6 Bacaklı Doğan Buzağı İçin Yaşama Ümidi
Eklenme Tarihi: 05 Aralık 2015, 14:44
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 08:32

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dikmen bölgesinde bir çiftlikte 6 bacaklı buzağı dünyaya geldi. Doğumunun normal gerçekleştiği bildirilen buzağının, doğum sonrası yapılan incelemelerde normal bacakları dışında sırt bölgesinde ilave 2 bacak daha tespit edildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nün Hayvan Hastanesi’nden aldığı bilgiye göre; 6 bacaklı buzağının Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesine ulaştırıldıktan sonra gerekli tüm kontrollerinin yapıldığı, muayene ve incelemeler sonrasında ise sırt bölgesinde şekillenen ilave 2 bacağın ve basket topu büyüklüğünde yumuşak bir kitlenin varlığı belirlendi. Röntgen incelemesinde ise sırta yapışık görülen bacakların ön bacaklara ait tüm kemiksel yapıları içerdiği ve sırt omurları ile herhangi bir bağlantısının olmadığı, ayrıca iç organların ve diğer yapıların gelişimlerinin normal olduğu tespit edildi.

Bu muayene ve kontroller sırasında, buzağının opere edilebilir olduğuna karar veren Hayvan Hastanesi Cerrahi Anabili Dalı öğretim üyeleri, operasyon için 07/12/2015 Pazartesi gününe randevu vererek buzağının yaşayabilmesi için gerekli girişimlerin yapılacağını açıkladılar.

Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Osman Ergene, oluşan ilave bacakların bir gelişim anomolisi olduğunu, bu bozukluğun anne karnında embriyoların oluşumu sırasında şekillenen ikiz gebeliğin gelişiminde yaşanan sıkıntılar sonucunda oluştuğunu ve bu tarz olayların çok sıklıkla görülmediğini, Hayvan Hastanesi açısından da ilk olduğunu belirtti.

Ergene, Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesi Cerrahi Anabili Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Eser Özgencil, Prof. Dr. Perran Gökçe ve Dr. Çağrı Gültekin tarafından gerçekleştirilecek kritik operasyonun önemine dikkat çekerek, buzağının bundan sonraki yaşamının sürdürülebilir olması için Hayvan Hastanesinin tüm imkanlarının kullanılacağını belirtti.