4 Şubat Dünya Kanser Gününde Bize Katılın! Yapabiliriz, Yapabilirim
Eklenme Tarihi: 03 Şubat 2016, 16:18
Son Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 11:28


Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Meltem Nalça Andrieu, Tüm Dünya İnsanlarını Kansere Karşı Savaşta Birleştirmeyi Amaçlayan 4 Şubat Dünya Kanser Günü Dolayısıyla Açıklamalarda Bulundu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre; Kanser, dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Gelecek yıllarda kanserden ölümlerin tüm ölümler içerisinde ilk sıraya çıkacağı öngörülmektedir. Dünyada her yıl 14.1 milyon yeni kanser olgusu ortaya çıkmakta ve 8.2 milyon insan kanserden ölmektedir.  Bu ölümlerin yarısı, yaşlılık öncesi dönemde (30-69 yaş) görülen erken ölümlerdir. Bu rakamların her yıl artacağı ve 2025 yılında 19.3 milyon yeni kanser olgusu ve 11.5 milyon kansere bağlı ölüm olacağı tahmin edilmektedir.

Her yıl 4 Şubat günü, tüm dünya insanlarını kansere karşı savaşta birleştirmeyi amaçlayan Dünya Kanser Günü olarak ilan edilmiştir.  Bu günün amacı, kanser hakkındaki bilgi ve farkındalığı arttırmak, insanlara ve hükümetlere harekete geçmeleri için baskı yaparak her yıl önlenebilir milyonlarca ölümden korunmaktır.  Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC), küresel olarak kansere karşı mücadeleyi hızlandırmak amacı ile kurulmuş bir organizasyondur ve her yıl 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde bir çok ortak kuruluş ile birlikte, kansere karşı toplumsal bilinci arttırmak amacıyla tüm dünyada kampanyalar düzenlemektedir.  Bu yıl da Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü, internet üzerinden yönetilen bir kampanya ve “YAPABİLİRİZ, YAPABİLİRİM” (We can, I can) sloganı ile yola çıkarak kanser süreci boyunca çözümlerin varolduğunu ve bizim ulaşabileceğimiz yakınlıkta olduğunu vurgulamaktadır.  Dünya Kanser Gününü, kişisel, toplu veya hükümet düzeyinde yapılabilecek çok şey olduğu konusunda farkındalık yaratmak ve bu çözümleri kullanıma sokarak seferber etmek ve olumlu değişiklikleri başlatmak için benzersiz bir fırsat olarak gören bu kampanya ile kanserin önlenmesi, erken tanı, tedavi ve bakım gibi zaten bildiğimiz konuların nasıl uygulanacağı araştırılacaktır.

Dünya Kanser Günü Kampanyası’nın 2016-2018 yılları için teması “YAPABİLİRİZ, YAPABİLİRİM” (We can, I can) sloganı altında, herkesin toplu ya da bireysel olarak, kanser küresel yükünü azaltmak için üzerine düşeni nasıl yapabileceğini vurgulamaktadır.  Kanser her bireyi farklı şekillerde etkiler, bu nedenle kanserin bireyler, aileler ve toplumlar üzerindeki etkisini azaltmak için herkesin çeşitli tedbirleri alma yetkisi vardır.  Dünya Kanser Günü, neler yapılabileceğini yansıtmak ve söz verip eyleme geçmek için bir şans oluşturmaktadır.