5. Engelsiz Bilişim Günleri Yakın Doğu Üniversitesi’nde Gerçekleştirilecek
Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2017, 13:04
Son Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2022, 14:03

Engelsiz Bilişim Günleri Yine Yeniden Yakın Doğu’da

Engelsiz yürek ve beyinler 5. Engelsiz Bilişim Günlerinde Yine Yakın Doğu Üniversitesi’nde Buluşacak
Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde, YDÜ Center of Excellence, Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi, ve Yakın Doğu Enstitüsü işbirliği, TC Engelsiz Bilişim Platformu desteğiyle gerçekleştirilecek olan 5. Engelsiz Bilişim Günleri 19 Aralık 2017 tarihinde saat 09:00’da Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Salon IV’de başlayacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, engelsiz bilişim alanında bilimsel öncülüğü yapan Yakın Doğu Üniversitesi, bu yıl da bu öncülüğünü devam ettireceği 5. Engelsiz Bilişim Günü ile dernek ve vakıfların önerileri, bilimsel katkı sağlayan kişilere de engelsiz yürek ödülleri vererek pekiştirecek. Yapılan açıklamada diğer alanlarda olduğu gibi engelsiz bilişim alanında da tüm paydaşlarla işbirliği içinde bilimin ışığında toplumsal fayda üretme vizyonu ile hareket eden Yakın Doğu Üniversitesi’nin Engelsiz Bilişim günlerinin beşincisine ev sahipliği yapmaktan duyduğu mutluluk ve gurur dile getirildi.

Center of Excellence Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı 5. Engelsiz Bilişim Günleri ile ilgili yaptığı açıklamada, üniversitenin merkezlerinin proje ve bilimsel faaliyetler göstererek hem toplumsal bir sorunun irdelediklerini hem de çözüm ortağı olmanın öncülüğünü sağladıkları için bilimsel çalışmaların ivme kazandığını ifade etti. Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence Başkanlığı’nın bu alandaki projelere her yıl verdiği desteklerle son yıllarda ülkemizdeki toplumsal farkındalığın bilimsel çalışmaların ışığında arttığını vurgulayan Prof. Dr. Serakıncı, Yakın Doğu Üniversitesi’nin diğer alanlarda olduğu gibi bu alanda da yapılan faaliyetlere bilimsel öncülük yapmaya devam edeceğini belirtti.

5. Engelsiz Bilişim Günleri projesini Yakın Doğu Üniversitesi adına yürüten Center of Excelllence Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkez Başkanı Prof. Dr. Zehra Altınay da yaptığı açıklamada, süregelen faaliyetlerinin bilimsel odaklı olduğunu, yapılan proje ve araştırmaların kurum, kuruluşların strateji ve politika geliştirmeye yönelik olduğunu vurguladı. Yapılan etkinliklerde sponsorluk desteğini esirgemeyen kuruluşların da olduğunun altını çizen Prof. Dr. Altınay, bu kurumların da hem bilime hem de engellilere yönelik sorunlara duyarlı olduğunu görmelerinin son derece sevindirici olduğunu ifade etti. Bu alanda sadece etkinlik değil, bilimsel projelendirmeye önem verdiklerini belirten Prof. Dr. Altınay, engellilik alanında bilime uluslararası alanda katkı sağlamak için uluslararası atıflı dergilerde editörlüklerini yapmakta oldukları iki özel sayının yanısıra bu alandaki bilimsel yayın çalışmalarını yoğunluklu bir şekilde yürüttüklerini vurguladı. Prof. Dr. Altınay, çözüm için proje, kurum işbirliği ve bilimsel üretimin kaçınılmaz olduğunu da sözlerine ekledi.

Projenin yürütülmesinde Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi ile eşgüdüm içinde çalışan Yakın Doğu Enstitüsü’nün Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş da etkinlik programı hakkında bilgi aktararak etkinliğin diğer yıllardan farklı olarak bilimsel hizmeti kurumlara taşımayı hedeflediğini vurguladı. Bu doğrultuda bu yıl düzenlenecek 5. Engelsiz Bilişim Günlerinde çizilecek yeni vizyon ve ana plan çerçevesinde kurumsal eğitimlere de hız kazandırılacağını ifade eden Koldaş, bu doğrultuda tüm paydaşlarla eşgüdümlü bir şekilde tasarlanacak eğitim programlarının sistematik bir şekilde hayata geçirileceğini vurguladı. Bugüne kadarki 5 yıllık süre içinde engelsiz bilişim alanında YDÜ Toplumsal Araştırma ve Geliştime Merkezi’nin öncülüğünde toplumda engelsizlik hakkında önemli bir farkındalığın oluştuğunu vurgulayan Doç. Dr. Koldaş, bundan sonraki aşamada bu farkındalığın Yakın Doğu Üniversitesi’nin öncülüğünde gerçekleştirilecek eğitimlerle bilinçli bir eylemliliğe dönüşeceğine inandıklarını belirtti. Bu bağlamda eğitim, sağlık, turizm sektörlerinde hizmet veren tüm kurum ve kuruluşlara yönelik yönetsel seviyede engelsiz bilişim planlaması ve engelliye tutum ve farkındalık seminerleri verileceğini kaydeden Koldaş, uygulamaya konulacak eğitsel ana planın içinde uzun dönemli engelsiz bilişim eğitsel stratejileri belirleme çalışmalarının da yer alacağını belirtti.