2. Uluslararası “Mevlânâ’da İrfan Görüşü” Kongresi Yakın Doğu Üniversitesi İşbirliğiyle İran’da Gerçekleşti
Eklenme Tarihi: 22 Nisan 2018, 17:41
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 15:21

“2. Uluslararası Mevlânâ’da İrfan Görüşü Kongresi” Yakın Doğu Üniversitesi ile Mohaghegh Ardebili Üniversitesi işbirliğiyle İran’da gerçekleşti. Uluslararası arenada resmi ve devlet üniversiteleriyle yakından bilim, teknoloji ve kültürel alanlarda işbirliğini sürdürmeyi vizyon edinmiş olan Yakın Doğu Üniversitesi, 2015 yılı Mohaghegh Ardebili Üniversitesiyle yapmış olduğu bineal anlaşma çerçevesinde ikinci ortak kongreye imza attı. “Hâfız-i Şirâzi ve Yunus Emre’de İrfan Görüşü Kongresi” Nisan 2016 yılında Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşmişti. İkinci etap olarak bu kez Mohaghegh Ardebili üniversitesi kongreye ev sahipliği yaptı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, KKTC başta olmak üzere, İran, Türkiye, Azerbaycan Cumhuriyeti üniversitelerinden 40’dan fazla bilim insanı ve üniversite öğretim üyelerinin katıldığı belirtildi. Kongre bilim kuruluna 300’den fazla bildiri ve makale ulaşmış ancak 100 bildiri poster yayını ve 50’si ise kongrenin 3 ayrı seksiyon ve panelinde yerli ve yabancı bilim insanları tarafından sunuldu.

Yakın Doğu Üniversitesi’ni Prof.Dr. Ghadir Golkarian İle Prof. Dr. Esra Karabacak Temsil Etti
Yakın Doğu Üniversitesi öğretim üyesi ve aynı zamanda Avrasya Araştırmaları merkezi başkanı olan Prof. Dr. Ghadir Golkarian (Kadir Güldiken) üniversite heyeti ile birlikte kongrede yer alarak “Mevlânâ’nın aşk kavramı bağlamında İnsan- Tanrı ilişkisi” konulu bildiri sundu. Ayrıca, Prof. Dr. Esra Karabacak ise “Mevlânâ’da dil felsefesi üzerine değerlendirmeler” adlı makalesiyle katıldı. Kongre bilim kurulu tarafından onaylanmış olan bildiriler uluslararası indeksli dergilerde yayınlanacaktır.


Prof. Golkarian; “Kongreler Bilimsel İçeriğinin Yanı Sıra Kültürlerin Yakınlaşması, İnsanların Karşılıklı Olarak Birbirleriyle Uzlaşması Ve Tanışması Zeminini Sağlıyor”
Kongrenin kapanış programında konuşan Ghadir Golkarian, “Kongrelerin bilimsel içeriği yanı sıra kültürlerin yakınlaşması, insanların karşılıklı olarak birbirleriyle uzlaşması ve tanışması zemini sağlanmaktadır. Bu bağlamda KKTC’yi temsil ederek bayrağımızı masaların üzerinde görmemiz, ayrıca üniversitemizin bayrağı ve adını diğer ünlü üniversitelerle bir arada bulunması izlemek bizlere apayrı heyecan ve ümit veriyor. İşte bu gibi etkinlikler sadece bir kültürel- bilmsel nitelikten öteye sorumluluğu gerçekleştiriyor ve kültürel diplomasının ne kadar güçlü olduğunu somut şekilde izlemiş oluyoruz. Bu ülkeler arası ve özellikle İran- KKTC bilim kurumları arasındaki yakınlığının hakkında iyi izlenim yaratmaktadır ve devamını haktan temenni ederiz.” diye işbirliğine vurgu yaptı.

Yakın Doğu Üniversite ile İran Mohaghegh Ardebili Üniversitesi arasındaki işbirliğin devamı için gerekli ikili protokol yeniden imzalanarak üçüncü etap 2020 yılı için kararlaştırıldı.