve zayıf yer hareketini ölçen istasyon ile zmeinin fiziksel özelliklerinin mevsimler bazlı değişimleri de incelenmektedir. Bu isatasyona, depreme bağlı havadaki radyo dalgalarındaki değişimleri ölçebilecek aletin yerleştirilmesi ile de 7/24 sürekli Yakın Doğu Üniversitesi ve yakın çevresinde yer altında oluşacak deprem öncesi hareketler incelencektir” dedi.